Allahabad – Největší shromáždění v dějinách lidstva

Allahabad – Největší shromáždění v dějinách lidstva
Libí se vám článek?

Město Allahabad (též Ilahabad) na soutoku řek Gangy a Jamuny je pravidelně dějištěm ještě masovějších akcí. Náboženské poutě se zde konají každých šest let u příležitosti Svátku džbánů (Kumbh mélá).

Trojříčí

Soutoku obou řek říkají hinduisté Trojříčí – ke dvěma skutečným řekám se zde totiž  podle jejich víry připojuje ještě třetí mystická podzemní řeka Sarasvatí. Při boji mezi bohy a démony sem navíc dopadla kapka nektaru nesmrtelnosti. Tudíž  koupelí v posvátných vodách na soutoku obou řek může ze sebe hinduista smýt všechny své hříchy.

Obrazek

Allahabad   Obrazek

24.ledna 2001 se během tohoto svátku sešlo na soutoku Gangy a Jamuny neuvěřitelných 30 milionů věřících, aby se rituální koupelí zbavilo svých hříchů. Jednalo se o největší masové shromáždění lidí v dějinách lidstva. Všichni tito lidé provedli koupel, který by měl každý pravověrný hinduista vykonat aspoň jednou za život.

Obrazek

(foto Jan Šibík 2001 – další informace a fotografie najdete na adrese www.sibik.cz)

petr.daubner

Petr Daubner

Jmenuji se Petr Daubner. V “civilu” jsem normálně učitel zeměpisu a dějepisu, občas se však změním v cestovatele a vyrazím do světa. Neboť cestování je mojí největší vášní.

  Petr Daubner napsal 870 příspěvků Zobrazit všechny příspěvky člena

  2 komentáře: „Allahabad – Největší shromáždění v dějinách lidstva

  • Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

   Reagovat

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.