Azory

Od | 17 května, 2022

Azory

Azory se skládají ze tří skupin ostrovů. Největší ostrov je São Miguel (747 km2), na němž leží hlavní město ostrovů Ponta Delgada (asi 46 000 obyvatel). Tento ostrov je zároveň nejblíže evropské pevnině, přibližně oněch 1200 kilometrů. Azory mají rozlohu 2247 km2 a necelých 250 000 obyvatel.

Obrazek

Poloha Azorských ostrovů

Poloha Azorských ostrovů je sporná. Část geografů je řadí (stejně jako Madeiru) do Afriky, část do Evropy. Osobně mi přijde logičtější zařazení do Evropy – k evropským břehům je z Azor mnohem blíže než k africkým. V tom případě zde leží nejzápadnější místo Evropy – je jím Faj Grande na ostrově Flores, který leží na 3116´ západní délky. Azorské ostrovy jsou sopečného původu a jsou to vlastně vrcholky Středoatlantského hřbetu, které se vynořují nad hladinu a tvoří zde ostrovy (podobně jako například Island nebo ostrov Jan Mayen). Z geologického hlediska leží Azory zčásti na eurasijské, z části na severoamerické a z části i na africké litosférické desce! Vyskytují se zde i činné sopky, z nichž nejvyšší, Ponta do Pico (2351 m.n.m.)je nejvyšší horou celého Portugalska. Na Azorech se vyskytuje i mnoho jezer sopečného původu. Ostrovy sice leží uprostřed Atlantiku, ale protože právě v této oblasti se celoročně vyskytuje azorská tlaková výše, srážek je poměrně málo a Azory mají problémy s nedostatkem pitné vody. Klima Azorských ostrovů lze charakterizovat jako mírně teplé, s malými teplotními výkyvy.

Obrazek

Když Portugalci v roce 1431 ostrovy objevili, byly neobydlené. Staly se významným opěrným bodem během portugalské koloniální expanze a byly hlavním důvodem, proč Američané hodně stáli o to, aby  Portugalsko vstoupilo do NATO – podobně jako třeba Island měly strategickou polohu uprostřed Atlantiku. Dnes mají Azory (stejně jako Madeira) rozsáhlou autonomii v rámci Portugalska, včetně regionálního parlamentu na ostrovech.

Průmysl na Azorách není příliš významný. Tradičními odvětvími jsou rybolov a zemědělství  – pěstuje se vinná réva, ovoce, zelenina, ale i čaj (jediné místo v Evropě, kde se pěstuje!) a tabák. Stále větší význam má turistický ruch. Krajina na Azorách je mimořádně atraktivní a je zde příjemné, poměrně suché klima.

Obrazek

4 thoughts on “Azory

 1. Skompasem.cz

  Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

 2. Koty

  Ahoj, nemelo by tam byt spise, ze Azory lezi z casti na Euroasijske a z casti na Africke litosfericke desce? 😉 Na Severoamericke podle me urcite nelezi…S pozdravem Martin

 3. Petr D.

  Ahoj Martine, díky za komentář. Koukal jsem se na anglickou Wikipedii a Azory leží dokonce na všech třech deskách – euroasijské, severoamerické i africké! Takže jsem to opravil. Viz http://en.wikipedia.org/wiki/Azores (část Geology). Můj předchozí chybný údaj vycházel z české Wikipedie, ve které je ovšem obecně málo údajů a chyb jak máku.

 4. Buy Glimepiride without a prescription

  Cheap diabetes medication for sale online Where
  to buy diabetes medication online without a prescription and with
  fast delivery?
  Discount diabetes meds online – no prescription needed.
  Let’s get that blood sugar down! Discount Glyburide online

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.