Město Tchaj-čung je lákadlem pro milovníky obrázků a barev

Od | 6 dubna, 2023

Obsah

Možnost vidět na vlastní oči zajímavou architekturu je jedním z důvodů, proč lidé cestují. Ne vždy se musí jednat jenom o něco klasického. To jasně dokládají krásy městečka Tchaj-čung. Na jeho samotném okraji se nachází čtvrť, které se přezdívá duhová vesnice. Důvodem jsou malby a barvy, které najdete všude okolo.

Proč toto umělecké dílo vzniklo?

Důvod, proč se začaly pestrobarevné malby objevovat na domech, na ostatních stavbách, ale i na zemi, je rozhodně chvályhodný. Je třeba říci, že toto místo na okraji města Tchaj-čung bylo dříve armádní osadou, která již přestala být využívána a došlo k tomu, že se rozhodlo o její demolici. Dané malby se staly prvotním vyjádřením protestu, ale i iniciativou, která měla za cíl místo zachovat. Místo tak dostalo zcela nový vzhled, přilákalo turisty a od demolice se následně skutečně upustilo.

10 let práce

Myslíte si, že jde o dílo mnoha dobrovolníků, které vzniklo v několika týdnech, nebo měsících ? Rozhodně ne. To, že původní armádní osada v Tchaj-čung vypadá tak pestrobarevně a líbezně je dílem jednoho jediného člověka, kterým je Chuang Jün-fu. Jenom pro zajímavost, tomuto obyvateli daného místa je aktuálně 96 let a není dne, kdy by nevzal kýbl s barvou a nezačal se věnovat svému uměleckému dílu.

Jak dlouho ho tvoří? Doba je to skutečně požehnaná, jelikož začal už před deseti lety. Právě on je jedním z vojáků, který zde trávil podstatnou část svého života a vzhledem k tomu nechtěl dopustit to, aby bylo dané místo zbouráno a aby zmizelo.

Různorodost na každém kroku

Když se budete daným místem procházet, jenom těžko narazíte na dvě stejné malby. Tedy na dva stejné motivy. Je to také různorodost, která dělá z jednotlivých maleb unikátní umělecké dílo. Na domech, ale i na zemi nechybí známé i neznámé kreslené postavičky, stejně jako běžná i abstraktní zvířata, stejně jako fantasy a surrealistické výjevy. K tomu všemu přičtěme také barevnost, kdy každý centimetr daného místa doslova září jedinečnou pestrostí.

Přerod na  veřejný park

Iniciativa jednoho z původních obyvatel zůstávala až do roku 2010 osamocená. Doba internetu a sociálních sítí však udělala své a do světa se roznesl nejenom samotný příběh muže, který se tímto postupem postavil proti vystěhování a zbourání svého domova. Svět obletěly také fotografie této osady, o které do té doby věděli jenom místní a okolní občané.

Sled událostí byl spojený nejenom s tím, že se demolice nakonec zastavila, ale i s tím, že místo začalo mít i vyžití. Stal se z něho veřejný park. Tedy prostor k odpočinku a trávení volného času jak pro místní, tak hlavně pro turisty, kteří jezdí obdivovat umělecké dílo, které Chuang Jün-fu za 10 let vytvořil. A jak sám říká, stále ho ještě nemá finálně dokončené, i když důvod protestu již dávno pominul.

Miliony turistů

Počet turistů lze jenom těžko určit. Odhady však mluví o počtu zhruba milionu lidí, kteří se rozhodnout tuto dříve vojenskou osadu určenou ke zbourání navštívit. To je více než 2 500 lidí denně. Tímto číslem může tento veřejný park na kraji městečka Tchaj-čung hrdě konkurovat celé řadě jiných památek v zemi. A to i přesto, že první umělecká díla vznikla teprve před 10 lety.

Mnoho turistů přiznává, že na místo jezdí opakovaně. Důvodem je aktivita, kterou Chuang Jün-fu stále vyvíjí a kdy neustále přidává nové výjevy. Rok od roku tak lze vidět více a více zajímavostí. Je pochopitelné, že i díky turistickému ruchu jsou k dispozici peníze na barvy a vybavení. Nejde však o výtěžek ze vstupného. To se zde neplatí. Turisté mají možnost sami od sebe na nákup barev přispět. A mnoho z nich to pochopitelně udělá. I díky nim tak dané místo vzkvétá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.