Komiksová trasa centrem Bruselu

Od | 17 května, 2022

Komiksová trasa centrem Bruselu

Bruselská komiksová trasa (Comic Strip Route) vznikla v roce 1991 z iniciativy místních bruselských úřadů ve spolupráci s Belgickým muzeem komiksu.  Jejím cílem bylo upozornit na špatný stav některých domů, slepých fasád a štítů staveb v centru města. Nevzhledné plochy zakrylo dnes již více než 50 velkoplošných maleb s výjevy komiksových příběhů a jejich hrdinů:  Tintin, Lucky Luke, Gaston, Asterix a Obelix, atd.

img_05_text-mala.jpgEvropský komiks se zrodil v Belgii v meziválečném období minulého století. Klasickou belgickou komiksovou školu představuje Tintin z roku 1929 a jeho i spoustu dalších více či méně známých komiksových hrdinů lze potkat a spatřit při procházce v centru Bruselu na fasádách domů. Osvěžují veřejný prostor a vyvolávají úsměv na tvářích. 

 

 

 

 

 

img_06_text-mala.jpgDetektiv Tintin

Mladý reportér a detektiv Tintin, jeho pes Snowy (v českém předkladu Filuta) a kapitán Haddock jsou hrdiny již klasického komiksu Tintinova dobrodružství z roku 1929. Autorem byl George Remi, alias Hergé, české jazykové verze vydává nakladatelství Albatros a existuje i filmové zpracování. Nejznámějším belgickým dětským komiksem jsou bezesporu Smurfs – Šmoulové, jejichž autorem je kreslíř Peyo. Máme-li zapátrat v u nás doma, napadne nás jistě Čtyřlístek, jeden z nejznámějších a nejoblíbenějších českých komiksů vycházející od roku 1969.

 

 

 

 

 

img_08_text-mala.jpgMapu s plánkem komiksové trasy lze získat ve všech bruselských turistických centrech. Součástí trasy je rovněž Belgické muzeum komiksů (Belgian Centre for Comic Strip Art, Rue des Sables 20) a Comics Café (Place du Grand Sablon 8) s prodejní galerií a obchodem, kavárnou a restaurací, kde si hosté mohou pochutnat např. na Gastonově špízu či Obelixově burgeru. Bruselské turistické sdružení Pro Velo organizuje též 2 hodinové projížďky na kole po této zajímavé trase. Zavede turisty i mimo hlavní tahy a ukáže velmi milou tvář „euroúřednického“ Bruselu.

 

 

 

 

 

img_02_text-velka.jpg

img_03_text-20velka.jpg

img_04_text-velka.jpg

One thought on “Komiksová trasa centrem Bruselu

  1. Skompasem.cz

    Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.