Jaká jsou ta nejhorší místa pro dlouhodobé parkování v Praze?

Od | 8 června, 2019

Obsah

Mám na mysli samozřejmě samozřejmě všemožné parkování poblíž Ruzyně. Právě tady totiž bývají k vidění ty největší faily, obvykle od aut s mimopražskými SPZ. Takže pokud se nechcete stát terčem internetových vtípků nebo rovnou nesmlouvavé policejní hlídky, podívejte se na to, jak rozhodně neparkovat!

Předem jsem dlužná napsat, že tohle vlastně není tak úplně můj článek. Nápad pochází od Michala, který má s podobnými obtížemi v Praze velké zkušenosti. Využíváme ho pravidelně jako taxikáře a nosiče zavazadel (aby bylo jasno, běžným zaměstnáním je prodavače v elektru :), a pokud někde byť jenom tušíme problém, jdeme zavolat právě jemu.

Historek má na rozdávání a dobrých rad také. Tak doufám, že se dnes někomu zavděčíme. Případné pochvaly, dotazy a podobně ráda předám. Z mé strany šlo víceméně o užaslé nakukování přes rameno a občasnou pravopisnou korekci (protože slovíčka jako vidělávat nebo regurélní určitě číst nechcete :).

Když jde legrace stranou

Začneme pěkně zostra, tedy na místech, kde vám hrozí pořádná pokuta nebo přímo odtah. Chcete-li vyzkoušet trik s kávou za předním sklem, o kterém už tady někde padla zmínka, tak jen směle do toho. Ale jinak se těmhle místům vyhněte velkým obloukem!

Skoro u terminálů, ale s vysokým rizikem pokuty

Opravdu, tohle je jediné místo v okolí terminálů 1 a 2, kde se dá zaparkovat zadarmo, tedy pokud nepočítáme oficiální parkoviště s 15 minutým free intervalem. (Málem mě omylo, když jsem za minut zpoždění muset platit 100 Kč. Takhle se vydělává!)

Je to vlastně připojovací pruh, takže zastavení zde je na vlastní nebezpečí. Zapnout blikačky a odběhnout si vyřídit letenky, rezervačku nebo cokoliv jiného nebývá problém. Rychlost příjezdu měšťáků je odvislá od přítomnosti konkrétní směny. Zatímco někdy zde bez problémů postojíte hodiny, jindy jsou tu cobydup.

Jak mě načapali, a já se přiznal

Můj rekord je asi 10 minut. Čekal jsem na kamarády – ono pěšky je to odtud k terminálu slabé čtyři minutky – a po chvíli mi klepou na okénko dva v uniformě. Že prý mě viděli na letištních kamerách, byl jsem nějaký podezřelý, tak přišli. Zkroušeně jsem přiznal, že šetřím za parkoviště. Stálo mě to 500 Kč. Naštěstí mě nenutili odjet hned, ale dovolili mi naložit i kámoše, kteří mezitím přišli. Takže nakonec to zase tak free nebylo.

Stopování autobusů není dobrý nápad

Určitě jste to už taky zažili. Hledáte usilovně nějakou lokaci a šťastnou náhodou zrovna před vámi jede autobus, který se tímto cílovým místem honosí na čelním nápisu. V okolí Ruzyně je takových dost a dost, ale jezdit za nimi nedoporučuji.

Obvykle si to totiž šněrují do takové menší pasti na řidiče, kterou je spojovací komunikace mezi letištními areály Jih a Sever. Sem mohou jen vyvolení, což obyčejný turista rozhodně není. K letišti sice dorazíte, ale spolu s vámi i policejní hlídka. A na omluvu to prostě neukecáte. Pokuty se můžou vyšvihnout k několika tisícům, podle toho, jak moc se s hlídkou hádáte nebo jestli jste si už dokonce troufli zaparkovat na vyznačených místech.

Výmluvy vám nepomůžou

„Já jsem ten zákaz vjezdu přes autobus neviděl,“ plácnul onehdá bezelstně kamarád, a dostal pak ještě přednášku o dodržování bezpečné vzdálenosti. Prostě idylka.

Tati, chci si zahrát na vláček!

Tak tuhle větu si nechte do dětského pokojíčku. Ať vás ani nenapadne chtít ji aplikovat na parkovištích před pražskými terminály! Jo, já vím, že to ještě nedávno fungovalo, ale od té doby proběhlo už pár policejních akcí a nikdy nevíte, kdy se na vás vrhne přepadová kontrola.

Na druhou stranu je to celkem oblíbený nešvar – na mě se při výjezdu každou chvíli někdo nalepí, a pak bez placení projede. Jak tomu zabránit nevím. Ano, můžu samozřejmě prošlápnout brzdu, a pak honem šlápnout po plynu – na to mám ale svůj kufr docela rád.

Pane řidiči, máte to za dva tisíce!

Jo, mimochodem, věděli jste, že už obyčejné líznutí závory je regulérní bouračka? Takže náhrada škody, asistence policie… Sám se divím, že to těm lidem za ušetřenou stovku nebo dvě stojí… A když vás chytnou přímo na místě, může se bloková pokuta vyšplhat až ke 2 000 Kč. Za tuhle sumičku už můžete legálně zaparkovat prakticky kdekoliv.

Tak a to by bylo pro dnešek na téma „proslaveného“ pražského parkování všechno. Máte-li k článku nějaký užitečná postřeh nebo tip, moc rádi si ho poslechneme a určitě pomůže i dalším zvídavým čtenářům. Předem děkuje spisovatelské a cestovatelské duo Jana a Michal.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.