Jižní Súdán – Nový nezávislý stát na mapě světa

Od | 13 ledna, 2019

Na základě referenda z ledna roku 2011 vzniká 9. července 2011 nový nezávislý stát, Jižní Súdán. Pokud nenastanou nějaké komplikace, stane se tak Jižní Súdán 196. nezávislým státem světa. Pokud jste Jižní Súdán již navštívili, nezapomeňte po 9. červenci nahlásit tento fakt do Žebříčku Kompasu, abych Vám přičetl bod.

Jižní Súdán je velmi chudý

   Nový stát by měl vzniknout na základě mírové dohody z roku 2005, která ukončila občanskou válku mezi převážně muslimským a arabským severem a černošským křesťansko-animistickým jihem. V lednu roku 2011 se konalo referendum, ve kterém se 98.8% voličů na jihu Súdánu vyslovilo pro odtržení od severu. Pokud nenastanou další komplikace, stane se Jižní Súdán 196. nezávislým státem světa (za nezávislé státy považuji i Kosovo a Taiwan, které ovšem nejsou uznávány všemi státy). Ačkoliv nový stát bude patřit spíše k menším africkým zemím, rozlohou 620000 km2 předčí i Ukrajinu a Francii, druhou a třetí největší zemi Evropy. Zároveň se tak Súdán, v současnosti 10. největší stát světa, výrazně zmenší a na 10. místo se tak dostane Alžírsko, které bude od 9. července 2011 plošně největší africkou zemí.

Jižní Súdán   Vlajka Jižního Súdánu

Hlavním městem Jižní ho Súdánu je Džuba (Juba v anglickém přepisu). V roce 2008 žilo na území Jižního Súdánu přes 8 milionů obyvatel. Přesný počet obyvatel dnes nikdo nezná, neboť během občanské války bylo v Jižním Súdánu 4.5 milionu uprchlíků (4 miliony v rámci země + 500000 uteklo do zahraničí). Uprchlíci se do země postupně vracejí od roku 2005, kdy byla podepsána mírová dohoda. Jižní Súdán je zemí nesmírně chudou. Nacházejí se zde sice ložiska ropy, avšak jejich využívání závisí na dohodě s vládou (severního) Súdánu, protože Jižní Súdán je vnitrozemskou zemí a ropovod odsud vede přes území severního souseda. Právě ložiska ropy na jihu by se mohly stát roznětkou k dalšímu konfliktu v oblasti.

   Většina významných států světa (mj. Rusko, Čína, Velká Británie, USA, Francie – čili všichni stálí členové Rady bezpečnosti OSN) slíbila, že nový stát okamžitě uznají. Proti uznání se naopak vyslovila Kaddáfího Libye, Eritrea a Írán.

One thought on “Jižní Súdán – Nový nezávislý stát na mapě světa

  1. Skompasem.cz

    Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..