Hlavní města Afriky – Nezávislá a Závislá území

Od | 22 února, 2022

Hlavní města Afriky: V současné době (9. července 2011) je v Africe celkem 54 nezávislých států (nepočítáme-li Španělsko, Portugalsko, Francii, Jemen a Západní Saharu – viz dále) – tedy nejvíc ze všech kontinentů. Posledním nezávislým státem, který vzniknul 9. července 2011, je Jižní Súdán.

Pokud se pro hlavní město používá více názvů, uvádím na prvním místě opět vžitý český název, na druhém domorodý název (názvy) a na třetím anglický název, respektive přepis do angličtiny.

Alžírsko – Alžír (arab. al-Džazáir – či al-Jaza’ir, angl. Algiers)

 • České slovo Alžír se někdy (nepřesně) používá i pro název celého státu.

Angola – Luanda

Benin – Porto Novo (též Porto-Novo)

 • Porto Novo je oficiálním hlavním městem Beninu. Skutečným hlavním městem je však Cotonou, největší město země, které se nachází kousek od Porto Novo. V Cotonou sídlí prezident, vláda i parlament (situace tedy stejná jako například v Nizozemsku v případě Amsterdamu a Haagu).

Botswana – Gaborone

Burkina Faso – Ouagadougou

 • Název hlavního města zůstává stále stejný, potíž je spíše s názvem celé země. Původní název státu byl Horní Volta. Dnes je oficiální název státu Burkina Faso, lze se však setkat i se zkráceným názvem Burkina.

Burundi – Bujumbura

Čad – N´Djamena

DR Kongo – Kinshasa

 • Těžko si představit méně demokratickou zemi než „Demokratickou republiku Kongo“ (též se používá překlad Konžská demokratická republika), jak zní oficiální název státu. Lživější název země má už asi jen „lidově demokratická“ Severní Korea. Stát se v letech 1971-1997 jmenoval Zair (či Zaire). Ještě dříve se území jmenovalo Belgické Kongo a Kinshasa se tehdy jmenovala Leopoldville. Dnes se často používá neoficiálně název Kongo-Kinshasa, aby se země odlišila od Konga sousedního (Kongo-Brazzaville).

Džibutsko – Džibuti (arabsky Džibúti či Jibuti, franc. i angl. Djibouti)

            Lze se setkat i s jinými přepisy hlavního města. Český název Džibutsko se používá pro název státu, stejně tak se ale někdy používá název Džibuti (české rozlišování názvu země a jejího hlavního města je sice „přehledné“, nicméně nesprávné, protože v originálním názvu je název země i jejího hlavního města stejný).

Egypt – Káhira (arab. al Qáhirah či al-Qáhira, angl. Cairo)

Eritrea – Asmera (Asmara)

 • Eritrea je zatím nejnovějším africkým státem, vznikla v květnu 1993 odtržením od Etiopie a je tak o několik měsíců mladší než Česká republika. Používají se oba dva přepisy jejího hlavního města.

Etiopie – Addis Abeba

 • Používá se i méně obvyklý přepis Addis Ababa.

Gabon – Libreville

 • V češtině se v minulosti z nějakého záhadného důvodu používal přepis Gabun.

Gambie – Banjul

Ghana – Accra

Guinea – Conakry

 • Guinea je oficiální název země, která se však někdy neoficiálně označuje i jako Guinea-Conakry (bývalá Francouzská Guinea), aby se odlišila od sousedního státu Guinea-Bissau (bývalá Portugalská Guinea).

Guinea-Bissau – Bissau

Jihoafrická rep. – Pretoria a Kapské Město (afrikánsky Kaapstad, angl. CapeTown)

 • Jihoafrická republika (JAR) je zažitý český název, přesnější je však asi přepis Republika Jižní Afrika (v originále je oficiální anglický název země Republic of South Africa, anglická zkratka země je RSA). „Hlavnější“ z obou hlavních měst je Pretoria (někdy se udává jako jediné hlavní město), kde sídlí prezident, vláda i většina velvyslanectví, parlament však sídlí v Kapském Městě. Někdy se za třetí hlavní město Jihoafrické republiky označuje Bloemfontein (soudní hlavní město).

Jižní Súdán – Džuba (angl. Juba)

 • Nový stát na mapě světa, který vzniknul 9. července 2011 na základě předchozího referenda z ledna 2011, ve kterém se  vyslovilo 98.8% voličů pro odtržení od Súdánu. Referendum se konalo na základě mírové dohody z roku 2005, která ukončila dlouholetou krvavou občasnkou válku mezi súdánským severem (převážně Arabové a muslimové) a jihem (převážně černoši a křesťané nebo animisté.

Kamerun – Yaoundé (angl. Yaounde)

Kapverdy – Praia

Keňa – Nairobi

Komory – Moroni

Kongo – Brazzaville

 • Oficiální název státu je Republika Kongo (dříve patřilo Francii), často se používá neoficiálně i název Kongo-Brazzaville, aby se stát odlišil od svého „Demokratického“ souseda.

Lesotho – Maseru

Libérie – Monrovia

Libye – Tripolis (arabsky Tarábulus al-Gharb, angl. Tripoli)

Madagaskar – Antananarivo

Malawi – Lilongwe

 • Lilongwe je hlavním městem Malawi od roku 1975, před ním byla hlavním městem Zomba.

Mali – Bamako

Maroko – Rabat (arabsky ar-Ribát, angl. Rabat)

Mauricius – Port Louis

 • Anglický název země je Mauritius, česky se obvykle přepisuje Mauricius.

Mauritánie – Nouakchott

Mosambik – Maputo

Namibie – Windhoek

Niger – Niamey

Nigérie – Abuja

 • Jediným hlavním městem Nigérie je v současnosti Abuja. Abuja se začala plánovitě budovat v roce 1976 a status hlavního města získala v roce 1991. Z bývalého hlavního města Lagosu se sem přestěhoval prezident, vláda i parlament.

Pobřeží slonoviny – Yamoussoukro

 • Yammoussoukro je oficiálním hlavním městem Pobřeží slonoviny (anglicky Ivory Coast, franc. Cote d’Ivoire – tento název země vnucují místní obyvatelé zbytku světa, u nás se však používá spíše logičtější český název). Faktickým druhým hlavním městem je Abidjan (oficiální hlavní město do roku
  1983), kde sídlí vláda, parlament i většina zahraničích ambasád, v Yamassoukru je pak sídlo prezidenta republiky.

Rovníková Guinea – Malabo

 • Území Rovníkové Guineje se skládá ze dvou hlavních částí. Větší část leží na pevnině, ale hlavní město Malabo leží na ostrově Bioko. Díky těžbě ropy je v současnosti Rovníková Guinea daleko nejbohatší zemí Afriky a jednou z nejbohatších zemí světa (podle CIA World Factbook byla Rovníková Guinea v roce 2007 druhou nejbohatší zemí světa z nezávislých států za Lucemburskem!!!).

Rwanda – Kigali

Senegal – Dakar

Seychely – Victoria

Sierra Leone – Freetown

Somálsko – Mogadišo (somálsky Muqdisho, angl. Mogadishu)

Středoafrická republika – Bangui

Súdán – Chartúm (arabsky al-Hartúm nebo al-Khartum, angl. Khartoum)

Svatý Tomáš a Princův ostrov  – São Tomé (angl. Sao Tome)

 • Čeština je opět trochu nelogická. São Tomé je portugalský název hlavního města i celé země (São Tomé e Principe), avšak v českých pramenech se název celé země vždy překládá do češtiny, zatímco název hlavního města většinou ne.

Svazijsko – Mbabane

Tanzanie – Dodoma

 • Oficiálním hlavním městem je Dodoma. Často se jako druhé hlavní město země uvádí  bývalá metropole Dar es Salaam. Vládní orgány se postupně stěhují z Dar es Salaamu do Dodomy, proces ale není ještě ukončen, ačkoli trvá už přes 30 let – v Dar es Salaamu například stále sídlí řada velvyslanectví.

Togo – Lomé (angl. Lome)

Tunisko – Tunis (arab. Túnis, angl. Tunis)

 • V češtině se někdy (nesprávně) používá Tunis i pro název celé země.

Uganda – Kampala

Zambie – Lusaka

Zimbabwe – Harare

Afrika – závislá, sporná a další „zvláštní“ území

Závislých území je v Africe, dřívější hlavní baště evropského kolonialismu, překvapivě málo. Status některých území je ovšem sporný.

Ceuta – (Ceuta)

 • Španělská enkláva na africkém břehu Gibraltarského průlivu. Má rozlohu 18,5 km2. Ceuta, Melilla a Španělské severoafrické državy (viz dále) jsou zbytky Španělského Maroka, které si Španělsko podrželo dodnes a považuje je za přímou součást území Španělska, oficiální nárok na tato území však vznáší i Maroko. Ceuta i Melilla mají status tzv. autonomního města.

Kanárské ostrovy – Santa Cruz de Tenerife

 • Kanárské ostrovy (Canarias) jsou přímou součástí Španělska, geograficky však patří již do Afriky. Hlavní město leží na největším ostrově Tenerife.

Madeira – Funchal

 • Madeira není závislým územím, nýbrž přímou součástí Portugalska. Má však určitou míru autonomie a geograficky se toto souostroví řadí k Africe.

Mayotte  (Francie) – Mamoudzou

 • Mayotte je od 31.3.2011 francouzským zámořským departementem a současně zámořským regionem a je tedy přímou součástí Francie, narozdíl od ostatních čtyřech francouzských zámořských departementů však není přímou součástí EU, i když oficiální měnou je zde euro.  Toto území tvoří nejlidnatější ostrov souostroví Komory (Mayotte) + několik ostrůvků sousedních. Zatímco zbytek souostroví vyhlásil nezávislý stát pod názvem Komory, Mayotte, nejlidnatější ostrov souostroví, zůstal dobrovolně pod francouzskou správou. Starší prameny udávají jako hlavní město Dzaoudzi, ležící na sousedním ostrově Île Pamanzi, zatímco dnešní hlavní město Mamoudzou leží přímo na hlavním ostrově Mayotte.

Melilla – (Melilla)

 • Další „autonomní město“ na africkém pobřeží se nachází východně od Ceuty. Rozloha této malé enklávy je 20 km2. Jako přímá součást Španělska jsou Ceuta i Melilla rovněž součástí Evropské unie a platí se zde stejně jako ve Španělsku eurem.

Réunion  (Francie) – Saint-Denis

 • Réunion je přímou součástí Francie, neboť má status zámořského departementu a zároveň regionu (zkratka DOM-ROM). Leží v souostroví Maskarény na západ od ostrova a nezávislého státu Mauricius. Oficiální měnou na Réunionu je euro.

Sokotra – (Hadiboh)

 • Sokotra není závislým územím, nýbrž přímou součástí Jemenu, od kterého není zase tak daleko. Protože je však tento ostrov mnohem blíže k Africe než k Asii, řadíme ho geograficky již do Afriky. Hadiboh je největší město Sokotry a má asi 40,000 obyvatel.

Somaliland – Hargeisa (Hargeysa)

 • Somaliland je de facto nezávislý stát, který se roku 1991 odtrhnul od Somálska. Žádný stát světa však zatím Somaliland neuznal. Tento stát se nachází v severní části Somálska a jeho hranice se přibližně kryjí s hranicemi bývalého Britského Somálska. Pro úplnost připoměňme, že v časech koloniální nadvlády existovalo i Italské Somálsko (tj. dnešní zbytek Somálska bez Somalilandu) a Francouzské Somálsko (dnešní nezávislé Džibutsko). Dnešní stát Somálsko (v mezinárodně uznaných hranicích, včetně Somalilandu) vzniknul sloučením Britského a Italského Somálska.

Svatá Helena – Jamestown

 • Svatá Helena je zámořské území Spojeného království (overseas territory of the UK). Tento zvláštní  státoprávní útvar se skládá ze tří navzájem dosti vzdálených ostrovů, rozesetých v jižním Atlantiku. Na hlavním ostrově, Svaté Heleně (Saint Helena), leží i hlavní město celého zámořského území Jamestown. Další dva ostrovy jsou tzv. dependence – jsou podřízeny úřadům na Svaté Heleně. Hlavním městem ostrova Tristan da Cunha je Edinburgh of the Seven Seas, hlavním městem ostrova Ascension je Georgetown.

Španělské severoafrické državy           ?

 • Španělské severoafrické državy je souhrnný název pro pět ostrůvků u marockého pobřeží, které Španělsko považuje, stejně jako autonomní města Ceutu a Melillu, za přímou součást svého území a tím pádem se rovněž jedná o území EU. Na tyto ostrovy si však rovněž činí nárok i Maroko. Ostrůvky jsou tak malinké, že musíte mít opravdu hodně podrobnou mapu, abyste je našli. Jedná se o ostrovy Islas Chafarinas (3 ostrovy), Peñón de Alhucemas a  Peñón de Vélez de la Gomera. Největší z těchto ostrovů má rozlohu pouhých 0,25 km2.

Západní Sahara – El Aaiún (Laayoune)

 • Západní Sahara je přesně opačný případ než Somaliland. Řada států uznává její existenci, ačkoliv reálně tento stát neexistuje. Jedná se o území bývalé Španělské Sahary. Poté, co Španělé ze země odešli, byla většina země okupována Marokem. Tato anexe nebyla mezinárodně uznána. Proti Maroku bojuje už přes 30 let osvobozenecká fronta Polisario, která už v roce 1976 vyhlásila na území Západní Sahary nezávislou republiku pod názvem „Saharská arabská demokratická republika“. Nicméně přibližně dvě třetiny území tohoto vyhlášeného státu byly postupně Marokem obsazeny a Polisario kontroluje jen jižní třetinu Západní Sahary. V mapách je toto území většinou nadále označováno jako Západní Sahara.

Počty nezávislých států – celkový souhrn (stav v červenci 2011)

 1. Afrika                                   54 nezávislých států
 2. Asie                                      48
 3. Evropa                                 45
 4. Severní Amerika                22
 5. Austrálie a Oceánie           14
 6. Jižní Amerika                     13
 7. Antarktida                            0

  Svět – celkově                    196 (včetně Kosova a Taiwanu).

Rozhodujícím kritériem pro zařazení do světadílu v tomto přehledu i v jednotlivých článcích je poloha hlavního města.

Fotogalerie – Hlavní města Afriky

Domů » Hlavní města Afriky - Nezávislá a Závislá území » Afrika » Hlavní města Afriky (Petr Daubner)
kahira--egypt-sfinga--s-cheopsovou-pyramidou-v-pozadi--lezi-na-okraji-kahiry.jpg
kahira--egypt-sfinga--s-cheopsovou-pyramidou-v-pozadi--lezi-na-okraji-kahiry.jpg
lilongwe--malawi-mesita.jpg
lilongwe--malawi-mesita.jpg
lusaka---zambie-reklamy-na-domech.jpg
lusaka---zambie-reklamy-na-domech.jpg
nairobi--kena-centrum-mesta.jpg
nairobi--kena-centrum-mesta.jpg
Hlasování: 5.00

10 thoughts on “Hlavní města Afriky – Nezávislá a Závislá území

 1. Beruška

  Dobrý den,máte moc pěkné stránky,ale prosimvás nemohl byste sem dát třeba kolik má afrika obyvatel??předem díky 😀

 2. Andrea

  Díky moc, tyto stránky mi moc pomohli pří testu, a jen pro zajímavost Beruško, Afrika má 7 miliard obyvatel..:-)

 3. Katarína

  To snad ne! 7 miliard ještě nemá celá Zem,ale brzy se prý má tento počet dosáhnout

 4. Skompasem.cz

  Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

 5. Helenka

  Snad dostanu jedničku ze zemáku,zítra píšeme test a zrovna z Afrika snad jsem se dozvěděla co sem potřebovala
  díky =D

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.