Maroko – čím si vás na první pohled získá?

Od | 6 dubna, 2023

Obsah

Maroko láká turisty díky svým osobitým architektonickým památkám a jedinečným pouštním scenériím. Krajina je cestovatelsky přívětivá, i když ne úplně snadno dostupná. Autem se totiž do země dostanete jen stěží díky přísným celním kontrolám na španělské straně. Nejlepší je cestování letecky.

Maroko (Marocké království) leží na severozápadním cípu Afriky. Hranice státu nejsou přesně dané, protože někdy se pod tento stát započítává i území Západní Sahary. Státním zřízením je konstituční monarchie v čele s králem. Hlavním městem je Rabat, platidlem pak marocký dirham.

Historie a geografie

Kolem pobřeží Atlantského oceánu je povrch nížinatý, zbylou část země tvoří zvlněné pahorky i vyšší pohoří. Nejvyšším bodem je hora Džabal Tubkal (4 167 m.n.m.) v pohoří Vysoký Atlas. V severozápadní části země panuje mírné podnebí s deštivou zimou a horkými suchými léty. Díky přirozené hranici pohoří Atlas převládají na druhé polovině území spíš horké a suché pouštní podmínky. Vody je v Maroku jen málo. Většina z místních řek (Sebú, Um er-Rbia nebo Sous) ústí do Atlantického oceánu a jsou plné vody jen v období srážek. V létě mají průtok silně snížený nebo dokonce úplně vyschnou.

Na množství vody v krajině má dozajista vliv především její silné odlesnění, které započalo v dobách starých Římanů, kteří sice místní lesy hojně káceli, ale nenamáhali se s jejich obnovou. Ještě ve druhém století př.n.l., kdy se v zemí usadili Féničané, bylo Maroko úrodnou a bohatou zemí, orientovanou hlavně na zemědělství. Dnes se k pěstování zemědělských plodin dá využít méně než jedna třetina půdy.

Římané Maroko obsadili v 1. století před naším letopočtem a skončila o 500 let později, kdy je z území vypudil kmen bojovných Vandalů. O století později se země stala součástí Byzantské říše. Následovalo období pronikání islámu, až se konečně v roce 1912 stalo Maroko francouzským protektorátem. Definitivně se země osamostatnila až v roce 1956.

Maroko – turistické cíle

Marrakéš – město nočního života

Zcela jistě nejproslulejší marocká destinace. Město Marrakéš je proslulé svou typickou architekturou, ale také uvolněnou atmosférou a bohatým nočním životem. Sotva se první paprsky večerního slunce dotknou historických střech (vhodný námět pro fotografie), ožijí místní ulice a tržiště stánky s typickou místní kuchyní a obchůdky s výrobky místních řemeslníků. Arabové jsou k turistům velmi tolerantní. Dopřát si můžete zejména místní delikatesy, a to na pozadí slavících a bavících se domorodců, kteří vás přesvědčí o tom, že rozhodně nejde jen o levnou atrakci pro turisty, vyrobenou jen na oko.

maroko - marrakéš

Tubkal – výlet až na vrchol

Rádi byste si připsali zdolání nejvyššího vrcholu, ale nepatřte zrovna mezi zdatné horolezce? Pak se pokuste zdolat nejvyšší vrchol severní Afriky – Tubkal. Pokud si vyberete to správné roční období, vystoupáte až na horu jen v pohorkách. Doporučujeme rozdělit si cestu na dva dny. Večer dojděte jen do některé z chat pod vrcholem, a ráno vyrazte vstříc nádhernému výhledu spolu s prvními slunečními paprsky. Nebudete tak s sebou muset na vrchol vláčet těžká zavazadla. V zimním období zvládnete cestu díky kvalitním trekovým botám a lyžařským hůlkám. Místní průvodci se vám budou snažit vnutit nákup železných maček, ty však skutečně nejsou potřeba.

Sahara – za spalujícím sluncem

Velká saharská území v Maroku se nesou ve znamení velkých písečných dun a jemného písku. Velmi oblíbené jsou výlety do pouště na velbloudech za neuvěřitelnými západy slunce, které se nikde jinde vidět nedají. Kvalitními průvodci a zázemím je vyhlášená například vesnička Merzouga.

A až si užijete fascinujících výhledů, nezapomeňte navštívit půvabné saharské soutěsky. Například údolí Dada paří mezi ty nejkrásnější v severní Africe. Pro pěší objevování je však příliš rozlehlé, proto doporučujeme objednat si místní taxík. Nemusíte se bát, zastaví vám na všech místech, která se vám zalíbí. A lámanou angličtinou vás seznámí i s místními zajímavostmi. A ceny bývají také velmi rozumné.

maroko - sahara

Labyrint dílen ve Fesu – romantická procházka historií

Milovníky architektury uchvátí toto místo zcela jistě. Skvěle vpadají zejména kashaby, což jsou původní příbytky feských vládců a bohatých občanů. Ještě dnes je vidět mnohé z jejich bývalé velkoleposti.

Nenechte si ujít ani procházku staletými súki – malými rukodělnými dílnami, v nichž se stále barví kůže tradičními metodami a vyrábějí i tradiční suvenýry. Jde vskutku o jedinečný labyrint uliček, v nichž nejlépe poznáte opravdový místní život. A nenechte se zmást průvodci, kteří budou tvrdit, že jen oni vědí, kde je výhled na uličky pod vámi nejlepší. Ve skutečnosti vás oberou jen o poplatek za fotografování a nic navíc nezískáte.

Údolí růží a El Kelaa Mgouna – jedinečný zážitek nejen pro ženy

Město El Kelaa Mgouna ležící v suchých údolích pohoří Vysoký Atlas v blízkosti Sahary je proslulé svou růžovou vodou a samozřejmě plantážemi nádherných perských růží. Ty zde je možné obdivovat hlavně na jaře. V Údolí růží se navíc krása divoké pouštní scenérie snoubí s krásou půvabných voňavých květin. Údolí je možné obdivovat i ze hřbetu velblouda nebo z taxíku, který ochotně zastaví, kdykoli si to budete přát.

V polovině května navíc můžete navštívit báječně voňavý Festival růží, který každým rokem hostí více než 20 000 lidí. Těšit se můžete na růžové delikatesy, speciální suvenýry i korunovaci Miss růží, tedy rozhodně něco, co si nemůžete nechat ujít.

One thought on “Maroko – čím si vás na první pohled získá?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.