Jezero Malawi – Informace a zajímavosti

Jezero Malawi je hluboké asi 700 metrů a jelikož postrádá významnější vertikální cirkulaci vody, neobsahuje voda ve velkých hloubkách kyslík a naopak je u dna nasycena jedovatými plyny, vznikajícími rozkladem odumřelé biomasy.

Jezero Malawi – Zajímavosti

Jezero je druhé v Africe svou hloubkou (za Tanganjikou) a třetí svou velikostí (za Viktoriiným jezerem a Tanganjikou). Se svou rozlohou kolem 30000 km2 je desáté největší na světě a se svou hloubkou kolem 700 metrů je celosvětově čtvrté  až páté spolu s jezerem Ysyk Kől v Kyrgyzstánu (za Bajkalem, Tanganjikou a Kaspickým mořem). Hloubka a výrazně protáhlý tvar jezera jsou způsobeny polohou v riftovém údolí. Za mnoho milionů let dojde pravděpodobně v těchto místech k oddělení východní Afriky od zbytku kontinentu. Ve sladkovodním jezeře Malawi žije více rybích druhů než v kterémkoliv jiném jezeře na světě, snad až 1000 druhů. Převažují i našim akvaristům dobře známé cichlidy. Cichlidy ovšem žijí pouze v povrchových vodách, které obsahují dostatek kyslíku.

Jezero Malawi

Jak se Vám líbí tento článek?

Poslední aktualizace:

Petr Daubner

Jmenuji se Petr Daubner. V “civilu” jsem normálně učitel zeměpisu a dějepisu, občas se však změním v cestovatele a vyrazím do světa. Neboť cestování je mojí největší vášní.

  Petr Daubner napsal celkem 866 článků. Zobrazit všechny články autora Petr Daubner

  1 komentář: „Jezero Malawi – Informace a zajímavosti

  • Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

   Reagovat

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.