Maďarská Puszta a národní park Hortobágy

Od | 17 dubna, 2018

NP Hortobágy se nachází ve východním Maďarsku, přibližně mezi řekou Tiszou a městem Debrecen. Jde zároveň o biosférickou rezervaci UNESCO. Původní divoká stepní zvířata (koně, skot) nahradily domestikované druhy a rozvinula se pastevecká kultura.

Malá obec Hortobágy

Pastevci se rozdělovali do 4 hierarchických skupin: nejvyšší příčku zaujímali pastevci koní, následovali pastevci skotu, ovcí a na nejnižším místě byli pastevci prasat. Mezi typické druhy pro dnešní maďarskou pusztu patří šedý maďarský skot, rohatá ovce „racka“ a kadeřavé prase „mangalica“. Dále je puszta bohatá zejména na vodní ptactvo.

Malá obec Hortobágy je správním centrem stejnojmenného národního parku. Nachází se zde rovněž unikátní záchranná stanice pro poraněné a nemocné ptactvo, tzv. ptačí nemocnice, pastýřské muzeum a Puszta ZOO s místními domestikovanými druhy zvířat. Historickou dominantou obce je kamenný devítiobloukový most z roku 1827, kdy nahradil dřívější most dřevěný. Hortobágyská „csárda“ (venkovské pohostinství) slouží pocestným již od roku 1699, dnešní podoba je ve stylu venkovského baroka.

2 thoughts on “Maďarská Puszta a národní park Hortobágy

  1. Skompasem.cz

    Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

  2. Bohdana

    Dobrý den,
    Chystáme se na dovolenou do Maďarska, konkrétně do Puszty. Na základě Vašeho článku mi dovolte dotaz, zda je tato oblast vhodná i pro hendikepované, konkrétně dcera chodí s chodítkem, tak jestli se dá alespoň částečně prochodit i s ní? Děkuji mnohokrát za Váš názor

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..