Maďarská Puszta není pustá!

Od | 17 května, 2018

Poslední aktualizace:

Maďarská puszta není pustá!

Národní park Hortobágy je na seznamu světového dědictví UNESCO v kategorii kulturní krajina, kam patří stepní část s tisíciletou tradicí domestifikace šedého skotu, vodních buvolů, ovcí racka, kudrnatých prasat mangalica a koní nóniusz. Hřebčín Máta (Mátai Ménes) má 300 letou tradici chovu.

Obrazek

   Biosférická rezervace UNESCO byla vyhlášena na ochranu vodního ptactva, jak migrujícího, tak hnízdícího. V NP Hortobágy bylo zaznamenáno 340 druhů ptáků, ze kterých zde 160 druhů trvale hnízdí. Symbolem NP Hortobágy je jeřáb šedý, jehož 70-100 tisícová hejna se zde ročně na podzim zastavují k odpočinku při své migrační pouti na jih. Například letošní „festival jeřábů“ se v NP Hortobágy uskuteční 17. října. Největším hnízdícím ptákem je drop velký, největší evropský pták a jeden z nejtěžších létajících ptáků světa.

   Podél dřívějších obchodních a solných cest křižujících stepní pláně byly vždy po 10-12 km vystavěny zájezdní hostince – csárdy. Některé z nich jsou stále návštěvníkům k dispozici a nabízejí tradiční pokrmy, zejména produkty místního bio chovu šedého skotu a prasat mangalica. Toto vepřové maso se vyznačuje velmi nízkým obsahem cholesterolu a tuku a kudrnaté rezavé, černé a bílé mangalice se kromě Maďarska chovají jen na několika málo místech v Rakousku a ve Švýcarsku.

One thought on “Maďarská Puszta není pustá!

  1. Skompasem.cz

    Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.