Jezero Malawi – Informace a zajímavosti

Jezero Malawi je hluboké asi 700 metrů a jelikož postrádá významnější vertikální cirkulaci vody, neobsahuje voda ve velkých hloubkách kyslík a naopak je u dna nasycena jedovatými plyny, vznikajícími rozkladem odumřelé biomasy.

Jezero Malawi – Zajímavosti

Jezero je druhé v Africe svou hloubkou (za Tanganjikou) a třetí svou velikostí (za Viktoriiným jezerem a Tanganjikou). Se svou rozlohou kolem 30000 km2 je desáté největší na světě a se svou hloubkou kolem 700 metrů je celosvětově čtvrté  až páté spolu s jezerem Ysyk Kől v Kyrgyzstánu (za Bajkalem, Tanganjikou a Kaspickým mořem). Hloubka a výrazně protáhlý tvar jezera jsou způsobeny polohou v riftovém údolí. Za mnoho milionů let dojde pravděpodobně v těchto místech k oddělení východní Afriky od zbytku kontinentu. Ve sladkovodním jezeře Malawi žije více rybích druhů než v kterémkoliv jiném jezeře na světě, snad až 1000 druhů. Převažují i našim akvaristům dobře známé cichlidy. Cichlidy ovšem žijí pouze v povrchových vodách, které obsahují dostatek kyslíku.

Jezero Malawi

Libí se vám článek?

Petr Daubner

Jmenuji se Petr Daubner. V “civilu” jsem normálně učitel zeměpisu a dějepisu, občas se však změním v cestovatele a vyrazím do světa. Neboť cestování je mojí největší vášní.

  Petr Daubner has 866 posts and counting. See all posts by Petr Daubner

  1 komentář: „Jezero Malawi – Informace a zajímavosti

  • Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

   Reagovat

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.