Maďarská Puszta není pustá!

Od | 17 května, 2018

Maďarská puszta není pustá!

Národní park Hortobágy je na seznamu světového dědictví UNESCO v kategorii kulturní krajina, kam patří stepní část s tisíciletou tradicí domestifikace šedého skotu, vodních buvolů, ovcí racka, kudrnatých prasat mangalica a koní nóniusz. Hřebčín Máta (Mátai Ménes) má 300 letou tradici chovu.

Obrazek

   Biosférická rezervace UNESCO byla vyhlášena na ochranu vodního ptactva, jak migrujícího, tak hnízdícího. V NP Hortobágy bylo zaznamenáno 340 druhů ptáků, ze kterých zde 160 druhů trvale hnízdí. Symbolem NP Hortobágy je jeřáb šedý, jehož 70-100 tisícová hejna se zde ročně na podzim zastavují k odpočinku při své migrační pouti na jih. Například letošní „festival jeřábů“ se v NP Hortobágy uskuteční 17. října. Největším hnízdícím ptákem je drop velký, největší evropský pták a jeden z nejtěžších létajících ptáků světa.

   Podél dřívějších obchodních a solných cest křižujících stepní pláně byly vždy po 10-12 km vystavěny zájezdní hostince – csárdy. Některé z nich jsou stále návštěvníkům k dispozici a nabízejí tradiční pokrmy, zejména produkty místního bio chovu šedého skotu a prasat mangalica. Toto vepřové maso se vyznačuje velmi nízkým obsahem cholesterolu a tuku a kudrnaté rezavé, černé a bílé mangalice se kromě Maďarska chovají jen na několika málo místech v Rakousku a ve Švýcarsku.

One thought on “Maďarská Puszta není pustá!

  1. Skompasem.cz

    Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..