Jak Dionisio Pulido oral, až vyoral sopku

Od | 12 listopadu, 2018

   Jen si to představte! Jste chudý rolník a jako každý den ořete v poklidu na svém kukuřičném  poli. Najednou se před Vámi země rozestoupí a začne z ní vycházet kouř a oheň. Na políčko Vám začne proudit žhavá láva, stromy v okolí se vznítí. Odejdete z pole domů a zatímco přemýšlíte, co se to tam venku vlastně děje, začnou do vzduchu létat žhavé kameny a popel. Druhého dne máte na poli 50 metrů vysokou sopku a následujícího dne je Váš statek zcela zasypán popelem. A sopka roste dál!

   Tato neuvěřitelná příhoda není vymyšlená! Zažil ji 20. února 1943 mexický rolník Dionisio Pulido. Pokud byl Dionisio hluboce věřící (což je u Mexičana vysoce pravděpodobné), možná si myslel, že se před ním rozevřela samotná brána pekel. Nemohl tušit, že se právě stal svědkem mimořádného geologického úkazu, a i kdyby to věděl, asi by ho to pramálo potěšilo.

   Na světě je spousta pohoří, ale těžko někdy spatříte na vlastní oči, jak hory rostou. Normální hory (třeba Himálaje, které se neustále zvedají do výšky) se zvýší o několik milimetrů či maximálně centimetrů za rok. Avšak některé sopky rostou mimořádně rychlým tempem. Jednou z nich je právě sopka Paricutín v mexickém státě Michoacán (asi 320 kilometrůzápadně od hlavního města Ciudad de México), kterou vykopal právě nešťastný Dionisio Pulido. Samotnému nárůstu sopky předcházelo o den dříve, 19.2.1943, zemětřesení. Země se tehdy otřásla přibližně 300x. Nárůst sopky byl pak neuvěřitelně rychlý.

Během jednoho dne vyrostl kužel sopky do výšky 50 metrů. Po jednom týdnu byla sopka vysoká již 140 metrů a její mohutné erupce byly slyšet do vzdálenosti více než 350 kilometrů. Po 2 měsících činnosti se část jícnu sopky na jejím vrcholu propadla. Sopka se uklidnila teprve v roce 1952, kdy byla její relativní výška přes 400 metrů. Během prvního roku své existence vyrostl vulkán do relativní výšky 336 metrů. Rostl tedy do výšky průměrnou rychlostí zhruba 1 metr denně (ale první den vyrostl oněch 50 metrů!). Za dalších 9 let, do roku 1952, vyrostla sopka o „pouhých“ 88 metrů. Celkově tedy převýšil nový vulkán okolní terén o 424 metrů a pokryl plochu 25 km2! Nadmořská výška vrcholu je v současnosti 3,170 m.n.m.

   Takovéto události se samozřejmě nestávají každý rok, nejsou ale zase tak neobvyklé, jak by se na první pohled mohlo zdát. V roce 1963 vzniknul podobným způsobem malý vulkanický ostrůvek Surtsey nedaleko Islandu. Vyrostl během čtyř let až do výšky 169 metrů nad mořskou hladinu (sopka se totiž zvedla z mořského dna). Ostrůvek dostal název podle pohanského germánského boha Surta, který při Soumraku bohů zapálí svět.

   Jednu funglnovou sopku jsem dokonce spatřil na vlastní oči! Když jsme přejížděli v roce 2006 indonéský ostrov Flores, spatřili jsme nedaleko města Bajawa sopku, která vyrostla ze země teprve roku 2001! Byl tedy pouhých 5 let stará a odhadem tak 150 metrů vysoká (co se týče převýšení). Na rozdíl od ostatních hor v okolí ještě nestačila zarůst bujnou tropickou vegetací. Ve starším průvodci o sopce nebyla ani zmínka (prostě tu tehdy ještě nebyla!). Ze sopky se nečoudilo, prý tu ale vznikla hezká sopečná jezera. Bohužel jsme neměli čas na bližší průzkum tohoto zajímavého kopečku.

   Sopky jsou nejen nejrychleji rostoucími horami, ale jsou také vůbec nejvyššími a nejmohutnějšími horami na Zemi vůbec! Havajské sopky Mauna Kea a Mauna Loa jsou vysoké (co se týče převýšení) přes 10 kilometrů! Jejich úpatí je 6 kilometrů pod mořem, vrcholky těchto vulkánů (Mauna Kea je vyhaslá, Mauna Loa činná) vystupují přes 4000 metrů nad hladinu. Absolutní převýšení u sopky Mauna Kea je 10,204 metrů (nejvyšší hora světa). Mauna Loa je pak nejmohutnější horou na světě, co se týče objemu. Je vysoká rovněž přes 10 kilometrů a obvod její základny na dně oceánu je 119×85 kilometrů. Objem hory je tak neuvěřitelných 40,000 km3.

2 thoughts on “Jak Dionisio Pulido oral, až vyoral sopku

  1. Skompasem.cz

    Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..