Co jste nevěděli o Africe? Přehled těch nejzajímavějších informací

Od | 6 října, 2018

Afrika je pro mnoho lidí zajímavým kontinentem je spojována s horkým počasím, jinou kulturou, stejně jako s řadou jiných specifik. Podívejme se společně na řadu zajímavostí, které se tohoto světadílu týkají.

Je blíže, než si myslíte

Z Evropy do Afriky je to velmi blízko. Nemáme na mysli jenom klasické letecké linky. Máme na mysli vzdálenost mezi oběma kontinenty. Ta je v nejkratším místě jenom 14,3 kilometrů. Není proto divu, že se už velmi dlouho mluví  možném vybudování unikátního přemostění.

Slonů stále ubývá

Mnoho lidí má Afriku spojenou s velkou populací slonů. Smutnou statistikou je zde to, že denně je zabito téměř 100 slonů. Kromě plánovaných odstřelů mají velký podíl na jejich smrti samozřejmě pytláci, kteří je lví kvůli získání klů. Ty jsou prodávány hlavně do asijských zemí.

Unikátní fauna

U slonů ještě zůstaneme. Je s nimi spojený také fakt, že jde o největší suchozemské zvíře na světě. A žije právě v Africe. Dále nelze zapomínat také na to, že právě v Africe žije i největší zvíře na celém světě. A tím je žirafa. Třetím zvířetem je to, které je nejnebezpečnější na kontinentu. I když se to nezdá, tak je tímto zvířetem hroch.

Dětská práce není výjimečná

Ne jednu stranu jediná možnost, jak mohou rodiny žít a děti mají co k jídlu Na druhou stranu něco, co je velmi špatné. Je to dětská práce. Tu dnes v Africe vykonává více než 40 procent dětí z celkového počtu všech, kteří nejsou starší 15 let.

Velký vliv Evropy

První prolínání Evropy do Afriky bylo spojeno s obdobím let 1530 – 1780. To bylo na kontinentu více než milion Evropanů, kteří zde sloužili v otroctví. Dále nelze zapomínat na období kolonizace. To je patrné i dnes, a to hlavně s ohledem na to, kolik lidí používá Francouzštinu, nebo jak běžná jsou zde francouzská auta.

Oblíbená turistická destinace

Afrika je v poslední době velmi vyhledávanou turistickou destinací. Jak pro celkovou netradičnost, tak i z důvodu velmi příznivých cen. Jaké země táhnou v tuto chvíli nejvíce? Určitě je to níže zmíněná trojice:

  • Tunisko
  • Egypt
  • Maroko

Ti nejrychlejší lidé

Afričani jsou podle statistik považováni za nerychlejší běžce na celém světě. A to hlavně podle úspěchů v celé řadě disciplín. A to od krátkých tratí, až třeba po maratony. Ani to není tím jediným unikátem, jelikož při důkladném zjištění jejich původu se jedná vesměs o potomky, kteří mají něco společného s kmenem Kalenjins.

Stále na nohou

Voda je v některých částech Afriky nedostatková. A její zdroje jsou velmi daleko. V daných oblastech tak každý člověk ujde denně v průměru až 6 kilometrů, aby se k vodě dostal a mohl ji dopravit ke své rodině. Jsou v podstatě stále na nohou a v pohybu. To proto patří mezi nejlepší běžce.

Nebezpečné HIV

Jedním velkých problémů Afriky je nedostatek správné antikoncepce, což se podepisuje také na tom, že je zde velké množství lidí, kteří jsou nakaženi lidem HIV. Největší problémy v souvislosti s AIDS má rozhodně Svazijská Afrika. Zde je nakaženo 25 procent všech dospělých.

Místo první vzdělanosti

Z hlediska vzdělanosti na tom Afrika není v porovnání s řadou jiných kontinentů nijak dobře. Zároveň ale musíme říci, že je to právě tento kontinent, kde se začalo rozvíjet takzvané vysoké školství. Je to právě Afrika, kde byla založena první univerzita na světě. Konkrétně tomu bylo již v roce 859. Místem bylo Maroko.

Lokalita s nejvíce negramotnými

Afrika byla kontinentem, kde byla založena první univerzita, na které se začalo podporovat vyšší vzdělání. Nyní je však kontinentem, kde je velký podíl negramotných lidí. Podle posledních odhadů je podíl negramotných v celkové populaci téměř 40 procent.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..