Celkové hodnocení – Divoký Západ – Top Národní parky, Města a Státy

Od | 1 března, 2022

Obsah

Na závěr seriálu o mém putování po americkém Divokém západě se asi sluší ještě udělat krátké shrnutí. Kde všude jsem byl, kde se mi líbilo nejvíc? To se dočteš zde, zatímco praktické informace, ceny apod. najdeš v úplně prvním článku tohoto seriálu.

Místo sáhodlouhého povídání Tě, spanilá čtenářko a zvídavý čtenáři, oblažím několika statistikami a přehledy:

Divoký západ USA 2012 – statistiky

 • Celkem na cestě: 58 dní (27.6. – 23.8.2012). Z toho 54 celých dní v USA, 4 dny stráveny dopravou do Států a zpět.
 • Počet navštívených států: 10 – California, Nevada, Arizona, Utah, Colorado, Wyoming, Idaho, Oregon, Washington, Texas. Tyto státy jsem navštívil regulérně. Kromě nich jsem letmo stanul i na území států Virginia (letiště ve Washingtonu D.C.), Illinois (letiště v Chicagu), New Mexico (na hranici ve Four Corners, odpočívadlo při průjezdu busem) a Montana (průjezd autem cípem státu a vyfocení se u cedule). Rovněž jsem regulérně navštívil jeden stát v Mexiku – Chihuahua.
 • Vzdálenost ujetá autem:                            5063 mil  (8146 kilometrů)
 • Vzdálenost ujetá autostopem:                     706 mil  (1136 kilometrů)
 • Vzdálenost ujetá autobusem:                    3906 mil (6285 kilometrů)
 • Vzdálenost ujetá celkem:                           9675 mil (15567 kilometrů)
 • Nejdelší vzdálenost autem za 1 den:          538 mil (866 kilometrů). 21.7.2012, od Shoshone Falls v Idahu do Rena v Nevadě.
 • Nejdelší jednorázový přesun stopem:       220 mil (354 kilometrů). 2.8.2012, od města Trinidad (California) do rezervace Oregon Dunes (Oregon).
 • Nejdelší jednorázový přesun autobusem:  840 mil (1352 kilometrů). 8.8.-9.8.2012, ze Seattlu (Washington) do Salt Lake City (Utah).
 • Počet navštívených velkoměst (nad milion obyvatel): 7 (Los Angeles, San Francisco, Las Vegas, Seattle, Salt Lake City, Denver, Dallas)
 • Jiná významná města: Reno, El Paso, Amarillo, Flagstaff, Carson City, Jackson.
 • Nejlevnější hostel: Denver International Youth Hostel – 20 USD za osobu a noc v dormitory room pro 10 osob.
 • Nejdražší hostel: San Francisco Downtown – 42 USD na noc a osobu v dormitory room pro 4 osoby.
 • Nejlepší hostel: Green Tortoise, Seattle – 32 USD v dormitory room pro 8 osob, výborné snídaně a někdy i večeře zdarma.

Nejkrásnější národní parky

 1. Yellowstone NP, Wyoming
 2. Grand Canyon NP, Arizona
 3. Monument Valley, Arizona
 4. Bryce Canyon NP, Utah
 5. Arches NP, Utah

Grand Prismatic Spring, Yellowstone NP, Wyoming

Těchto pět národních parků bylo nejlepších. Pořadí mezi nimi se mi ovšem určuje obtížně. Nejhezčí je však asi přece jenom Yellowstone, protože v něm najdete i to, co v ostatních parcích chybí, tj. především horká vřídla a gejzíry. A k tomu i hluboké lesy, jezera, vodopády, kaňon a spoustu bizonů. Grand Canyon je taky bomba. Jeho rozměry jsou neskutečné. Monument Valley a Bryce Canyon jsou menší parky, kde jsou však neuvěřitelné přírodní scenérie. To samé platí pro Arches. Monument Valley technicky vzato není národním parkem, nýbrž indiánským kmenovým územím, nicméně v praxi tento rozdíl návštěvník těžko pozná.

Líbily se mi i další národní parky, které jsme navštívili – Sequoia, Death Valley, Zion, Yosemite, Grand Teton. Jediný park, který mě moc nebral, byl Mesa Verde. Zde ovšem nejde ani tak o ochranu přírody, jako spíše o historická indiánská sídla, která divoký západ nabízí.

Národní parky v Americe jsou hlavním důvodem, proč jsem sem jel. Jsou nádherné a navíc mají dokonalou infrastrukturu, takže, celkově vzato, ještě předčily moje již tak velké očekávání. Většina parků je hodně veliká a my jsme do nich vždy jen nakoukli. Kdybychom v nich strávili více času a viděli více míst, možná by to zamíchalo pořadím na prvních místech. Osobně mě nejvíc mrzí Zion, tam bych rád strávil mnohem víc dní. Yosemite a Sequoia by taky stály za pořádné prozkoumání. A samozřejmě ve spoustě národních parků jsme nebyli vůbec. Ale nemůžeš vidět všechno, Amerika je prostě příliš velká. I tak jsem najezdil dohromady přes 15000 kilometrů!

Divoký západ: nejkrásnější města

Zatímco národní parky jsou fantastické, americká města jsou zpravidla hodně ošklivá. Los Angeles, Dallas, Salt Lake City, tak tyhle metropole podruhé fakt vidět nemusím. El Paso nebo Amarillo taky nic moc. Ale existují i významné výjimky. Nejvíc se mi líbila tato tři města:

 1. San Francisco
 2. Las Vegas
 3. Seattle

Golden Gate Bridge, San Francisco, California

San Francisco je velmi pěkné, mimo jiné i díky své hezké poloze. Navíc jsou tu krásné stavby, jako třeba Golden Gate Bridge nebo mrakodrap Transamerica Pyramid. Taky je tu zajímavá čínská čtvrť a spousta dalších věcí. Jen to moře by nemuselo být tak studené. Las Vegas je hrozně kýčovité a nabubřelé, ale mně se stejně moc líbilo. Byli jsme tu ovšem jen pár hodin. Chtělo by to ale strávit tu minimálně jeden celý den, nebo raději dva. Tohle město pobaví, i když nemáš ani vindru. Pokud jsi navíc milionář nebo rovnou miliardář, tím lépe. Vůbec se nedivím, že se sem američtí pracháči jezdí bavit. Seattle má zase nádhernou polohu u moře. Mrzí mě, že jsem tu neměl víc času. Minimálně by mě lákalo zajet na okolní ostrovy jedním z mnoha trajektů.

Divoký západ: Nejkrásnější státy

 1. Arizona
 2. Utah
 3. California
 4. Wyoming

  Grand Canyon, Arizona

Arizona a Utah se mi líbily nejvíc, mezi nimi bych si mohl hodit korunou. Velkou část těchto států zabírá poušť či spíše polopoušť – ideální na spaní pod širákem. Wyoming je taky nádherný. Kalifornii jsem ale nakonec zařadil před něj na třetí místo. Kalifornie je totiž ze všech amerických států, které jsem navštívil, jednoznačně nejrozmanitější. Najdeš tu poušť i hluboké lesy, nejnižší místo USA a současně i nejvyšší horu USA mimo Aljašku, ošklivé Los Angeles i nádherné San Francisco… California je taková Amerika v malém.

One thought on “Celkové hodnocení – Divoký Západ – Top Národní parky, Města a Státy

 1. Skompasem.cz

  Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.