Belgie

Od | 16 prosince, 2022

Základní informace

Belgie je stát v západní Evropě, který se nachází mezi Francií, Německem, Lucemburskem a Nizozemskem. Hlavním městem je Brusel, který je také sídlem Evropské unie. V zemi žije více než 11 milionů obyvatel. 

Země má územně rozdělený federalizovaný stát, který se skládá ze tří hlavních oblastí: Vlámského regionu, Valonského regionu a Bruselu. Každý z těchto regionů má vlastní vládu a zákonodárný sbor.

Belgie je zároveň jedna z nejhustěji osídlených zemí na světě. Nejvýznamnějšími ekonomickými sektory jsou chemický průmysl, automobilový průmysl a potravinářství.

Belgie je známá pro svou kulturní rozmanitost, která je ovlivněna různými národy a kulturami, které na území Belgie žily, či stále žijí, a bohatou historii. Mezi nejznámější památky patří Atomium v Bruselu a gotický kostel svatého Petra a Pavla v Gentu. V Belgii byste rozhodně měli také ochutnat místní pivo a hranolky.

Historie země

Během své historie byla Belgie součástí mnoha různých státních útvarů, včetně Římské říše, Karolinské říše či Habsburské monarchie.

První zmínky o Belgii pocházejí ze starověkých římských dob, kdy byla země součástí Římské říše. Po rozpadu Římské říše se v Belgii vyvinula mnoho různých království a knížectví, až do roku 987, kdy byla země sjednocena pod Karlem Velikým a stala se součástí Karolinské říše.

Samostatný stát vznikl v roce 1830, kdy se Belgie odtrhla od Nizozemí a nadále tak pokračovala ve svém vývoji. Během 19. a 20. století země postupně získávala na svém vlivu a zároveň se stala také jednou z nejvíce průmyslově vyspělých zemí na světě. 

Během první a druhé světové války bylo Belgie významným bojištěm a po druhé světové válce se země stala jednou ze zakládajících zemí Evropského společenství. Dnes je Belgie považována za jednu z nejbohatších a nejprogresivnějších zemí v Evropě.

Geografie a členění

Belgie je stát ležící v západní Evropě. Hraničí s Francií, Německem, Lucemburskem a Nizozemskem. Má rozlohu cca 30.528 km² a je rozdělena na dvě hlavní oblasti: Valonsko a Flandry.

Valonsko, které se nachází na jihu země, je považováno za srdce Belgického hospodářství. Hlavním městem je Namur a hlavním průmyslovým odvětvím je těžba uhlí a železa.

Flandry se na druhou stranu nachází na severu země a hlavním městem je Brusel. Tato oblast je velmi hustě osídlena a je považována za centrum belgického průmyslu a obchodu. Flandry je také známá svým bohatým kulturním a historickým dědictvím.

Podnebí

Počasí v Belgii je mírné. Podnebí přináší teplé letní měsíce a na druhé straně pak chladnější zimy. Průměrná roční teplota se v Belgii pohybuje kolem 10 stupňů Celsia. Oblast je charakteristická pro časté deště, které mohou přijít v jakémkoliv ročním období.

V zimě jsou teploty v rozmezí mezi nulou až 7 stupni Celsia, nicméně teploty pod nulou nejsou výjimkou. Občasné sněhové přeháňky jsou běžné, ale sníh není tak častý jako v jiných zemích v Evropě.

V létě se teploty v zemi pohybují mezi 20 až 25 stupňů Celsia, avšak teploty nad 30 stupňů nejsou pro dané podnebí překážkou a v létě jsou i poměrně časté. 

Nejsušším měsícem je duben a nejvíce deštivým pak říjen. 

Časové pásmo

Belgie patří do evropského časového pásma GMT+1, což značí, že čas v Belgii je stejný jako v České republice. 

Během letního časového pásma se belgický čas posune stejně jako čas v České republice o jednu hodinu dopředu na GMT+2.

Vstupní podmínky

Ke vstupu za turistickými účely do Belgie vám bude stačit platný občanský průkaz. 

Měna

Belgie používá jako svou oficiální měnu euro, které bylo zavedeno v roce 2002, kdy nahradilo belgickou franku. Belgie je součástí eurozóny, což je skupina zemí, které používají eura jako společnou měnu. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.