Doprava v Dominikánské republice není nic jednoduchého

Od | 17 května, 2022

Obsah

Když se podíváme na seznam populárních exotických destinací, okupuje Dominikánská republika přední příčky. Lidé si především Dominikánskou republiku vybírají pro krásy celé země, pláží i moře. Velkou výhodou jsou také jednoduché letecké spoje z Evropy a v neposlední řadě lákavé ceny na místě. Pojďme si však projít v tomto článku jak funguje doprava v Dominikánské republice.

Kdo se v zemi ocitne, ten ji pochopitelně bude chtít i poznat. Fakultativní zájezdy jsou možností první. Ne vždy dokážou vyhovovat svou nabídkou nebo rozsahem. Proto se můžete rozhodnout i pro cestování na vlastní pěst. Jaké jsou možnosti? Spíše komplikované.

Jak funguje doprava v Dominikánské republice:

Taxi

Určitě jedna z variant, která je nejpohodlnější a nejrychlejší. Na cesty po městě rozhodně ideální volba. Na cesty mimo město však u o něco horší. Proč? Je to dáno tím, že ceny za taxi nejsou v Dominikánské republice nijak malé. Dá se říci, že přeprava může stát i jednotky amerických dolarů na kilometr. Záleží na domluvě s řidičem. Vzhledem k tomu, nakolik je celá země chudá, je cena taxislužby opravdu velmi vysoká. A to nejenom pro místní, ale samozřejmě také pro turisty.

Veřejná doprava

Ta sice na ostrově také existuje, ale my říkáme, že se jedná o tu nejhorší možnost. Zapomeňte na předepsané jízdní řády, zapomeňte na předem dané trasy, stejně jako zapomeňte na pevné ceny jízdné. Jedná se sice o formu přepravy, ale pokud chcete cestovat rychle, pohodlně a také dle určitého itineráře, nejedná se o volbu, která by byla tou nejlepší. Když už, tak jako poslední možnost. Před odjezdem se doporučujeme seznámit s pojmy, jako je OMSA bus, Guadas či klasický Public bus.

Autobusové linky

Dobrá volba hlavně na delší vzdálenosti, kdy se potřebujete dostat jedné části ostrova na druhý. V případě taxi by to bylo velmi neekonomické. A tak se vyplatí využít této možnosti. Autobusové linky mají výhodu v tom, že obsluhují řadu známých tras, a to mezi velkými městy. Jsou provozovány různými společnostmi. Když se podíváme na dvě nejznámější možnosti, je to:

  • Caribe Tours
  • Metro

Jejich výhodou jsou jak příznivé ceny, tak i pevně dané jízdní řády, stejně jako fakt, že lístek si lze rezervovat předem, a to online. Pokud se potřebujete dostat z jednoho místa na jiné, a jedna ze společností danou trasu obsluhuje, rozhodně lepší formu přepravy nenajdete.

Vlastní automobil

Rozhodně varianta, která je pohodlná a s ohledem na čas také velmi rychlá. Navíc jste sami svým pánem a tak můžete vlastním vozem cestovat kdy se vám zachce i kam se vám zachce. Zde to vypadá, že pozitiva převyšují. A to i s ohledem na cenu přepravy. Nutno však říci, že i tady existují problémy. Jaké? Jsou to dopravní předpisy a chování ostatních řidičů. Řízení v Dominikánské republice je opravdu pro otrlé. Zapomeňte na jasná dopravní značení, zapomeňte na dobou kvalitu silnic, stejně jako na ohleduplnost. Také je dobré zvyknout si třeba na to, že při vjezdu do nepřehledné zatáčky je dobré zatroubit.

Pokud se přesto odhodláte, je dobré vědět, že bude třeba mít speciální řidičský průkaz, který však za poplatek vyřídíte na místě. Dále je dobré vědět, že existuje dostatek kvalitních autopůjčoven, kde vám vůz ochotně dají k dispozici. Je to třeba:

Transfery

Poslední možností jsou různé organizované transfery. Ty nemusí být spojené jenom s odvozem z letiště. Jednoduše si objednejte a rezervujte cestu z jednoho místa na jiné. Dá se říci, že pohodlím či rychlostí jsou srovnatelné s taxi. Bývají však o desítky procent levnější. Ideální volba, pokud máte naplánovaný určitý výlet a chcete mít vše zajištěno předem. Pokud bydlíte v hotelu, není nic výjimečného, že tuto formu dopravy může nabídnout právě ten.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.