Ztracená generace jemenských dětí – zabíjí je hlad

Od | 6 dubna, 2023

Obsah

Vzpomínáte si ještě, čím byl pro vás důležitý rok 2011? Pro obyvatele Jemenu zejména tím, že právě v tomto roce poznamenaly zemi náznaky budoucí občanské války. Protest proti vysoké nezaměstnanosti, všudypřítomné korupci a žádost o okamžitou rezignaci prezidenta, přerostl v povstání šíitských Hútíů.

Další události stačí shrnout pouze ve zkratce: prezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí byl sesazen, uprchl a zorganizoval odporové hnutí. Požádal o pomoc mezinárodní společenství a dostal ji. Avšak místo rychlého ukončení sporu se boje mezi povstalci a stranou svrženého prezidenta protáhly až do dnešního dne. A problémy se nemírní, spíše naopak. Zde byly položeny základy jedné z největších humanitárních katastrof posledních let – smrtící hladomor v Jemenu.

Tři z pěti lidí se občas nají pouze každý druhý den

Na celou situaci však nejvíce doplácejí ti, kteří za ni vůbec nemohou: děti. Odhaduje se, že každý den trpí hladem přibližně 8,4 milionu Jemenců, z čehož více než 5 milionů tvoří děti. Už v době před krizí byl Jemen díky omezených přírodním zdrojům z více než z 90 % závislý na dovozu jídla z jiných zemí. Teď se však situace ještě zhoršila.

  • Přístavy jsou částečně zablokované koalicí v čele se Saudskou Arábií podporovanou Západem (jde zejména o části, které ke svému zásobování využívali také šíítští povstalci). Blokáda přístavů způsobila nemožnost doručit mnoho desítek tisíc tun pšenice za posledních pár měsíců
  • Zaměstnanci ve státním sektoru a jejich rodiny dostávají výplaty opožděně, mnoho z nich pak v posledních dvou letech neobdrželo vůbec žádné peníze.
  • Potraviny v obchodech jsou přibližně o 68 % dražší, než na začátku války.

Nejde však jen o nedostatek potravin, stejně vážná je situace i u léků nebo hygienických pomůcek. Vše dohromady je pak živnou půdou pro celou řadu nemocí v čele s obávanou cholerou.

Děti, které nemají sílu ani plakat – takový je hladomor v Jemenu

Nepřipomínají už ani lidské bytostitělíčko nepřirozeně vyhublé, bříška nafouklá z věčného hladu, apatie, nedostatek energie, takže nemohou ani plakat – přesně tak vypadají desetitisíce dětí v nemocnicích zejména na severu země. A to jsou jen ty, které sem rodiče i přes četné nástrahy dostali (ty, které rodiče ještě mají). Stejný obraz se však pracovníkům humanitárních organizací ukazuje v každé větší vesnici.

Měli byste vědět: nejzávažnější následky má podvýživa u dětí do dvou let věku. Pro rychlé zjištění aktuálního stavu v terénu používají pracovníci humanitárních organizací měřící pásku, kterou zjišťují obvod nadloktí. U dětí, které krize zasáhla nejvíce, často obvod nadloktí nepřekročí 110 mm. Vystřihněte si z papíru kroužek o tomto průměru a udělejte si představu, jak vážná tato situace je.

Děti, které čekají na smrt, protože jejich drobná tělíčka jsou tak zničená, že už nedokáží přijmout živiny z běžné potravy. Potřebují speciální výživu – a ta je drahá. Tedy alespoň na místní poměry.

 

Ptáte se, kolik stojí záchrana života jednoho dítěte?

 

Stačí malá pomoc. Menší, než si myslíte…

Například humanitární organizace Lékaři bez hranic, působící už 46 let v 72 zemích světa, vyčíslila tuto částku na 600 Kč. Ano, za pouhých 600 Kč měsíčně zajistíte potřebnou výživu pro těžce podvyživené dítě po dobu čtyř týdnů.

Zatímco pro běžného středoevropana je uvedená částka otázkou jedné lepší večeře v restauraci, v Jemenu může rozhodovat o životě a smrti. Doslova.

Chcete-li i vy zachránit lidský život a dát tak naději alespoň jednomu dítěti, použijete oficiální účet organizace 2101950100/2700. Kam vaše dary putují a další podrobnosti zjistíte na stránkách www.lekari-bez-hranic.cz.

Pomoci dětem ve válkou sužovaném Jemenu můžete i prostřednictvím UNICEF.

  • Využijte sbírkový účet UNICEF ČR: 11771177/0300, variabilní symbol 820.
  • Nebo pomozte odesláním DMS ve tvaru DMS UNICEF 90 na číslo 87777 (cena DMS je 90 Kč, UNICEF obdrží 89 Kč).
  • Blíží se Vánoce! Nakupte dárky v oficiálním e-shopu UNICEF a udělejte jejich prostřednictvím radost hned dvakrát (část peněz putuje právě na charitativní účely). Více na www.unicef.cz.

Válce sice zabránit nemůžeme, ale společně můžeme udělat svět alespoň o malý kousek lepším.

A nemůžu si na závěr odpustit příběh, který jsem kdysi dávno slyšela. A který velmi dobře ilustruje ono okřídlené rčení pravící, že i malá pomoc je důležitá.

O dívce a mořských hvězdicích

Po jedné velké bouři vyplavilo moře na pláž tisíce a tisíce mořských hvězdic. Jedné malé holčičce jich bylo líto, chodila po pláži a jednu po druhé je vracela do moře. Ptali se jí, proč to dělá. Vždyť je jich tu tolik! Je přece úplně jedno, zda těch pár vrátí do moře nebo nechá na horkém písku.

A holčička začala vracet hvězdice do moře s ještě větší vervou a říkala: „Téhle to není jedno. A téhle taky ne. Ani té ne …“

Neodmítejme pomoc jen proto, že nám nic z toho, co chceme nebo můžeme udělat, nepřijde dost důležité, velké nebo významné. Vždyť opravdu stačí tak málo…

One thought on “Ztracená generace jemenských dětí – zabíjí je hlad

  1. Jirka

    Jemen je v Asii. Proč je na fotografii černošské dítě a článek je zařazen do zajímavostí z Afriky?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.