Letiště Praha (PRG)

Od | 11 října, 2022

Obsah

Základní informace o letišti Václava Havla Praha

Letiště Václava Havla, známé také jako letiště Ruzyně, či letiště Praha je největším letištěm v České republice a používá zkratku PRG. V před-covidové době letiště odbavilo kolem 17 milionů cestujících. Letiště se dělí mezi 4 terminály. Veřejné jsou však pouze terminál 1 (lety mimo Schengen) a terminál 2 (lety v Schengenském prostoru). 

Letiště slouží jako hlavní letecká základna pro ČSA a Smartwings, nicméně zejména v posledních letech se na letišti rozšiřuje silnější pozice Ryanairu a Eurowings. 

Minimální čas na přestup na letišti Praha je 25 minut, pokud letíte v rámci Schengenského prostoru, v jiném případě je minimální čas na přestup 40 minut.

Letiště Praha

Levné letenky z letiště Praha

Letiště Praha nabízí poměrně širokou nabídku destinací, které je možné navštívit. Nejlevněji můžete letět s nízkonákladovkami, jako jsou Ryanair, Wizz Air, nebo EasyJet. Z letiště Praha se dostanete téměř do každé země na světě, pokud na své cestě budete kalkulovat s přestupy. 

Přílety a odlety letiště z letiště Praha

Přílety na letiště Praha a odlety z letiště Praha vás budou pravděpodobně zajímat, pokud bude cestovat někdo z vašich příbuzných, můžete zkontrolovat, zda v pořádku doletěl. Pokud poletíte vy sami, je vhodné přílety a odlety také sledovat například z důvodu zpoždění. Pokud vlastníte platební kartu Revolut (přečtěte si také naši Revolut recenzi), tak by se vám hodinové zpoždění mohlo i hodit. V takovém případě byste získali vstup do letištního salonku zdarma. 

Nezapomeňte, že v případě zpoždění vašeho letu o více než tři hodiny, můžete mít nárok na kompenzaci až ve výši 600 euro. Žádost o kompenzaci za zpožděný/zrušený let doporučujeme podat přes společnost ClaimCloud

Přílety na letiště Praha, stejně tak jako odlety z letiště Praha můžete sledovat na tomto odkazu

Jak se dostat na/z letiště Praha

Na letiště v Praze jezdí autobusy MHD, které budete muset pravděpodobně kombinovat s metrem. Pro cestu z letiště (a na letiště v opačném směru) budete muset využít následující linky:

 • Linka 100: jezdí každých 15-30 minut ke stanici metra B (Zličín), cesta do centra vám zabere zhruba 45 minut
 • Linka 119: jezdí každé 3-10 minut ke stanici metra A (Nádraží Veleslavín), cesta do centra vám zabere zhruba 40 minut 

Tyto linky jezdí od 4:30 do 0:00. Jízdenka vychází na 40 korun, zakoupit ji můžete v automatu na zastávce, sms platbou, nebo u řidiče.

Využít můžete také i přímého autobusového spojení mezi pražským letištěm a hlavním vlakovým nádražím:

 • Autobus AE: jezdí každých 15-30 minut na hlavní vlakové nádraží, jízdenka vychází na 100 korun, koupit ji můžete u řidiče, nebo v infostánku DPP v budově terminálu, jízda k nádraží by měla zabrat 33 minut

Pro přesun můžete samozřejmě využívat také i mobilní aplikace, cesta z/na letiště by měla trvat kolem 30 minut z autobusového nádraží Florenc:

 • LIFTAGO –  cesta by měla vyjít od 430 Kč, s využitím promo kódu FILIP16204 získáte slevu ve výši 150 Kč na první jízdu s Liftagem 

Parkování na letišti Praha  

Expresní parkování 

Expresní parkování u letiště využijete v případě že někoho na letiště odvážíte, případně vyzvedáváte. Expres parkování je zdarma na 15 minut. Jen si raději pospěšte, dalších 15 minut vás totiž vyjde na 100 korun, poté 100 korun za každou započatou půlhodinu. Expresní parkoviště najdete u obou terminálů. 

Krátkodobé parkování

Krátkodobé parkování u letiště využijete v případě, že své blízké chcete doprovodit k odletu, nebo je uvítat už v hale. Parkování jsou kolem 2 minut chůze k terminálu a stojí 80 korun na každou započatou hodinu. 

Dlouhodobé parkování

Dlouhodobé parkování u letiště pak využijete, pokud sami letíte na dovolenou a potřebujete někde nechat své auto. Parkování je 2 minuty k terminálu a pořídíte ho již od 990 Kč na 8 dní. Pro nejnižší cenu doporučujeme rezervovat online. Využijte k tomu oficiální stránku pražského letiště

Služby na letišti Praha 

Pražské letiště nabízí celou řadu služeb, nejvíce vás pravděpodobně bude zajímat internetové připojení, to je pokryté po celém letišti a je zdarma.

V případě, že se budete chtít vysprchovat, můžete využít sprchy na Terminálu 1 u AeroRooms za 99 Kč na 30 minut. Pokud letíte z Terminálu 2, využijte sprchy u salonku ERSTE – ty jsou dokonce zdarma. Budete jen muset zaplatit vratný depozit ve výši 10 euro. 

Letiště nabízí také celou řadu restaurací, které můžete využít.V prostorách mezi terminály můžete najít také Billu, Subway a KFC. V odletové zóně terminálu 2 naleznete také Burger King. 

Salonky na letišti Praha  

Pro pohodlné cestování doporučujeme také využití letištních salonků. Na letišti Václava Havla naleznete 3 hlavní salonky. Nejvíce vás však pravděpodobně budou zajímat MasterCard Lounge na terminálu 1 a Erste Bank Lounge na terminálu 2. Vstup do těchto salonků je 720,- Kč. 

Letištní salonky slouží převážně k odpočinku a nabízí internetové připojení, denní tisk, all-inclusive občerstvení, sprchy, dětský koutek a tablety k zapůjčení. K dostání je také široká nabídka alkoholických nápojů a pivo značky Budějovický Budvar. 

Jak již bylo zmíněno výše v tomto článku, přístup do letištních salonků zdarma v případě zpoždění většího než je jedna hodina nabízí aplikace Revolut v placeném členství. V případě, že vlastníte Premium účet, může do salonku s vámi jedna osoba, pokud máte Metal účet, můžete s sebou vzít až tři spolucestující. Aplikaci si můžete zřídit přes následující odkaz

Přístupy do salonků můžete mít i levněji skrze Priority Pass, který zakoupíte ve třech různých balíčcích. Balíček Standard je poměrně zbytečný, protože nenabízí žádný vstup do salonku, pouze slevu s kterou pořídíte vstup za 28 eur. Jedná se však o běžnou cenu, za kterou si vstup do salonku můžete pořídit i v aplikaci Revolut

Zajímavé začínají však být balíčky Standard Plus a Prestige. První zmiňovaný vás vyjde při využití naši slevy ve výši 35 % na 168 euro během prvního roku a zajistí vám 10 vstupů do salonku. Pokud cestujete pravidelněji, bude pro vás zajímavější balíček Prestige, který vám za 399 eur na rok zajistí vstupy do všech salonků zdarma. 

Půjčovna aut na letišti Praha 

S největší pravděpodobností se vás tato možnost týkat nebude, avšak i na pražském letišti si můžete pronajmout automobil. Ceny pronájmu se pohybují již od 880 korun na den. Auto na letišti Praha doporučujeme pronajmout na webech našich partnerů: RentalCars a DiscoverCars, kde naleznete širokou nabídku vozů. 

Ubytování na letišti Praha

Přímo v budově letiště najdete dva hotely, kde můžete přenocovat, pokud vás čeká ranní let. Ubytování na jednu noc v AeroRooms vás vyjde na cenu od 2 000 Kč, což je v poměru cena výkon vzhledem férová cena, když vezmeme v potaz, že se nacházíme v budově letiště. Pokud byste měli zájem o větší luxus, je zde také možnost ubytování Courtyard by Marriott, kde se cena pohybuje od 3 700 Kč. Ceny jsou dost variabilní a liší se dle doby, kdy objednáváte a termínů, které objednáváte. 

Pokud vyjdete ven z letiště, můžete se ubytovat také v hotelu Holiday Inn, cena za jednu noc vás vyjde na zhruba 2 300 Kč. 

Spaní na letišti Praha

V případě, že cestujete nízkonákladově, nebo se vám nechce platit hotel za pár hodinový přestup, je možnost se samozřejmě vyspat na letišti i zdarma. Zde bude záležet na tom, v jaké části letiště se budete nacházet.

Pokud jste dorazili na letiště a kontrola je stále zavřená, jste unavení a váš let je až za několik hodin, pravděpodobně bude vaši jedinou možností podlaha. V případě, že jste již prošli odbavením na terminálu 2, máte poměrně vyhráno. Terminál 2 totiž nabízí relaxační zónu, kterou naleznete mezi gaty C a D. 

Relaxační zónu můžeme doporučit i z vlastní zkušenosti. Jedná se o oddělený prostor s několika pohodlnými pohovkami a křesly, kde můžete v tichosti nabírat síly na další cestovní zážitky. Prostor nabízí také stolky, zásuvky a disponuje menší knihovnou. 

Pokud letíte z terminálu 1 jsou vaše možnosti značně omezené. Doporučujeme se však vydat ke gatu A4, kde naleznete pohodlná polohovací křesla.

2 thoughts on “Letiště Praha (PRG)

 1. 748

  Link exchange is nothing else edcept iit is oonly placing
  tthe other person’s weblog liink onn your page at appropriat place
  aand other erson wll also ddo same ffor you.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.