Hlavní Města Severní Ameriky

V Severní Americe je poměrně veliký počet nezávislých států i závislých území hlavně díky oblasti Karibského moře. Zvláště v oblasti Malých Antil se dá s malou nadsázkou říct, že co ostrov, to jiný nezávislý stát či závislé území.

Severní Amerika – nezávislé státy

V současné době (červen 2008) se v Severní Americe nalézá celkem 22 nezávislých států.

Antigua a Barbuda                              Saint John’s

Bahamy                                              Nassau

Barbados                                            Bridgetown

Belize                                                 Belmopan

Dominika                                           Roseau

Dominikánská republika                    Santo Domingo

Název Santo Domingo se dříve používal i pro název celého státu, který se nachází ve východní části ostrova Hispaniola.

Grenada                                             Saint George’s

Guatemala                                          Guatemala (Ciudad de Guatemala)

Haiti                                                   Port-au-Prince

Honduras                                           Tegucigalpa

Jamajka                                              Kingston

Kanada                                              Ottawa

Kostarika                                           San José

Celý název hlavního města je San José de Costa Rica.

Kuba                                                  Havana (špan. La Habana, angl. Havana)

Na Kubě leží i vojenská základna USA Guantanamo Bay. Toto území je pronajato USA a Kuba nad ním v současnosti nevykonává svou suverenitu, nicméně z hlediska mezinárodního práva se stále jedná o kubánské území.

Mexiko                                               Mexiko (špan. Ciudad de México, angl. Mexico City)

Používá se většinou zkrácený název México či Mexico, a to často i v češtině (na rozdíl od názvu celé země, který se v češtině píše téměř vždy s „k“).

Nikaragua                                          Managua

Panama                                              Panama (špan. Ciudad de Panamá, angl. Panama City)

Často se používá zkrácený název (Panamá či Panama).

Salvador                                             San Salvador

Spojené státy americké (USA)           Washington D.C.

Písmena D.C.  (District of Columbia) se často vynechávají, Američané však dávají přednost celému názvu, aby tak odlišili svoje hlavní město od státu Washington, který leží na severozápadě USA u pobřeží Tichého oceánu.

Svatá Lucie                                        Castries

Svatý Kryštof a Nevis                        Basseterre

Svatý Vincenc a Grenadiny                Kingstown

Severní Amerika – závislá území

Americké Panenské ostrovy                Charlotte Amalie

Vnější území USA v Malých Antilách. Oficiální americký název je pouze „Panenské ostrovy“ (Virgin Islands), je však na místě používat i přídavné jméno „Americké“, neboť nepatrně východněji leží Britské Panenské ostrovy.

Anguilla                                               The Valley

Zámořské území Spojeného království („overseas territory of the UK“) v Malých Antilách.

Bermudy                                             Hamilton

Zámořské území Spojeného království („overseas territory of the UK“) v Sargasovém moři, východně od pobřeží USA. Bermudy jsou jednou ze dvou nejbohatších zemí světa (spolu s nejbohatší nezávislou zemí světa, Lucemburskem). Není tedy divu, že obyvatelům tento stav vyhovuje a v referendu v roce 1995 odmítli nezávislost svého souostroví.

Britské Panenské ostrovy                    Road Town

Zámořské území Spojeného království („overseas territory of the UK“) s vnitřní samosprávou. Leží  v Malých Antilách., východně od Amerických Panenských ostrovů.

Clipperton                                          – (žádné)

Neobydlený ostrůvek o rozloze pouhých 6 kmv Tichém oceánu, 1,120 km jihozápadně od Mexika. Jedná se o tzv. “soukromé vlastnictví Francie”.

Grónsko                                              Nuuk (Godthåb)

Grónsko je autonomní součást Dánska s vnitřní samosprávou. S rozlohou přes 2 miliony km2 se jedná o daleko největší závislé území na světě. Nuuk je grónský (eskymácký) název, Godthåb je název dánský.

Guadeloupe                                         Basse-Terre

Guadeloupe je zámořský departement Francie, čili přímá součást francouzského území. Jako takový je i součástí Evropské unie. Guadeloupe je „dvojostrov“ v Malých Antilách – skládá se ze dvou téměř úplně oddělených částí, spojených pouze úzkou šíjí. Nezaměňovat s mexickým ostrovem Guadalupe v Tichém oceánu (u pobřeží Kalifornského poloostrova) a s hlavním městem Svatého Kryštofa a Nevise (Basseterre)!

Kajmanské ostrovy                             George Town

Zámořské území Spojeného království („overseas territory of the UK“). Toto souostroví se nachází v Karibském moři jižně od Kuby.

Martinik                                              Fort-de-France

Martinik je zámořský departement Francie, čili přímá součást francouzského území. Jako takový je i součástí Evropské unie. Jedná se o jeden větší ostrov v Malých Antilách.

Montserrat                                          Plymouth (Brades)

Zámořské území Spojeného království („overseas territory of the UK“) v Malých Antilách. Jedná se o jeden větší ostrov. Oficiálním hlavním městem je Plymouth. Město však bylo opuštěno v roce 1995, kdy se neočekávaně probrala místní zdánlivě nečinná sopka a pohřbila město více než metrovou vrstvou bahna. Hlavním městem je od té doby dočasně město Brades na druhém konci ostrova.

Navassa                                              – (žádné)

Neobydlený ostrov o rozloze 5 km2 v Jamajském průlivu, mezi ostrovy Jamajka a Hispaniola. Má status teritoria USA. Nachází se na něm přírodní rezervace.

Portoriko                                            San Juan

Portoriko je volně přidružený stát USA. Je nejvýchodnějším ostrovem Velkých Antil.

Saba  (Nizozemsko)                           The Bottom

Po rozpadu Nizozemských Antil roku 2010 se ostrov Saba stal přímou součástí Nizozemska. Připomíná to postavení francouzských zámořských departementů, je tu však jeden velmi důležitý rozdíl: nizozemské ostrovy v Karibiku, které jsou od roku 2010 přímou součástí Nizozemska (Bonaire, Sint Eustatius a Saba), nejsou členy EU! Jejich další status se však bude možná v blízké době měnit. Z nizozemských ostrovů, které byly kdysi součástí Nizozemských Antil, se tři nejjižnější (Aruba, Curaçao,Bonaire) řadí do Jižní Ameriky, kdežto severnější ostrovy v Malých Antilách (Saba, Sint Eustatius a Sint Maarten) do Severní Ameriky.

Saint Barthélemy                                 Gustavia

Svatý Bartoloměj (Saint Barthélemy) má status francouzského zámořského společenství (COM) teprve od roku 2007, kdy bylo území administrativně odděleno od Guadeloupe. Leží v Malých Antilách.

Saint Martin                                        Marigot

Svatý Martin má status francouzského zámořského společenství (COM) teprve od roku 2007, kdy bylo území administrativně odděleno od Guadeloupe. Leží v Malých Antilách. Francii však patří pouze polovina ostrova Svatý Martin (Saint Martin), druhá polovina ostrova (Sint Maarten) patří Nizozemsku. Svatý Martin je tak nejmenším ostrovem na moři, který je rozdělen mezi dva státy. Pozemní hranice mezi oběma částmi ostrova je dlouhá 15 kilometrů).

Sint Eustatius  (Nizozemsko)              Oranjestad

Po rozpadu Nizozemských Antil roku 2010 se Sint Maarten stal přímou součástí Nizozemska. Připomíná to postavení francouzských zámořských departementů, je tu však jeden velmi důležitý rozdíl: nizozemské ostrovy v Karibiku, které jsou od roku 2010 přímou součástí Nizozemska (Bonaire, Sint Eustatius a Saba), nejsou členy EU! Jejich další status se však bude možná v blízké době měnit. Z nizozemských ostrovů, které byly kdysi součástí Nizozemských Antil, se tři nejjižnější (Aruba, Curaçao,Bonaire) řadí do Jižní Ameriky, kdežto severnější ostrovy v Malých Antilách (Saba, Sint Eustatius a Sint Maarten) do Severní Ameriky. Hlavní město ostrova Sint Eustatius se jmenuje stejně jako hlavní město ostrova Curaçao, který má ovšem jiný status!

Sint Maarten                                        Philipsburg

Autonomní země Nizozemského království, de facto závislé území s velkou mírou autonomie. Dříve byl tento ostrůvek součástí Nizozemských Antil, dnes tvoří samostatné území. V roce 2010 Nizozemské Antily jako státní útvar zanikly. Nizozemské království v současnosti tvoří 4 země: Nizozemsko, Aruba, Curaçao a Sint Maarten. Z nizozemských ostrovů, které byly kdysi součástí Nizozemských Antil, se tři nejjižnější (Aruba, Curaçao,Bonaire) řadí do Jižní Ameriky, kdežto severnější ostrovy v Malých Antilách (Saba, Sint Eustatius a Sint Maarten) do Severní Ameriky.

Saint Pierre a Miquelon                       Saint-Pierre

Tyto dva ostrůvky se nacházejí u ostrova Newfoundland. Je to zbytek kdysi obrovského území, které měli Francouzi v Kanadě. Území má status francouzského zámořského společenství (zkratka COM). Má velkou míru autonomie, není však přímou součástí Francie.

Turks a Caicos                        Grand Turk (Cockburn Town)

Zámořské území Spojeného království („overseas territory of the UK“) se nachází v Sargasovém moři, severně od ostrova Hispaniola. Fyzickogeograficky se jedná o součást Bahamských ostrovů, na rozdíl od zbytku (stát Bahamy) však ostrovy Turks a Caicos zůstaly pod britskou svrchovaností. Pro hlavní město se používají oba dva názvy.

Počty nezávislých států – celkový souhrn (stav v červenci 2011)

1.Afrika                                   54 nezávislých států

2.Asie                                     48

3.Evropa                                 45

4.Severní Amerika                   22

5.Austrálie a Oceánie               14

6.Jižní Amerika                        13

7.Antarktida                             0

  Svět – celkově                    196 (včetně Kosova a Taiwanu).

Jak se Vám líbí tento článek?

Poslední aktualizace:

Petr Daubner

Jmenuji se Petr Daubner. V “civilu” jsem normálně učitel zeměpisu a dějepisu, občas se však změním v cestovatele a vyrazím do světa. Neboť cestování je mojí největší vášní.

Petr Daubner napsal celkem 866 článků. Zobrazit všechny články autora Petr Daubner

2 komentáře: „Hlavní Města Severní Ameriky

  • Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.