Kdo je Miroslav Šnejdar?

Od | 10 ledna, 2019

Kdo je Miroslav Šnejdar?

Miroslav Šnejdar o sobě:

“…Už nějakou dobu sleduji činnost a žebříček členů ŽK,ale považoval jsem to za klub mladých nadšenců-začátečníků, kam jsem se jako starý cesťák nechtěl míchat.Teď jste vyhlásili soutěž o prvního ve všech nezávislých státech světa!! Protože vidím,že asi nemáte dobrý přehled o situaci ve světovém cestovatelství, hlásím se tedy i já do ŽK. V roce 1995 jsem se přihlásil do Guinnessovy knihy rekordů jako první na světě, ale bylo mi řečeno,že Antarktidu člení na 11 území a já měl jen tři. Odkázali mě na české vydání knihy rekordů, protože Češi dělení Antarktidy neuznávají. Učinil jsem to a  v r. 1997 a další dva roky jsem tam byl uveden jako nejvíce zcestovalý Čech se všemi nezávislými státy a 47 dalšími teritorii (kolonie aj.). Od té doby se seznamy měnily. Jsem dlouholetým členem Klubu Globe – Prosiměřice i Zeměpisného sdružení v Brně. Tam jsem jasně na prvním, nedostižitelném místě jako “Supervelmistr světových cest” s 550 státními útvary. Seznam zemí ZS (odkaz na Zeměpisné sdružení je v oblíbených odkazech Kompasu – poznámka PD) jistě znáte. Zkontroloval jsem to na dnešní stav a mám skutečně všechny dnešní samostatné státy světa,včetně posledního Kosova,kde jsem byl poprvé někdy před 35 léty, ale před nedávnem jsem si návštěvu  zase obnovil. Budete-li mít zájem o detaily mých cest, pošlu později něco více.Teď jen pár údajů pro informaci:

Jsem ročník 1928. První cestu jsem podnikl v r 1938 do Hamburku , ale byl jsem vrácen rodičům. Za války jsem procestoval většinu Protektorátu a  navštívil 3 cizí země. V r.1987 jsem šel do důchodu a dnes mám za sebou 309 zahraničních cest. Např. 2 půlroční kolem světa, Po kolejích kolem světa, Kolem Afriky, Od Aljašky po Antarktidu, 10x Karibské moře, 16x USA, 5 cest po všech čínských provinciích, 5x Nový Zéland apod. Letos mám zase 5 větších cest. I když znám většinu zajímavých míst na světě, za ta léta se mnohé změnilo a nechci sedět doma. Jezdím  s přítelkyní, kterou do ŽK přihlásím příští rok, až se dostane nad 50 států,teď je kolem 40tky dost husto…

Navštívil jsem všech 378 tehdejších milionových měst na Zemi, v Evropě všech asi 700 stotisícových měst, v USA všechna aspoň tak velká jako Ostrava. V řadě zemí jsem byl více než 30x a celkem strávil v cizině přes 12 let, z toho přes polovinu v tropech (Sahara,Amazonka,Orinoko, Zambezi). Byl jsem u 60 moří a 65 větších zálivů, loděmi urazil 49 tis.km, pěšky v zahraničí 25 tis.km a od r. 1996 doma dalších 35 tis.km pěšky na klasifikovaných pěších pochodech. Mám stovky chodeckých medailí, často jako první Čech (např.Mistr chodec Dálného východu, mnohonásobný Zlatý světový mistr chodec a medaile ke Světovým pohárům). Donedávna jsem chodil maratóny. Sbírám města s metrem (80), letecké společnosti (letěl jsem se 169), celkem mám v zahraničí přes 2 milióny km různými přesuny. Většinou jsem cestoval sám, pokud to šlo, tak s rodinou. Mám státnice ze 4 západních jazyků a domluvím se několika dalšími.

Dělával jsem několik set přednášek, teď už jen známým. Mám přes 28.000 diapozitivů a řadu fotografií. Dost jsem publikoval, mám napsané jen pro rodinu 4 knihy, dále mám 45 dílů podrobných cestovních zápisů (11,500 stran). Můj seznam přepadení, krádeží apod. má 28 položek a seznam deportací, zadržení na celnicích i v terénech také 28 položek. Byly by to knihy hororů.

Na cesty jsem nejprve vydělával překlady ze 4 jazyků, byl jsem zlepšovatelem a vynálezcem a v cizině jsem pracoval i na různých konkurzech, třeba pro OSN. Povoláním soustružník, technik-strojař, konstruktér, obchodník i výzkumný pracovník. 40 let jsem spal jen 5-6 hodin denně, abych své plány mohl uskutečnit…

…Pro Brno (Zeměpisné sdružení – poznámka PD) už moc dalších teritorií neudělám. Kromě několika “solitérů” mi schází nigerijské republiky, některé ruské, řada etiopských a válečné základny USA. A také indický Assam (7 republik), odkud jsem byl nedávno deportován do Kalkaty. Jezdím ale s přítelkyní, která má přes 100 bodů  v ZS a chci, aby byla také první v republice. Řadu let jezdíme jako penzisté,vždy 4 až 6 cest ročně a protože si všechno dělám přes net, dá to časově zabrat. Např. v květnu letíme na Manchester, Liverpool a pak ostrov MAN a Londýn, koncem května  do Bergenu a přes fjordy do Osla – Norsko a v červnu  máme Sicílii a Maltu a koncem června Atény,Soluň (já už po 21té) a Makedonii.Přes prázdniny jsou místní čundry a jiné pochody  u nás,v Polsku a na Slovensku, v září Barcelona a Andorra. Pak přítelkyni také do ŽK přihlásím.

Pro ZS sháním teritoria, pokud možno z každé země všechna. Tak mám všechna od Aljašky po Antarktidu, celou Evropu kromě 3 na střední Volze a celou Austrálii, kde jsem asi byl jako zatím jediný Čech na všech pevninských státech a na ostrovech Norfolk, Lord Howe, Tasmánie, Vánoční ostrov a Kokosové ostrovy.

Uvádím počty cest do některých zajímavých zemí: Amerika: USA 16x, Kanada 9x, Brazílie 8x, Hol.Antily 6x, Guadelupe 6x, Trinidad + T.5x, Mexiko, Argentina a Guyana 4x….. V Africe: Mosambik 10x,Maroko 6x, Kenya 5x, Tanzanie, Zimbabwe, Angola a JAR 3x…..Asie: Indie 9x, Čína a Turecko 5x, Emiráty,Thajsko 4x a Irán, Japonsko, Pákistán, Izrael, Vietnam, Malajsie, Singapur, Uzbekistán a Taiwan 3x…..Oceánie: Nový Zéland 5x, Austrálie 3x, Tahiti, Samoa, Tonga a Fidži 2x. …”

Jak je vidět, panu Šnejdarovi rozhodně nehrozí, že by se v důchodu nudil a seděl doma za pecí. Pro úplnost dodávám, že pan Miroslav Šnejdar je z Ostravy.

Aktualizace – 26.4.2008 – z dalšího mailu pana Šnejdara vybírám:

“a) v české Guinnessově knize rekordů (na kopii mám napsáno tužkou rok 1997) je na straně 183 v odstavci Neobvyklé lidské činy  uvedeno: „Nejzcestovalejší Čech, Ing. Miroslav Šnejdar z Ostravy navštívil od roku 1944 do konce dubna 1996 všech 192 existujících samostatných zemí a 47 ze 60 dependencí,disputovaných a jiných teritorií a území v Antarktidě. Při 158 cestách do zahraničí a 2 cestách kolem světa urazil 1,6 milionů kilometrů,z toho pěšky přes 17.000 km a při 23 větších cestách loděmi 45.000 km“.

  1. b) V uvedené knize vyšlo ( dle mé poznámky na kopii v r.1999 ) v kapitoleNevšední cesty:

„Nejzcestovalejší občan; Ing. Miroslav  Šnejdar z Ostravy je považován za nejzcestovalejšího českého občana. Na první cestu do zahraničí se vydal v r.1938, za prvních 50 let svého cestování navštívil 100 zemí,do roku 1999  přidal dalších 118. O svých cestách vede podrobnou statistiku,která dnes obsahuje přes 10.000 stránek. Může doložit,že navštívil všech 192 existujících nezávislých zemí, k tomu 3 zrušené plus 60 zemí závislých. A co je jistě taky pozoruhodné: své cesty uskutečnil bez sponzorů,platil si je z vlastní kapsy“.

Odkaz vyšel i v r.1998,ale kopii nemám.Dal jsem jim 2 stránky textu a nevím,co pro tenhle rok vybrali.

c)Seznam 28 deportací a zavření

Podle Vašeho data narození jste stejně mladý,jako můj nejstarší vnuk,tak těžko pochopíte situaci před 30-50 léty,výjezdní doložky a jiná omezení jak z české strany,tak i ze zahraničí. Mé úsilí neznalo hranic a často jsem se snažil přejít je na černo. Brazílie-Paraguay pralesem,v Německu veden se psem a samopalem přes celé město,v konžské Katanze s námahou unikl zastřelení,  v Anglii internován, v indickém Assámu nedávno deportován, ostřelován v Afghánistánu i v Mosambiku, přechod přes bojiště z Čadu do Kamerunu atd.”

3 thoughts on “Kdo je Miroslav Šnejdar?

  1. Marek

    Panu Šnejdarovi přeji pevné zdraví a mnoho dalších pestrých let! Je to fascinující, kloubouk i hlavu dolů!

  2. Frankie

    Smekám, k tomu se nedá nic jiného napsat. Jenom by mě zajímalo, kde pán bere finanční prostředky na cesty, které jsou nepochybně nákladné a kde bral v produktivním věku volný čas …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..