Hororové parkování ze světa aneb jaké nejvtipnější zážitky se dají nasbírat?

Od | 29 června, 2021

Obsah

Pro spoustu cestovatelů, kteří si na cesty rádi berou (nebo alespoň půjčí) auto, je to jedna velká noční můra. A pak, že je Praha tou nehorší lokalitou k zaparkování na světě. Sesbírané historky z cestovatelského baťůžku hovoří o opaku. A o které skutečně stojí za to se podělit?

Zkušenosti ze světa jsou k nezaplacení!

Určitě to znáte, než si v novém městě vytvoříte svoje „zaječí stezky“ a vytáhnete z místních všeználků trochu té městské moudrosti, pár let vám to zabere. Ale nepropadejte beznaději hned na začátku, jsou místa, kde je to daleko horší. Buďte rádi, že se ta naše zlatá Ruzyně nenachází třeba v Tokiu nebo v New Yorku!

V New Yorku jsou strážci zákona nekompromisní

New York podle všech indicií nárůst populace taky celkem slušně nezvládá (takže docela jako Praha), nikoho tady však ani na chvíli nenapadne, aby si někde stěžoval nebo kvůli tomu dokonce porušoval zákony! Parkování na žlutých čarách, u kontejnerů nebo třeba na trávě? Zapomeňte – nebo si připravte 300 dolarů na pokutu. Minimálně.

Policisté jsou tu rychlí a nekompromisní (a značně podporovaní tzv. sousedskými hlídkami). Takže než vyběhnete z místního obchůdku s pytlíkem chleba a slaninou, už vás budou mít! Je tedy třeba opravdu najít oficiální parkovací místo.

Jako pes honící se za ocasem…

Takže prostě jezdíte, a jezdíte a jezdíte… Odposlechnutý rekord byl skoro tři hodiny, kdy skutečně nebylo možné zaparkovat nikde, protože část ulic byla uzavřena kvůli nějakému pochodu či co. Takhle si asi dovolenou v Americe našinec nepředstavuje 🙁

Policajtem v Tokiu? Připravte si bílou křídu!

V Japonsku vám půjčí auto na každém rohu a není to ani moc drahé. Mnohem horší budou související služby. Tak třeba parkování běžně na ulici vyjde na 50 Kč na hodinu! Nevyznáte se v místním značení nebo jste jednoduše odstavili auto jen na pět minut třeba při cestě do lékárny? Tak to budete muset sáhnout do peněženky klidně i pro pár tisíc. Na žádnou domluvu to neuhrajete. I když…

Hororové parkování ze světa aneb jaké nejvtipnější zážitky se dají nasbírat?

Jak připravit příslušníka o rozum

Policisté jsou tu naštěstí veskrze slušní, takže vás předem upozorní na to, že se chystají k pěkné pokutičce. Vezmou křídu a od kola směrem k silnici nakreslí čáru, kam dopíšou i čas své návštěvy. A pokud do půl hodiny s autem odjedete nebo alespoň pohnete, nemůžou na vás (musí totiž čáru namalovat znovu). Teoreticky byste častým popojížděním mohli přivést takového policajta k šílenství. Nicméně podle zkušeností cestovatelů vždycky stačí do určeného času odjet a žádné obsílky do hotelu (ani potom do ČR) se obávat nemusíte. A stejně, použít se to dá jen jako nouzovka. Ono lítat co půl hodiny k autu taky není žádný med.

Trik z Paříže, který uplatníte i u nás

Ale zpátky do našich luhů a hájů. Pokud vás nějaká ta pokutička příliš nevytočí, ale máte opravdický strach z odtahu a následného mastného poplatku za parkování auta na záchytném parkovišti, možná se vám bude hodit tenhle šikovný fígl.

Bez kafe ani ránu

V Paříži totiž stačí, když si za přední sklo (pěkně na viditelné místo) položíte kelímek s kávou a necháte ho tam. Hoši z odtahovky se potom budou bát nákladů na čištění interiéru vozu a nechají vás na pokoji. Jestli to bude i u nás fungovat na 100 % není tak úplně jistě, ale za pokus to stojí. A tím rozhodně nevyzývám k porušování předpisů, ovšem když to občas jinak nejde…

Máte obytňák? Hledejte stellplatz, jinak riskujete pokutu

Pro majitele těchhle pojízdných domečků je rozhodně rájem Portugalsko. Tam je stellplatzů (míst, kde můžete takové auto beztrestně nechat) vážně požehnaně. Na každé benzínce koupíte šikovného průvode, který vám ukáže, jak jsou tyhle parkovací plochy vybaveny, kolik)a zda vůbec) vás bude pobyt na nich něco stát a další zajímavosti.

Ovšem pozor, jestli se přesto rozhodnete zaparkovat s obytňákem někde u cesty a přitom máte nejbližší stellplatz na dohled (berte s nadsázkou), mohou vás policisté pokutovat. Ne za to, že parkujete např. u silnice, ale za to, že jste nevyužili stellplatz. Absurdní? Bohužel.

Hororové parkování ze světa aneb jaké nejvtipnější zážitky se dají nasbírat?

A pro představu, i na těch placených se cena pohybuje okolo 10-15 euro za noc. A to pozor – za obytňák ne za počet pasažérů v něm. K dispozici bývá často sprcha a elektrická zásuvka, někdy i menší společenské zázemí. Výrazně tak ušetříte na pobyt v kempech.

A jak je to se spaním v autě?

Tady by se výjimek posvětě našlo dost a dost. Ale všeobecně platí, že pokud auto nezaparkujete u hlavní silnice, místo k parkování najdete ještě za světla (to se hodí z mnoha důvodů)a ráno příliš dlouho nevyspáváte, nikdo se o vás zajímat nebude. Jen pozor na cenné věci, zlodějům nedělá problém rozbít okénko a sáhnout pro kabelku nebo mobil. Vyplácí se zatemnit okna – i kvůli tomu, že světlo z aut projíždějících v dálce docela ruší. A pokud se vám povede zaparkovat pod nebo nad úrovní rušné silnice, s povděkem zjistíte, že se všechny zvuky značně utlumí, což e v noci rozhodně výhoda.

Ale vyspat se dá i na odpočívadle u dálnice, určeném pro kamiony (pokud na něm tedy najdete volné místo). Mělo by být ovšem hlubší oddělené od hlavního provozu zábranou nejlépe z vysokých a hustých keřů. Opět se hodí zatemnění oken, protože na těchto odpočívadlech bývají dost často silně svítící lampy (prevence proti zlodějům).

Měli byste vědět: Přespávání v autech je zakázáno pouze v Dánsku a částečně v Chorvatsku(připravte se na častější kontroly). Jinak by se nikde neměl objevit problém. Tak cestování zdar!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.