Jak vybrat správný kompas pro maximální spokojenost?

Od | 20 dubna, 2018

Ideální kompas nebo buzola je stejně tak osobní věcí názoru, jako prakticky vše ostatní v našich životech. Jeden nedá dopustit na určitou značku, druhý zase na tu, protože její produkt jste zdědili ještě po dědovi z války a je „nezničitelný“, no a třetí zase kašle na značky a rozhodne se jen podle ceny a rozumu.
Proč vlastně vůbec kompas či buzolu vlastnit?

Člověk není dokonalý, má jednu nohu kratší než druhou a když potřebuje rychle určit směr ve stresu, je to problém. Stačí aby bylo pod mrakem a lidský odhad směru se postupně stále více a více zkresluje. A stačí i to, aby se cesta velmi pomalu zatáčela a člověk si ničeho nevšimne.

Metoda s mechem a mravenci je dosti nepřesné a ne vždy pravdivá, takže ani na to se spoléhat nemůžete. Nemluvě o tom drobném detailu, že přes den neuvidíte jedinou hvězdu (ano, kromě Slunce, pravda…) na obloze, takže ani tento plán to nevytrhne.
Vyhněte se tomu úplně nejmenšímu

Povšimněte si, že jsme použili slovo „nejmenší“ a nikoliv „nejlevnější“… A proč? Inu, je k tomu mnoho dobrých důvodů a varování:

I když by podobná kompasová miniatura jednoho třeba sváděla k tomu říci si „však co, stejně nic lepšího nepotřebuju!“, tak věřte nám, že ty úplně nejmenší a nejlevnější nebývají nejlepší volbou. A to bohužel ani jako kompasy záložní nebo sloužící jen k základní orientaci. Jejich problém je, že typicky neukazují přesně, zachytávají o sklo apod. Toto zahrnuje všechny opravdu malé kompasy bez azimutu – ty opravdu přejděte a sáhněte po plnohodnotném kompasu nebo buzole, tím spíše, pokud na ně hodláte někde v divočině vsadit svoji dovolenou.

Nefungující malý kompas, když jste někde unavení a v houští, vás toliko zbytečně naštve. Nemluvě o tom, že s ohledem na svoji miniaturnost musí být na dokonale rovné podložce, jinak neukazují/blokují se/drhnou, což je v lese bez vodováhy docela problém…

img acbe

Pokud nám nevěříte, nic proti Vašemu názoru, klidně si to celé vše nejprve otestujte sami, ale uvidíte, že fyziku nepřesvědčíte, kompas nejmenší bude ukazovat nejhůře a je velmi, velmi snadné jej pohybem ruky při chůzi dostat do „zablokované polohy“. Či jinými slovy, je prakticky nemožné jej za chůze pořád udržet vpoužitelné poloze.

Suma sumárum, noste jej jen z recese a jako důkaz sloužící k varování (potenciálních) majitelů podobných (převážně RAMBO-style nožových) zbytečných kompasových miniatur „bundlovaných“ k jiným produktům, popřípadě těch, jenž se do podobného navigačního kousku z neznámých důvodů zamilovali.

„Kompas podobné velikosti je absolutně k ničemu a nehodí se ani k reklamnímu rozdávání zadarmo – dejte jej prvnímu dítěti, na jaké narazíte, na hraní a pořiďte si „zmagnetovanou“ jehlu… Popřípadě kupte ho jen v rámci poučení svých přátel/kolegů o tom, jak spolehlivá navigace rozhodně vypadat nemá.“

Proč si vybrat buzolu?

 

img acbdbbdc

Buzola je tvořena podélným plastovým tělem a bývá vybavena typicky lupou, kompasem, pravítkem a kouskem provázku pro zavěšení na krk. Sám autor má jako svůj hlavní „směrový odhalovatel“ právě buzolu a to z těchto důvodů: je zde lupa (klíšťata, oheň), pravítko (je s ním snadné odměřit si cm i palce a nechybí zde většinou ani nejpopulárnější měřítka na moderních mapách – 1:50 000 a 1:25 000).

 

A eso trumfové – je tu velká plastová základna dostatečné velikosti, takže lze buzolu o to snáze umístit to ruky do „správné“ a přirozené polohy bez toho, aniž byste ji museli dávat do skutečně perfektně vodorovné polohy třeba na zemi. Jinak samozřejmě riskujete, že nebude ukazovat 100 % správně. A v neposlední řadě, člověk má stále po ruce metr provázku.

„Buzola je perfektní volbou pro každého, kdo to myslí s přírodou i vlastní orientací opravdu vážně a chce v této věci narazit na absolutní minimum problémů. Ale na survivalové využití provázku (třeba jako luku pro rozdělání ohně) pozor, trochu prokluzuje…“

Proč si zvolit kompas?

Kompas je kompaktnější, lehčí, ale zříkáte se plastového těla buzoly. Pro práci s azimutem ale pochopitelně poslouží stejně kvalitně. Osobně jsme toto dilema vyřešili jednoduše – buzola je pro nás hlavní a kompas záložní způsob hledání cesty. Kompasy též bývají občas vybaveny zrcátkem, jenž se samozřejmě určitě také bude hodit (nejde ani tak o to, využít ho pro signalizování, jako spíše výbornou nouzovku pro situace typu „tříska v oku jednoho moc nepotěší“, respektive „klíště ve vlasech ještě méně!“).

„Kompas je volbou tradiční a osvědčenou, pročež jeho vlastnictvím určitě nic nepokazíte. Opravdu se ztratí i ve velmi malé kapse…“
A závěr z toho všeho je…

Velmi záleží na konkrétním jedinci, jeho specifických potřebách, typu cesty, i tom, co od produktu a své cesty čeká. Nicméně není třeba propadat beznaději a příliš to dramatizovat – velmi dobré a kvalitní produkty se dají pořídit již v řádu pár stokorun.

Sám autor článku vyřešil dilema kompas vs buzola velmi prostě – vlastní oba typy a oba nosí při sobě v batohu, jako první ale sahá právě po buzole z výše uvedených důvodů. Buzola je pro něj zkrátka takový ideální malý balíček na cestu, který toho ale umí překvapivě mnoho..

One thought on “Jak vybrat správný kompas pro maximální spokojenost?

  1. Skompasem.cz

    Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..