Batroun a Bejrút aneb kam v Libanonu

Od | 6 dubna, 2023

Obsah

Paříž Blízkého východu, ale i vlastník jedné z nejstarších fénických zdí na světě. Dnes se v našem pomyslném cestovatelském souboji utkají dvě libanonská města: Batroun a Bejrút. Které z nich bude mít asi navrch?

Batroun alias Batrún – čím si vás získá

Jde o jedno z nejstarších měst na světě, za jeho jméno mohou Féničané (a jejich zeď) a všem turistům dokáže nabídnout opravdu pestrou směsici nejrůznějších kulturních vlivů, díky které je Batroun tak jedinečný.

Česká výslovnost je spíše Batrún, ale nejspíš neuškodí, když se přidržíme původního názvu. Původ tohoto jména tkví ve fénickém slově řezat. A proč? Protože v 1. století před Kristem – v době, kdy byl Libanon vlastí námořníků a obchodníků, jejichž vliv obsáhl celou oblast Středozemního moře – tu Féničané postavili zeď, která se doslova zařízla do okolního moře a ochránila tak obyvatele města před divokými vlnami.

Jedinečnost Libanonu je vepsána v Batrounu

Ano, tahle zeď (nebo spíš hráz) tu stále ještě stojí a je bezpochyby hlavní turistickou atrakcí v severním Libanonu. A vůbec, většina denního i nočního života se tu odehrává na nádherných plážích, kterými je Batroun proslavený. Najdou se tu půvabná místa na koupání i k pozorování krajiny.

Batroun a Bejrút aneb kam v Libanonu

Navštívit můžete i historické římskokatolické a řecké ortodoxní kostely. Vstup sem není prakticky omezen, jen uprostřed noci asi nepochodíte. Důležité je samozřejmě respektovat časy mší. Nádherný je zejména St. Stephen´s Church. Fasáda je velkolepá a prostory uvnitř vás ohromí svou majestátností a kamennými detaily.

A pokud vás láká historie, neměli byste minout ani křižáckou pevnost Mousaylaha, postavenou na vysoké skále se strmými svahy. Cesta sem stojí za to. Navíc zde v současné době probíhají archeologické výzkumy – ale nebojte se, ochotně vás nechají nahlédnout tak trochu pod pokličku.

Batroun, sýr a citronová limonáda

Největší překvapení ale čeká návštěvníky v historickém centru města. Právě tady se uprostřed starobylých zrestaurovaných budov, jež se překvapivě dobře snoubí s moderními materiály novostaveb, nabízí to pravé místo k odpočinku. Najdete tu „boutiques hotels“, nichž mnohé slouží i jako muzea historického moderního umění, ale i útulné kavárny, servírující místní specialitu – citronovou limonádu. Právě tou (a citrusovými sady v okolí) je Batroun rovněž známý. A pokud si příjezd sem načasujete na jaro, kdy všechny stromy nádherně kvetou a voní, určitě na tenhle výlet jen tak nezapomenete.

A pokud chcete kromě žízně zahnat i hlad? Pak je tu další specialitka, sýr „labné“, který se vyrábí z čerstvého kozího mléka. Budete překvapeni. Má totiž hodně výraznou chuť – trochu slanou a nahořklou zároveň, a opravdu se liší od podobného sýru (vyráběného ovšem z kravského mléka), který bývá v okolí také k dostání. Nenechte se napálit vějičkami na turisty a hledejte opravdu jen a jen ten kozí. S kouskem tradičního křupavého chleba zalahodí vašemu jazyku i žaludku.

Batroun a Bejrút aneb kam v Libanonu

Bejrút alias Paříž blízkého východu

Batroun je rozhodně zajímavý, ovšem Bejrút ho svým stářím i množstvím zajímavostí rozhodně předčí. První zmínky o něm pocházejí z 15. století před naším letopočtem (jak jinak, než ze starého Egypta). V současnosti je hlavním městem Libanonu a podle posledního sčítání hostí přibližně polovinu obyvatel celé země.

Při pohledu na přeplněné ulice a hory odpadků v odlehlejších částech města, lze dnes jen stěží uvěřit, že se Bejrút kdysi nazýval Pařížem Blízkého východu. Občanská válka si tu bohužel vybrala svou daň, ovšem vzniklé škody jsou rychlým tempem napravovány. Koneckonců, od posledního výstřelu uběhlo už téměř třicet let (nepočítáme-li bombardování jižní čtvrti v roce 2006). Dnes už turisty vítá množství hotelů a další příjemné zázemí, které by bylo rozhodně škoda minout.

Bejrút a jeho mešity

Bejrút je na první pohled mozaikou různých náboženství. A tato pestrost se odráží v architektuře i každodenním životě. Tak například mešita Al-Omari, kterou na své cestě určitě nesmíte opomenout, pochází z 12. století. Ale původně šlo o římský chrám. Když byli Římané vytlačeni, vyrostl na jeho rozvalinách kostel, zasvěcený svatému Josefovi. A když město dobyli Osmané, proměnili ho na velkou mešitu, kterou můžeme obdivovat dodnes.

A rozhodně není jediná. U Náměstí mučedníků – místa, symbolického pro celý Libanon – se tyčí velkolepá velká modrá mešita, nazývaná Mohammad Al-Ámin. Může se pyšnit hned čtyřmi, 65 metrů vysokými minarety. A sotva si znovu obujete boty poté, co jste se nemohli vynadívat na její velkolepě zdobené interiéry (vyvedené v rudé a bílé a s obrovskými křišťálovými lustry), můžete hned vedle ní vstoupit do katedrály svatého Jiří.

Zajímá vás, jak město vypadalo v době francouzské kolonizace? Pak navštivte ulicí Gouraud. Fasády domů tu dodnes odrážejí barvitou a pohnutou historii koloniálních časů. Taková malá historická ochutnávka.

Batroun a Bejrút aneb kam v Libanonu

Lákadla Bejrútu pro mlsné jazýčky

Ale pokud chcete ochutnávku skutečnou, určitě nezůstanete zkrátka. Místní kuchyně patří k vyhlášeným a chcete-li ji poznat v plné parádě, rozhodně zamiřte na súk El-Tajíb, překypující
tradičními domácími výrobky. Súk znamená vlastně trh, což se vám bude při cestování po arabských zemích ještě hodit.

A co doporučit? Docela jistě fatíje – špenátové taštičky z lehkého lahodného těsta, plněné piniovými oříšky. A určitě nevynechejte kavárny, kde podávají i vodní dýmky. Přišly totiž v posledních letech opět do módy. A chcete-li vsadit na nejoblíbenější bejrútský aromatizovaný tabák, určitě to bude ten, s příchutí pomerančových květů.

One thought on “Batroun a Bejrút aneb kam v Libanonu

  1. Buy Clomid Online Cheap

    Hey there! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for
    this site? I’m getting sick and tired of WordPress because I’ve had
    problems with hackers and I’m looking at options for
    another platform. I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.