Modrá jeskyně v Chorvatsku – u ostrova Biševo

Od | 30 prosince, 2022

Malý ostrůvek Biševo je jen 5 námořních mil jihozápadně od města Komiža na ostrově Vis. Na ploše 6 km čtverečních by si ostrova Biševo sotva někdo všimnul, ale nachází se zde pozoruhodná Modrá jeskyně (Modra Spilja), která hodně připomíná slavnou jeskyni Capri. A právě díky této jeskyni je ostrov Biševo celkem známý.

Takto to vypadá v Modré jeskyni

Takto to vypadá v Modré jeskyni

Z asi deseti jeskyní nacházejících se kolem pobřeží Biševa je Modrá jeskyně nejvýraznější. Přestože je tato jeskyně zdejším rybářům známá už hodně, hodně dlouho, pro nepotápěčskou veřejnost je přístupná teprve od roku 1884, kdy byl proražením otvoru ve skále vytvořen vchod dostatečně velký pro loď.

Mezi 11. a 13. hodinou za slunečného klidného dne nejsilnější sluneční paprsky procházející podvodním otvorem a osvětlují jeskyni zářivě modrým světlem, zatímco předměty pod hladinou se třpytí stříbrně a růžově. Efekt je děsivý a nadpozemský, zvláště pokud budete mít to štěstí, že ho uvidíte, když je jeskyně prázdná, což rozhodně nebude, pokud přijedete v červenci a srpnu.

Modrá jeskyně je velmi oblíbeným místem k návštěvě – a to natolik, že se před jeskyní mohou tvořit fronty lodí, které čekají na vstup, a samotná jeskyně může být „plná“ lodí.

Ve skutečnosti se Modrá jeskyně v létě stala obětí vážného přelidnění. Slova „turistická past“ se mi vybaví v letních dnech, kdy tisíce návštěvníků čekají ve frontách až dvě nebo tři hodiny, aby v jeskyni strávili asi pět minut. Nedoporučuji návštěvu v hlavní sezóně vůbec, ale pokud jste zde v tuto dobu, ujistěte se, že se tam dostanete co nejdříve.

V Modré jeskyni

Návštěvy jsou omezeny na oficiální maximum 15 minut, ale v praxi jsou návštěvy i mnohem kratší, někdy jen pět minut. V jeskyni se nekoupe. V současné době není počet lodí v jeskyni nijak omezen, což znamená, že jeskyni může být v létě hodně člunů naráz.

Existují také agentury, které pořádají pravidelné výlety do jeskyně ze Splitu, Hvaru a Trogiru, někdy spojené s návštěvou jiných ostrovů.

Modrá jeskyně je opravdu úchvatná

Modrá jeskyně je opravdu úchvatná

Pro soukromější zážitek si sem vyjeďte sami. Do Modré jeskyně nemůžete vzít soukromou loď, ale můžete zakotvit v Mezuporatu a zajít na jednu z oficiálních lodí a vydat se do jeskyně. V hlavní sezóně se kotviště rychle zaplní a budete muset zakotvit na moři. Po prohlídce se můžete lodí po malém ostrově zastavit a vykoupat se ve skrytých zátokách. Vezměte si rybářský prut, protože vody se tu hemží rybami!

Modrou jeskyni lze navštívit dvěma způsoby. Můžete se připojit k organizované exkurzi ze sousedního ostrova Vis, Hvaru nebo dokonce z pevninského Splitu – např. Blue Cave and Six Island Tour ze Splitu, Blue Cave and Pakleni Islands tour z Hvaru.

Případně můžete jet lodí z Komiže na Visu a vystoupit na Mezuporat. Odtud si můžete přestoupit na malé čluny, které vás zavezou do Modré jeskyně.

Pozor na počasí

Pamatujte také, že návštěva Modré jeskyně je závislá na počasí; pokud jsou silné vlny (což není v létě zvlášť obvyklé), bude vstup do jeskyně zablokován. Pokud však navštívíte Modrou jeskyni trochu mimo sezónu, jeskyně je méně vytížená, i když je zde zase o něco vyšší šance na „špatné“ počasí a na neproběhnutí prohlídek. Doporučujeme také, abyste se jeskyni pokusili navštívit co nejdříve během dne.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.