Obsah
Hlavní města Jižní Ameriky – nezávislé státy
V Jižní Americe je v současnosti (červenec 2011) pouze 13 nezávislých států.
- Argentina – Buenos Aires
- Bolívie – Sucre a La Paz – Za hlavní města se v případě Bolívie považují obě metropole. Sucre je tzv. ústavní hlavní město, La Pazje administrativní hlavní město. V Sucre sídlí pouze nejvyšší soud a ústavní soud, ostatní orgány (vláda, parlament, prezident) sídlí v La Pazu, který je tak fakticky hlavním městem mnohem více než Sucre.
- Brazílie – Brasilia
- Ekvádor – Quito
- Guyana – Georgetown
- Chile – Santiago de Chile – Často se zkracuje na pouhé Santiago. Santiago je oficiálně hlavním městem, za další faktické hlavní město se ovšem dá považovat i Valparaíso, kde sídlí Národní Kongres (parlament) Chile.
- Kolumbie – Bogotá (angl. Bogota)
- Paraguay – Asunción (angl. Asuncion)
- Peru – Lima
- Surinam – Paramaribo
- Trinidad a Tobago – Port of Spain
- Uruguay – Montevideo
- Venezuela – Caracas
Hlavní města Jižní Amerika – závislá a sporná území
- Aruba – Oranjestad – Autonomní země Nizozemského království, de facto závislé území s velkou mírou autonomie. Dříve byl tento ostrůvek součástí Nizozemských Antil, od roku 1986 však tvoří samostatné území.
- Bonaire (Nizozemsko) – Kralendijk – Po rozpadu Nizozemských Antil roku 2010 se Bonaire stalo přímou součástí Nizozemska. Připomíná to postavení francouzských zámořských departementů, je tu však jeden velmi důležitý rozdíl: nizozemské ostrovy v Karibiku, které jsou od roku 2010 přímou součástí Nizozemska (Bonaire, Sint Eustatius a Saba), nejsou členy EU! Jejich další status se však bude možná v blízké době měnit. Z nizozemských ostrovů, které byly kdysi součástí Nizozemských Antil, se tři nejjižnější (Aruba, Curaçao,Bonaire) řadí do Jižní Ameriky, kdežto severnější ostrovy v Malých Antilách (Saba, Sint Eustatius a Sint Maarten) do Severní Ameriky.
- Curaçao – Willemstad – Autonomní země Nizozemského království, de facto závislé území s velkou mírou autonomie. Dříve byl tento ostrůvek součástí Nizozemských Antil, dnes tvoří samostatné území. V roce 2010 Nizozemské Antily jako státní útvar zanikly. Nizozemské království v současnosti tvoří 4 země: Nizozemsko, Aruba, Curaçao a Sint Maarten.
- Falklandy – PortStanley – Též se používá kratší název Stanley. Území je rovněž známo pod španělským názvem Malvíny a dělá si na něj nárok i Argentina, nicméně Falklandy jsou zámořským územím Spojeného království („overseas territory of the UK“). Území slouží především jako britská vojenská základna, ale jezdí sem i turisté.
- Francouzská Guayana (Francie) – Cayenne – Francouzská Guayana je zámořským departementem Francie, což znamená, že oficiálně se jedná o přímou součást Francie. Francouzská Guayana je proto i součástí Evropské unie a platí zde euro.
Počty nezávislých států – celkový souhrn (stav v červenci 2011)
- Afrika 54 nezávislých států
- Asie 48
- Evropa 45
- Severní Amerika 22
- Austrálie a Oceánie 14
- Jižní Amerika 13
- Antarktida 0
Svět – celkově 196 (včetně Kosova a Taiwanu).
moc vám děkuju za tyhle články !! strašně mi pomohly.. !! 🙂 🙂
Petře, neber si to osobně, ale zánik NA je mou srdeční záležitostí. Tak až budeš mít čas, tak to, prosím, zohledni i zde. Dík Honza
Ahoj Honzo, neberu to osobně 🙂 Tyhle články o hlavních městech jsem psal už před dvěma roky a za tu dobu se věci změnily. Nemám ale teď čas udělat rozsáhlejší aktualizaci. K jejich „reedici“ došlo jen z toho důvodu, že jsem k nim dodělal fotogalerie. Vkládání fotek přímo do textu je totiž, kvůli podivnému editoru estranek, dost obtížné. Aktualizace tedy zatím nebude, ale díky za jakoukoliv další případnou připomínku, a to zvláště sem do komentářů, jelikož to jednou využiju. Jednou, až se vrátím do Evropy, budu totiž snad aktualizovat 🙂
Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.
Podle mě je to skvělý článek. Sice píšu pozdě, já vím, ale dost se mi to včera hodilo.
Hezky česky, moc dekuji