Den 11 – Pelister – pohoří Baba

Časně ráno přejíždíme taxíkem do Magareva na další trek národním parkem Pelister. Národní park Pelister se rozprostírá v pohoří Baba. Jedná se o nejstarší národní park v Makedonii, založený roku 1948. Cesta je zvláštní. Taxikář pořád něco vypráví a každou chvíli se nad svými slovy křižuje. Dozvíme se od něj, že známým ledovcovým jezerům Golemo a Malo ezero, místní říkají Pelisterský oči.

Legenda o Pelistrovi

Jezera jsou opředena další legendou o nešťastně zamilovaných sestrách do jakéhosi Pelistera. Matka jim lásku neschvalovala a za trest je poslala s kletbou do hor „Budete blízko sebe, ale nikdy se neuvidíte“ a zhrzené dívky v horách ronily slzy tak dlouho, dokud nevznikla tato skvostná jezera na úpatí svahu Pelister1. Ve skutečnosti však jde o nejjižnější řádění ledovce z poslední doby ledové.

Vstříc hoře Pelister

Necháme se vysadit v Magarevu. To ještě nevíme, že nás čeká 6 km dlouhá cesta po silnici až k hotelu Molika, kam nás mohl taxikář klidně dovézt, ale přece nejsme žádný másla a nudný úsek po asfaltu přejdeme docela rychle. Mapa, kterou jsme sehnali, není mapa v pravém slova smyslu, ale spíše takový plánek. Dozvíme se z něj, která zvířátka kde žijí. Například medvědi jsou za každým rohem. Skutečnou vzdálenost a převýšení můžeme jen letmo odhadovat. V plánu máme horu Pelister, ledovcová jezera Golemo a Malo a sestup do vesničky Niže Polje, ze které se dopravíme zpět do Bitoly.

Za hotelem Molika silnice končí. Pokračujeme po cestičce vzhůru vstříc hoře Pelister. Cesta je značená, vypadá to, že s orientací problémy nebudou. Užíváme si cestu ve stínu borovic.  Vegetace je zde velmi bohatá. Nejcennějším druhem je Molika, borovice terciálního stáří dosahující výšky i 40 metrů[1]. Počasí krásně vyšlo a tak nějak se každý pohroužený do vlastních myšlenek kocháme krásnou přírodou. Pozdě zjistíme, že značka už nás nevede.

Krčíme se nad mapou

Před námi se otevře krásný výhled na Bitolu. Z plánku usuzujeme, že jsme došli na Jorgův Kámen. Nevadí, výhled je majestátní. Už se zase opakuje ten známý obraz. Krčíme se nad mapou a z buzoly určujeme ten správný směr. Zpátky nepůjdeme. Na Pelister jdeme přímo. Prodíráme se cestičkami pod stíny borovic. Porost je s přibývající výškou stále menší až zmizí úplně a nás obklopí nekonečné kamenné moře táhnoucí se po hřebeni vzhůru.

Jako kamzíci skáčeme po viklajících kamenech po hřebeni masivu. Cesta dostává úplně nový rozměr. Konečně se nám ukáže i Pelister a zanedlouho narazíme na značenou cestu vedoucí na Pelister po vrcholech Stiv a Ilinden.

Pelister (2 601 m.n.m.) je nejvyšší vrchol Pohoří Baba. Nelze si ho splést, jsou na něm nevzhledné vysílače, které kazí jinak nedotčený výhled na Prespanské jezero a kamsi za hranice Řecka. Lidí je tu o poznání více i vzhledem k tomu, že je víkend.

Cesta do Bitoly

Jdeme dolů kousek po cyklotrase. Sejdeme ze stezky k Malo ezero, kde je turistů o poznání méně. Pokračujeme k jezeru Golemo. Jezdí tu hodně cyklistů. U jezera Golemo je nám jasné, že tu nejsou náhodou. Koná se závod a hudba linoucí se z reproduktorů nám dává jasně najevo, že dnes bude zábava v plném proudu. Chvíli nasáváme zdejší atmostéru, ale je tu moc rušno a tak pokračujeme dál do údolí do vesničky Niže Polje. Po cestě potkáme organizátora celé akce u jezera a dva Francouze, kterým radíme, kudy k jezeru. Zdejší místopis už zvládáme na jedničku.

Dorazíme na silničku, kam jako na zavolanou taxík vyhazuje skupinku lidí. Neváháme a odvezeme se s ním zpátky do Bitoly. Odvozu brání snad jenom bača s ovcemi, které pomalu uvolňují místo na silničce.

V Bitole zaslouženě večeříme v restauraci Putnik nedaleko železniční stanice. Jde o trochu nóbl restauraci, kde se personál vehementně připravuje na večerní soukromou oslavu. Místečko pro nás se však najde. Velmi ochotný číšník nás i přes to, že smrdíme a nemáme ten správný ohoz, rozmazluje tak pohotově, nenásilně a snad i rád, že si ještě teď mlaskáme blahem. Navíc točí Zlatopramen. Na české pivo průměr, ale po dnešních 25 kilometrech v horách a převýšení zhruba 2 000 výškových metrů nahoru i dolů si mlaskáme blahem.

Den 11 – Pelister – pohoří Baba
Libí se vám článek?

1 komentář: „Den 11 – Pelister – pohoří Baba

  • Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.