Mount Erebus (3,795 m.n.m.), ležící na Rossově ostrově, je nejvyšší činnou sopkou Antarktidy a nejvyšší horou Antarktidy, která leží na ostrově. Je zároveň nejjižnější činnou sopkou na Zemi – leží přibližně na 77.5o jižní šířky.
Objevitel Mount Erebu
James Clark Ross (žil 1800 – 1862) byl britský námořník, který se proslavil již v roce 1831 objevením severního magnetického pólu. V letech 1839-1843 vedl expedici do Antarktidy. Osobně vyplul na lodi Jejího veličenstva s názvem Erebus. Expedice se zúčastnila ještě druhá loď s názvem Terror. Že byla expedice mimořádně úspěšná, to je jasné i při zběžném pohledu na mapu Antarktidy.
Po Rossovi je totiž pojmenováno v Antarktidě kde co – především Rossovo moře, Rossův šelfový ledovec (největší šelfový ledovec na světě) a dva ostrovy. Na ostrově Jamese Rosse, ležícím při pobřeží Antarktického poloostrova, leží první česká polární stanice, pojmenovaná po Johannu Gregoru Mendelovi. Nás však teď bude mnohem více zajímat druhý ostrov, pojmenovaný po tomto slavném Britovi. Tento druhý Rossův ostrov leží v Rossově moři. Po Rossovi ho pojmenoval další legendární polárník, Robert Falcon Scott.
- ledna 1841 se naskytl Rossově výpravě neuvěřitelný pohled. Uprostřed věčného sněhu a ledu náhle spatřili obrovskou sopku, která právě explodovala. Bylo to něco naprosto neočekávaného, protože tehdy vědci předpokládali, že není možné, aby uprostřed antarktického sněhu a ledu byly činné sopky. Pro nově objevenou sopku zvolil James Ross jméno Mount Erebus podle své lodi. Menší vyhaslý kužel opodál pak byl pojmenován Mount Terror podle druhé lodi expedice.
Kdo zdolal Mount Erebus jako první?
Prvními člověkem, který zdolal vrchol hory Mount Erebus, byl profesor Edgeworth David. Spolu s dalšími pěti kolegy, kteří se spolu s ním účastnili expedice Ernesta Shackletona, zdolal horu 10. března 1908. Na vrcholu tito vědci-horolezci nalezli kráter o průměru 805 metrů a hloubce 274 metrů. Na dně tohoto kráteru pak leží dlouhodobě jezírko roztavené lávy. Sopka vybuchuje velmi často. Poslední erupce nastala letos, v roce 2008. Sopka je pokrytá ledovcem.
Rossův ostrov je oddělen od pevniny průlivem McMurdo. Ve východní části Rossova ostrova, na březích průlivu McMurdo, leží stejnojmenná americká vědecká základna. McMurdo Station je daleko největší polární stanicí v Antarktidě. Vejde se sem až 1258 lidí! S určitou nadsázkou bychom tedy základnu McMurdo mohli označit za „hlavní město Antarktidy“. Základna byla pojmenována po poručíku Archibaldu McMurdovi, který se účastnil již zmíněné Rossovy výpravy na palubě plavidla Terror. Na základně je přístav a tři přistávací dráhy pro letadla (dvě sezónní a jedna celoroční) a přes 100 budov.
Americká polární stanice McMurdo Station je jakýmsi neoficiálním „hlavním městem Antarktidy“.
Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.
proc sem nedali fotoalbum
moc pěkný článek , děkuji
Discount diabetes meds online – no prescription needed.
Let’s get that blood sugar down! Online Metformin without prescription and cheap
How to get cheap diabetes drugs without a prescription. Just tell me already!
online Metformin pusher