Ciudad Del Este – Docela velká tržnice!

Od | 17 května, 2022

Obsah

Prvním místem, které jsem navštívil v Paraguayi, bylo Ciudad del Este. Druhé největší město Paraguaye leží u hranic s Brazílií a Argentinou. Je velkou bezcelní zónou a údajně se jedná o jedno z nejzkorumpovanějších měst v celé jižní Americe.

Paraguay

Jelikož jsem opět vstoupil do nového státu, nemůže na úvod následovat nic jiného než pár zeměpisných informací o Paraguayi (o krvavé historii Paraguaye jste si mohli přečíst v jednom z minulých článků).

Paraguayská republika (španělsky República del Paraguay, v jazyce guarani Tetã Paraguái) je (spolu s Bolívií) jednou ze dvou vnitrozemských zemí v Jižní Americe. Patří mezi menší země Jižní Ameriky, nicméně s rozlohou 407,000 km2 je větší než Německo. Má však pouhých 7 milionů obyvatel. Hlavním městem je Asunción, který leží na řece Paraguay.

Ta dělí zemi na dvě poloviny. Východní Paraguay (El Paraguay Oriental) je hustěji zalidněná, tropické a subtropické lesy se tu střídají s pastvinami. Západní Paraguay (El Paraguay Occidental) se též nazývá Gran Chaco, nebo prostě jen Chaco (El Chaco) a je zde mnohem řidší osídlení než na východě Paraguaye. Typické pro Chaco jsou obrovské farmy s chovem dobytka. Zemi však také dělí zhruba na dvě poloviny (severní a jižní) obratník Kozoroha. Díky centrální poloze se někdy Paraguayi říká „Srdce Jižní Ameriky“.

Jak už vyplývá z názvu státu, mluví se v Paraguayi dvěma jazyky. Běžně se Paraguay počítá mezi španělsky hovořící země, což je ovšem dosti nepřesné tvrzení. Asi 90% obyvatelstva totiž používá jako svůj rodný jazyk guarani a jen 10% mluví španělsky. Oba jazyky jsou ovšem úřední. 95% obyvatelstva jsou mesticové, tedy míšenci původního indiánského obyvatelstva a evropských přistěhovalců. 90% obyvatelstva jsou katolíci. Ekonomicky patří Paraguay mezi nejchudší země Jižní Ameriky, hůře je na tom pouze Bolívie (ale je to o fous) a Guyana.

V Paraguayi je několik významných řek. Především je to řeka Paraná, jedna z největších řek světa, která tvoří část hranice s Brazílií. Na řece Paraná leží i Itaipu, největší hydroelektrárna na světě (viz jeden z minulých článků). Nejvýznamnějším přítokem řeky Paraná je Paraguay, která dala zemi jméno. Do řeky Paraguay se pak vlévá Río Pilcomayo, které tvoří velkou část hranice mezi Paraguayí a Argentinou.

Nejpopulárnějším sportem v zemi je samozřejmě fotbal. Asi nejslavnějším paraguayským fotbalistou byl José Luis Chilavert, který proslul, kromě svého nesporného brankářského umění, i jako vynikající střelec pokutových a trestných kopů (některé jeho góly najdete na http://www.vseosportu.unas.cz/chilavert.php).

Třikrát byl zvolen nejlepším brankářem světa. Ve své profesionální kariéře dal 62 gólů, což je počet, který by mu mohl leckterý z hráčů v poli závidět. Proslul ovšem i řadou skandálů. Své o něm ví i Ivan Hašek, který ho trénoval během svého trenérského působení ve Štrasburku.

Obrazek

Ciudad del Este

Ciudad del Este je druhé největší město Paraguaye a má asi 320,000 obyvatel. Se svým brazilským sousedem, Foz do Iguaçu, tvoří jakési dvojměstí. Obě města rozděluje hraniční řeka Paraná, přes kterou ovšem vede Puente de Amistad, čili most Přátelství, po němž jezdí normální městská autobusová linka.

Město bylo založeno teprve roku 1957 pod názvem „Puerto Flor de Lis“, poté bylo přejmenováno na „Puerto Presidente Stroessner“ na počest tehdejšího paraguayského diktátora. Když konečně diktátor v roce 1989 zemřel, usoudili místní, že by už konečně bylo dobré město zase jednou přejmenovat a dali mu nápaditý název Ciudad del Este, čili Východní město, neboť leží na východě Paraguaye.

Město je docela hojně navštěvováno turisty, kteří jedou většinou navštívit vodopády Iguaçu a při té příležitosti zajedou na skok do Paraguaye. Někteří pak pokračují až do Asuncionu, málokdo se však v Paraguayi zdrží déle, soudě alespoň podle internetových stránek českých cestovatelů. Pro Paraguay je však město Ciudad del Este dost netypické. Etnické i náboženské složení obyvatelstva je zajímavé.

Žije tu mnoho přistěhovalců z Asie, zejména Korejců, Číňanů (převážně z Taiwanu), Arabů a Íránců. Mimochodem, Paraguay je jednou ze 23 zemí světa, která oficiálně diplomaticky uznává Taiwan. Ve městě je proto hodně mešit a buddhistických chrámů. Stejně jako sousední brazilské Foz do Iguaçu, i Ciudad del Este výrazně narostlo v souvislosti s výstavbou a provozováním hydroelektrárny Itaipu.  Město je  daňovým a bezcelním rájem (tax-free zone) a je zde velice levné zboží, zejména elektronika. Hraniční most Přátelství proto každý den překročí zhruba 30,000 Brazilců, kteří sem vyrážejí na nákupy.

Obrazek

Vzhůru do Ciudad del Este!

Do Ciudad del Este jsem přijel z argentinského města Puerto Iguazú. Autobus jel asi hodinu. Cestou jsme přejeli dva hraniční mosty (mezi Argentinou a Brazílií přes řeku Iguazú a mezi Brazílií a Paraguayí přes řeku Paraná). Na mostě Přátelství mezi Brazílií a Paraguayí byly spousty aut, autobusů, motorek i pěších, všichni spěchali do Paraguaye na nákupy.

Řeka Paraná je tu docela široká, asi jako Dunaj v Rumunsku. Hraničními formalitami se tu nikdo nezatěžuje, já jsem však vystoupil kousek za mostem a nechal jsem si dát na celnici do pasu paraguayské razítko, neboť se v Paraguayi hodlám zdržet déle.

Město Ciudad del Este je jedna velká tržnice. Velkou část města tvoří shluk ulic, které jsou plné obchodů. Mezi tím vším pak stojí stovky pouličních stánků. Pokud znáte třeba Holešovickou tržnici v Praze, tak tohle je tak 100x větší Holešovická tržnice. V obchodech převažuje elektronika, textil, obuv a hromada dalších možných i nemožných věcí.

Ve městě můžete oficiálně platit nejenom místní měnou (guaraní), ale i americkými dolary, brazilskými realy a argentinskými pesos. Směnáren je tu spousty. Docela by mě zajímalo, kolik to které zboží stojí, ale většinou u něj nebyly cenovky, a to ani u značkové elektroniky v kamenných obchodech. Bude to ale asi dost levné, když se sem sjíždějí takové davy nakupujících. Skoro před každou bankou a směnárnou i před mnoha obchody stojí ochranka. Každý z chlapíků je vyzbrojen velkou brokovnicí, která budí respekt.

   Když jsem přijel do města, trvalo mi asi 2.5 hodiny, než jsem našel ubytování. Hotelů je zde málo, nejsou úplně levné a mnoho jich mělo obsazeno. Hotel Ňasaindy, ve kterém jsem nakonec složil hlavu, byl na moje poměry dosti luxusní. Pokoj s krásným letištěm měl i klimatizaci, která opravdu přišla vhod, neboť první den mého pobytu bylo úmorné vlhké vedro. Stačilo se v poledne chvíli procházet po ulici a pot ze mě jen lil.

Paraguay je jednou ze 23 zemí světa, která oficiálně uznává Taiwan.

Paraguay je jednou ze 23 zemí světa, která oficiálně uznává Taiwan.

   Ve městě není nic zvláštního, co by stálo za zmínku. Jen obchody, stánky, obchody, restaurace, stánky, potulní prodavači, stánky, obchody a tak pořád dokola. Ciudad del Este není hezké město, ale procházka po něm je docela zajímavá. Kdybych měl shrnout zdejší atmosféru ve dvou slovech, řekl bych, že to je velký mumraj!

Druhý den mého pobytu byla neděle a ve městě to vypadalo naprosto odlišně. Na místech, kde se včera nedalo projít,  nebyla dnes dopoledne ani noha a skoro všechny obchody a stánky byly zavřené. A místo úmorného vedra se před polednem zatáhlo a přišel pořádný liják, doprovázený bouřkou.

Ciudad del Este – praktické informace

Kursy v listopadu 2009: 1USD = 4,800 paraguayských guaraní (PYG), 1 EUR = 7,000 PYG, 1,000 PYG = 4 Kč (či spíše o něco méně)

Ubytování: Hotel Ňasaindy (ulice Emiliano R. Fernandez) – 60,000 PYG za noc. Možná zatím moje nejlepší ubytování – vlastní koupelna, klimatizace, televize, cena včetně snídaně (původně chtěli 80,000, nakonec sami slevili, když jsem řekl, že tu budu 2 dny) a je to kousek od  centra. V horním patře hotelu je wifi signál.

Doprava: Bus Puerto Iguazú (Argentina) – Ciudad del Este stojí 5 argentinských pesos (asi 25 Kč). Jede asi hodinu, Brazílii pouze projíždí, ale nezastavuje tu. Sám od sebe zastaví popuze na argentinské celnici. Pokud se nevracíte z Paraguaye zpět, ale plánujete zdržet se v Paraguayi déle, zastavte se na paraguayské celnici a nechte si dát do pasu razítko. Městský bus v Ciudad del Este stojí 2,200 PYG.

Jídlo a pití: V Paraguayi se najíte dobře, hodně a levně. Pěkný kus hovězího + rýže v pouliční restaurace mě přišlo na 10,000 PYG, 1 hamburger 5,000 PYG. Pivo se prodává, podobně jako v Argentině, buď v malých plechovkách, nebo v litrových lahvích! V krámě vyjde litrovka dvanáctky Brahma na 6,250 PYG, ve stánku většinou 8,000 PYG. Brahma je značka, kterou mají snad v celé Jižní Americe, pil jsem ji i v Peru, Brazílii a Argentině. Jinak tu hodně pijí americký Budweiser, litrovka v obchodě vyjde zhruba na 10,000 PYG.

2 thoughts on “Ciudad Del Este – Docela velká tržnice!

  1. Skompasem.cz

    Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

  2. 231

    My codxer is trying to convince me to mlve to .net
    from PHP. I have always disliked the idea because of thhe costs.
    But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on a nuhmber off websites for aboujt a year and am concerneed about switching tto another
    platform. I have heard good things about blogengine.net.
    Is there a way I can import all mmy wordpreess contfent into it?

    Anyy help wpuld bee greatly appreciated!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.