Komiksová trasa centrem Bruselu

Od | Duben 4, 2018

Poslední aktualizace:

Komiksová trasa centrem Bruselu

   img_05_text-mala.jpgEvropský komiks se zrodil v Belgii v meziválečném období minulého století. Klasickou belgickou komiksovou školu představuje Tintin z roku 1929 a jeho i spoustu dalších více či méně známých komiksových hrdinů lze potkat a spatřit při procházce v centru Bruselu na fasádách domů. Osvěžují veřejný prostor a vyvolávají úsměv na tvářích. 

 

 

img_06_text-mala.jpgBruselská komiksová trasa (Comic Strip Route) vznikla v roce 1991 z iniciativy místních bruselských úřadů ve spolupráci s Belgickým muzeem komiksu.  Jejím cílem bylo upozornit na špatný stav některých domů, slepých fasád a štítů staveb v centru města. Nevzhledné plochy zakrylo dnes již více než 50 velkoplošných maleb s výjevy komiksových příběhů a jejich hrdinů:  Tintin, Lucky Luke, Gaston, Asterix a Obelix, atd.

 

 

 

 

img_07_text-mala.jpgMladý reportér a detektiv Tintin, jeho pes Snowy (v českém předkladu Filuta) a kapitán Haddock jsou hrdiny již klasického komiksu Tintinova dobrodružství z roku 1929. Autorem byl George Remi, alias Hergé, české jazykové verze vydává nakladatelství Albatros a existuje i filmové zpracování. Nejznámějším belgickým dětským komiksem jsou bezesporu Smurfs – Šmoulové, jejichž autorem je kreslíř Peyo. Máme-li zapátrat v u nás doma, napadne nás jistě Čtyřlístek, jeden z nejznámějších a nejoblíbenějších českých komiksů vycházející od roku 1969.

img_08_text-mala.jpgMapu s plánkem komiksové trasy lze získat ve všech bruselských turistických centrech. Součástí trasy je rovněž Belgické muzeum komiksů (Belgian Centre for Comic Strip Art, Rue des Sables 20) a Comics Café (Place du Grand Sablon 8) s prodejní galerií a obchodem, kavárnou a restaurací, kde si hosté mohou pochutnat např. na Gastonově špízu či Obelixově burgeru. Bruselské turistické sdružení Pro Velo organizuje též 2 hodinové projížďky na kole po této zajímavé trase. Zavede turisty i mimo hlavní tahy a ukáže velmi milou tvář „euroúřednického“ Bruselu.

 

 

 

 

 

img_02_text-velka.jpg

img_03_text-20velka.jpg

img_04_text-velka.jpg

Jak se Vám líbí tento článek?

One thought on “Komiksová trasa centrem Bruselu

  1. Skompasem.cz

    Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.