Baños – Ekvádor – Termální prameny, Řeka Pastaza, Zajímavosti

Od | 1 března, 2022

Obsah

Baños  je poměrně malé městečko na východním úpatí ekvádorských And. Jeho poloha je dost zajímavá a nebezpečná. Leží totiž přímo pod nejaktivnější ekvádorskou sopkou Tungurahuou. Sopka Tungurahua (5016 m.n.m.) sice přímo z Baños není vidět, protože se skrývá za bližšími kopečky. Zato ale o sobě dává velice často vědět.

Obrazek

Stejně jako Cotopaxi čas od času decimovala okolní města. Nejhorší byla erupce v roce 1711, která zničila mnoho měst a vesnic v okolí. Nedávno se sopka opět probudila. V roce 2003 došlo k menší erupci a v roce 2006 sopka opět zvýšila svoji aktivitu a tisíce lidí z okolí sopky muselo být evakuováno.

Z tohoto hlediska jsme skutečně měli kliku, protože jsme Baños navštívili v roce 2005, kdy byla sopka zrovna v klidu. Tedy aspoň v relativním, protože se z ní neustále čoudilo, což ovšem nemohu potvrdit z vlastního pozorování, protože vrchol sopky se během našeho pobytu neustále skrýval v mracích a ani jsme ho nezahlédli.

Baños je turistická destinace

Nutno říct, že místní obyvatelé berou fakt, že můžou být kdykoliv zasypáni sopkou, velice klidně a dokonce s humorem. V Baños si můžete koupit trička s obrázkem soptícího vulkánu, pod nímž leží napůl zasypané městečko s rozsáhlým hřbitovem. Velmi vtipné, hned jsem si to tričko také koupil, ovšem pro místní je to tvrdá realita. Městečko zatím sice zasypáno nebylo, ale s evakuacemi během zvýšené sopečné aktivity mají zdejší lidé bohaté zkušenosti.

Obrazek

Baños leží asi 1800 metrů nad mořem. Okolo se tyčí andské velikány, zároveň ale leží na východním úpatí And, odkud je to už do ekvádorské Amazonie co by kamenem dohodil. Do hlavního města Quita je to zhruba 150 kilometrů. Pro svou výhodnou polohu je Baños jednoznačně nejturističtějším městem Ekvádoru. V ulicích potkáte téměř tolik turistů jako místních obyvatel. Na každém rohu jsou cestovní kanceláře, které organizují výlety do hor (včetně výstupů na Cotopaxi, Chimborazo a další velikány) i do Amazonie.

V Baños si dokonce můžete koupit pohledy, což je jinak suvenýr v Ekvádoru nevídaný (pohledy v celém Ekvádoru jinak nejsou téměř k sehnání – poslední den v Quitu jsem strávil asi dvě hodiny pobíháním po městě, než se mi nějaké pohledy podařilo sehnat v jednom zapadlém knihkupectví).

Termální prameny a ZOO

My jsme v Baños strávili celkem tři dny. V okolí města jsou pěkné vycházky. Místy to tu vypadá úplně jako v Alpách – louky, kravičky…- ani si nepřipadáte jako v jižní Americe. Přímo ve městě jsou termální prameny, které jsem rádi vyzkoušeli. Jsou zde čtyři bazénky s různě teplou vodou, odhadem tak od 20oC až do 50oC. Bazénky jsou napájené velice jednoduše – přímo z vedlejší skály vede roura přímo do koupaliště.

Obrazek

Vulkanismus tady ukazuje svou příjemnější stránku. V Baños je také zajímavá ZOO, ve které chovají pouze druhy žijící v Ekvádoru. Můžete tu vidět různé druhy papoušků, kapibaru, jaguára, pumu a další zvířata, která běžně v přírodě nepotkáte.

Nejzajímavější byl ovšem tapír (či spíš tapírka?) s mládětem. Tapír je největší zvíře žijící v Ekvádoru. V zoologické zahradě pobíhal volně mimo výběh a vybíral po turistech odpadkové koše, jestli tu nezůstalo něco dobrého k snědku.

Řeka Pastaza

Obrazek

Baños protéká říčka Pastaza. Pastaza je přítok Amazonky (respektive její zdrojnice Marañonu). Zde na horním toku je to prudká horská řeka. Kolem ní jsme se Zdeňkem na cyklistický výlet. Půjčili jsme si horská kola a jeli směrem podél řeky. Vzhůru do Amazonie.

I když se jede podél toku směrem k nížině, neznamená to, že bychom jeli pouze z kopce, občas si  mákli i do krátkého prudkého krpálu. Jeli jsme většinou po silnici, jen místy zkratkou po cestě. Do řeky Pastazy se cestou vlévá z okolních kopců spousta velkých i malých vodopádů. Krajina  směrem od Baños do Amazonie  klesá a před Merou se řeka rozlévá do úctyhodné šířky.

Tomuto místu se říká i „brána do Amazonie“, jak hrdě hlásá cedule na místní hospodě. Směrem podél toku řeky se mění i vegetace. U Baños jsou okolní kopce porostlé poměrně málo, ale se snižující se nadmořskou výškou nabývá postupně krajina pralesního charakteru (jsou zde například pěkné stromovité kapradiny) a u Mery už je to regulérní tropická džungle.

Z Baños do Mery to je 44 kilometrů, což nám v tropickém vlhku docela stačilo, takže jsme výlet do „brány Amazonie“ ukončili a zpět do Baños jsme stopli dodávku a za mírnou úplatu řidiči se svezli na korbě s koly i s několika místními…

Byl to docela dobrý nápad, protože hned jak jsme v Baños z dodávky vystoupili, praskl mi na kole řetěz. Holt kola z půjčovny nebývají vždy nejbytelnější…

Praktické informace

(ceny z roku 2005)

  • Autobus: Ambato – Baños – 50 kilometrů – 1 hodina jízdy – 0,80 USD
  • Speciální doprava – dodávka (na korbě s dalšími 20 místními)- Mera – Baños – 44 kilometrů – 3 USD za 1 osobu + kolo.
  • Ubytování: Baños – hotel „La Cascada“ (hned u autobusáku) – 4 USD
  • Vstupy a jiné výdaje: Baños – horké prameny – vstup 1 USD
    • ZOO – vstup 1,5 USD
    • půjčení kola – 5 USD/osoba a den
    • nákup – 2 trička = 9 USD za obě (smlouvat!)

Fotogalerie – BAÑOS

B01.jpg
B01.jpg
B02.jpg
B02.jpg
B03.jpg
B03.jpg
B04.jpg
B04.jpg
B05.jpg
B05.jpg
B06.jpg
B06.jpg
B07.jpg
B07.jpg
B08.jpg
B08.jpg
B09.jpg
B09.jpg
B10.jpg
B10.jpg

2 thoughts on “Baños – Ekvádor – Termální prameny, Řeka Pastaza, Zajímavosti

  1. Skompasem.cz

    Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.