Na cestě 16 – Game is over, aneb návrat do vlasti

Od | 24 dubna, 2018

Všechny další články z Cesty kolem světa, kterou jsem absolvoval v letech 2009 – 2011, najdete na tomto linku:     DVA ROKY PRÁZDNIN

Na Cestě 16 – Game is over, aneb návrat do vlasti

   Jak už jsem napsal v jednom z minulých článků, každá sranda jednou skončí, a pro mě skončila právě dnes. Po více než dvouletém putování jsem se opět vrátil do Prahy, respektive do Kamenice, odkud jsem v červenci 2009 vyrazil. Cíl splněn, Cesta kolem světa dokončena!

Poslední den na Cestě – pondělí 1.srpna 2011

   Poslední den na Cestě! V mém deníku má pořadové číslo 753, ačkoliv kalendářně je to den 754. Jak to? Na vině je datová hranice. Při jejím překročení ze západní polokoule na východní si k datu přičtete jeden den a během jednoho normálního dne vlastně prožijete dva kalendářní dny, proto ten rozdíl. Ten jeden den, který jste jakoby ušetřili, se vám ve skutečnosti rozpočítá do mnoha dní po jednotlivých hodinách v závislosti na tom, jak postupně překračujete jednotlivá časová pásma. Jak funguje datová hranice, to vím teoreticky ze zeměpisu, nicméně i tak mě zaskočilo, že jeden den mi „zmizel“ a dlouho jsem kontroloval svůj cestovní deník, jestli to sedí. Datovou hranici jsem navíc překračoval třikrát – dvakrát ze západní polokoule na východní a jednou z východní polokoule na západní, takže v tom mám trochu maglajs. Kdybych tedy zapomněl na datové hranici přičíst den, myslel bych si dneska, že je 31. července, a ono už je 1. srpna. Pan Phileas Fogg ve slavném Verneově románu jel ovšem obráceným směrem a zapomněl den odečíst, což ho nakonec málem stálo výhru. Přemýšlení o datové hranici je občas docela intelektuální oříšek J.

   Ráno jsem se odhlásil z hostelu a dojel jsem kombinací metra a autobusu číslo 350 na letiště Charles de Gaulle (mezinárodní zkratka CDG). Letiště CDG je obrovské. Vlastně je to největší letiště, které jsem kdy navštívil. Měřeno počtem odbavených pasažérů, je CDG největším letištěm na evropském kontinentě. V rámci Evropy je větší pouze ostrovní Londýn-Heathrow. V roce 2010 bylo CDG 7. největším letištěm světa, bylo tu odbaveno přes 58 milionů pasažérů. Jsou tu celkem tři terminály, ovšem například terminál 2 je rozdělen na mnoho různých sekcí, takže jsem byl rád, že jsem terminál 3 našel celkem rychle.

   Let letadlem společnosti Travel Service alias Smart Wings proběhl normálně a bez jídla (nízkorozpočtovka). Co jsem předtím nevěděl, je skutečnost, že Travel Service je česká společnost a Smart Wings je pouze její obchodní značka pro linkové lety.  Vyfasoval jsem palubní lístek 13 C, což je nezvyklé, neboť třináctka je obvykle při číslování sedadel kvůli pověrčivosti turistů v letadlech vynechávána.

   V Praze bylo hnusně, pršelo. Cestou domů k mým rodičům, do Kamenice, jsem zaznamenal pár změn. Lístek na pražskou MHD podražil na 32 Kč, u Jesenice byl dokončen dálniční obchvat, kolem silnice vyrostlo pár nových budov. Většina věcí okolo vypadá stejně, ale působí na mě trochu cizím dojmem. Nebo spíš cizím dojmem tu působím já. Musím si zvyknout… Doma na mě čekali moji drazí rodičové, svíčková s knedlíkem a Plzeň. Welcome home, ztracený synu J.

   Ten dětský sen o cestě kolem světa se splnil. Vyrazil jsem směrem na západ a po více než dvou letech jsem se vrátil z východu (pravda, oklikou přes Paříž, která je také na západě). Každá sranda jednou skončí. Game is over. Zase se budu prokousávat horou všedních dní, podobných sobě občas jako vejce vejci. Ale vzpomínky na vůně dálek, ty zůstanou a nikdy nevymizí z mé paměti.

Praktické info

Kurs v srpnu 2011: 1 EUR = 25 Kč

   Letenka Paříž → Praha. Letenka s nízkorozpočtovou společností Smart Wings (Travel Service) mě stála 1037 Kč (37.10 GBP), placeno kartou přes internet cca 4 měsíce před odletem. Občerstvení na palubě si musíte zaplatit zvlášť.

   Doprava na letiště Charles de Gaulle (CDG).   Zvolil jsem nejlevnější variantu, která mě stála 4 lístky na MHD. 1. lístek – přesun metrem na stanici Gare de l’Est. Odsud pak jede autobus číslo 350 na letiště CDG. Jelikož je to daleko za Paříží, je nutno si v autobuse označit 3 lístky. Autobus jel skoro hodinu a půl, a to nebyla zácpa, počítejte tedy raději s dostatečnou časovou rezervou. Ceny jednoho lístku: 1.25 EUR (při zakoupení balíčku carnet po 10 jízdenkách), 1.70 EUR (samostatná jízdenka), 1.90 EUR (samostatná jízdenka koupená přímo v autobuse u řidiče). Dále lze použít autobus číslo 351, který jede ze zastávky metra Nation. Dražší, ale zřejmě pohodlnější doprava na letiště CDG je vlakem RER či speciálními drahými autobusy.

3 thoughts on “Na cestě 16 – Game is over, aneb návrat do vlasti

  1. Skompasem.cz

    Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

  2. Hondza

    Průběžně jsem sledoval…respekt, dobrá cesta, jen tak dál!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.