Bruselské čurající trio

Od | 17 května, 2022

Obsah

Bruselské čurající trio

Každý asi ví, že symbolem Bruselu je socha čurajícího chlapečka. Zamíří k němu každý turista přijíždějící do Bruselu a je překvapen tím, jak je malý. V centru města lze však potkat i sošky čůrající holčičky a čůrajícího psa. Manneken-Pis, Jeanneke-Pis a Zinneke-Pis tvoří čůrající trio Bruselu.

socha čurajícího chlapečkaSocha čurajícího chlapečka

Manneken-Pis – byla vytvořena na objednávku magistrátu města v roce 1619 bruselským sochařem Hieronimusem Duquesnoyem. Soška je vysoká 61 cm a měla symbolizovat svobodomyslnost Bruselanů.

O důvodech vzniku sošky však koluje několik pověstí, kterak se bruselské matce či bohatému obchodníkovi při návštěvě Bruselu ve městě ztratil malý syn a po několika dnech usilovného hledání byl nalezen čůrající na rohu malé uličky. Nebo, kterak podle jiné pověsti, odvážný bruselský chlapec Julianske čůráním uhasil zápalnou šňůru od výbušniny položené k městským hradbám během obléhání Bruselu nepřátelskými vojsky.

 

 

čurající chlapeček

Soška byla během své historie několikrát unesena, například v roce 1745 jí unesli Angličané, v roce 1747 Francouzi a následně král Ludvík XV. daroval Bruselu jako omluvu obleček pro čůrajícího chlapečka ze zlatého brokátu. Tím byla založena tradice oblečků darovaných od oficiálních návštěv města a uniforem od různých spolků a organizací.

Dodnes se jich nastřádalo přes 900 a jejich střídavou expozici vždy po 100 kusech lze spatřit v Městském muzeu (Musée de la Ville de Bruxelles) na náměstí Grand-Place. Tam je také umístěn originál sošky z roku 1619, poničený v roce 1965 vandaly.

Na původním místě je tedy dnes umístěna kopie a čůrajícího chlapečka lze vidět na rohu ulic Rue de l´Etuve a Rue du Chêne, asi 250 m od centrálního bruselského náměstí Grand-Place. Budete-li mít štěstí, bude v některém ze svých oblečků.

 

 

 

 

Socha čurající holčičky – Jeanneke-Pis

Socha čurající holčičky

– Jeanneke-Pis – byla vytvořena v roce 1985 a umístěna v roce 1987 do slepé uličky Impasse de la Fidélité, vycházející z turistické restaurační ulice Rue des Bouchers, také asi 250 m od Grand-Place, jen opačným směrem, než je čůrající chlapeček.

 

Byla vytvořena k pobavení kolemjdoucích a jako sestra čůrajícího chlapečka v rámci genderové vyváženosti. Je asi 50 cm vysoká,  z modrošedého vápence a každého asi překvapí, v jak necudné poloze je ztvárněna. Kvůli vandalům je umístěna do zamřížovaného výklenku.

Čurající pes - Zinneke-Pis

 

 

 

 

 

Čurající pes

Zinneke-Pis – je z roku 1998 a lze ho spatřit na rohu ulic Rue du Vieux Marché aux Grains a Rue des Chartreux. Je to nedaleko náměstí Sainte-Catherine a asi 15 minut chůze z Grand-Place.

One thought on “Bruselské čurající trio

  1. Skompasem.cz

    Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.