Aktualizace ŽK – David Gladiš si připsal bod z Bangladéše

Od | 9 dubna, 2018

Kromě Evropy má David zejména důkladně proježděnou Asii, navštívil také hodně zemí v Africe a Severní Americe. Výčet Davidových aktivit by vydal za samostatný článek. Především je ale zřizovatelem a provozovatelem serveru www.hedvabnastezka.cz, což je podle mého názoru daleko nejlepší  informační server pro nezávislého cestovatele v ČR. Kromě zajímavých článků a fotografií tu naleznete především názory a kontakty na další cestovatele, diskusi, praktické rady, profily cestovatelů apod. Server je zároveň volně propojen s klubem cestovatelů Karavanseráj, kde kromě ochutnávání skvělé arabské kuchyně můžete navštívit i zajímavé cestopisné přednášky.

Seznam Davidových bodů (k 21.12.2007):

 1. SLOVENSKO
 2. MAĎARSKO
 3. BULHARSKO
 4. RUMUNSKO
 5. SRBSKO
 6. SLOVINSKO   
 7. CHORVATSKO
 8. POLSKO
 9. BOSNA A HERCEGOVINA
 10. RAKOUSKO
 11. NĚMECKO
 12. ŘECKO
 13. ITÁLIE               
 14. VATIKÁN 
 15. SAN MARINO
 16. LICHTENŠTEJNSKO
 17. ŠVÝCARSKO
 18. LUCEMBURSKO
 19. BELGIE
 20. NIZOZEMSKO
 21. FRANCIE       
 22. VELKÁ BRITÁNIE
 23. MONAKO
 24. ŠPANĚLSKO
 25. TURECKO
 26. KYPR 
 27. SÝRIE 
 28. ÍRÁN     
 29. KANADA
 30. MAROKO 
 31. KEŇA
 32. TANZÁNIE
 33. INDIE       
 34. INDONÉSIE  
 35. MALAJSIE  
 36. SINGAPUR
 37. THAJSKO
 38. LAOS     
 39. KAMBODŽA   
 40. ĆÍNA
 41. LIBYE
 42. EGYPT
 43. TUNISKO
 44. PÁKISTÁN
 45. BARMA (MYANMAR)
 46. LOTYŠSKO
 47. UKRAJINA
 48. FINSKO
 49. JAPONSKO
 50. TAIWAN
 51. RUSKO
 52. PORTUGALSKO
 53. KUBA
 54. USA
 55. LIBANON
 56. ESTONSKO
 57. IRSKO
 58. DÁNSKO
 59. SAÚDSKÁ ARÁBIE
 60. JORDÁNSKO
 61. IZRAEL
 62. LITVA
 63. JIŽNÍ KOREA
 64. SRÍ LANKA
 65. AFGHÁNISTÁN
 66. VIETNAM
 67. ALBÁNIE
 68. KONGO-KINSHASA (DR KONGO)
 69. KONGO-BRAZZAVILLE
 70. IRÁK
 71. KUVAJT
 72. BAHRAJN
 73. SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY
 74. SENEGAL
 75. GAMBIE
 76. GUINEA-BISSAU
 77. MEXIKO
 78. BRUNEJ

 Aktualizace – 20.8.2008:

 1. GRUZIE
 2. GHANA
 3. BURKINA FASO
 4. MALI

Aktualizace – 5.3.2009:

 1. PANAMA
 2. NIKARAGUA
 3. KOSTARIKA

 Aktualizace – 27.5.2009:

 1. BANGLADÉŠ

Celkově: 86 států, 5 světadílů (Evropa, Asie, Afrika, Severní Amerika, Jižní Amerika)

8 thoughts on “Aktualizace ŽK – David Gladiš si připsal bod z Bangladéše

 1. Marek

  Není to náhodou ta “slavná a osudová” fotka před náborovým střediskem Talibanu? Byly některé země ze žebříčku navštíveny z titulu pracovní pozice?

 2. Petr D.

  Je to ona “slavná a osudová”, David ji má umístěnu na svém serveru (www.hedvabnastezka.cz). Některé státy byly určitě Davidem navštíveny z titulu jeho bývalé pracovní pozice, ale vedle toho jich spoustu procestoval “na vlastní triko”. Ostatně, byl to pravděpodobně Tvůj nadřízený, že???

 3. Marek

  Můj nadřízený to nebyl!!! Maximálně nadřízený mého nadřízeného, ale ani tím si nejsem jistý. Přijde mi tedy nesrovnatelné srovnávat Tebe, Zdeňka, Hamádyho atd. a “pracovního cestovatele” tohoty typu z vrcholovější pozice státní správy, který cestuje v delegaci s plným servisem, příp. létá vládním speciálem apod. To by jedině do soutěže musel uvést pouze země, které navštívil “na vlastní triko” jako vy všichni ostatní.

 4. Petr D.

  Proti mým pravidlům to není. David toho procestoval hodně i “na vlastní triko” (a asi víc než my všichni dohromady). Jasně že létání vládním speciálem není zrovna nezávislé cestování, nicméně dané země skutečně navštívil…To Ty by sis taky nemohl počítat Egypt, pokud bys tam byl pouze služebně, anebo Švýcarsko, kde jsi byl od fakulty…A chudáka Páju 🙂 by si ošidil například o krásný bod z Ukrajiny, kam létá služebně…

 5. Marek

  Pokud to není proti pravidlům soutěže, pak je to v pořádku. Stanovit pravidla je Tvoje výsostné právo. Nicméně principiálně moc nesouhlasím. Pokud někdo v rámci delšího pracovního/služebního pobytu (v Egyptě či na Ukrajině) také soukromě cestuje a dál tu zemi poznává, je to cestování, chceš-li nezávislé cestování a ta země se může počítat. Pokud by někdo příp. nějakou zemi navštívil pouze jako člen delegace, jezdil po ní v autokoloně s policejním doprovodem a s minutovníkem návštěvy v kapse, pak to nemá s cestováním v našem kontextu, myslím, nic společného. To by pak jako “cestovatel” mohl figurovat i každý obchodní cestující, který přejíždí ze země do země a prodává v ní hodinky či holinky…

 6. David G

  Ahoj,
  jo, některé země jsem navštívil jen pracovně, asi 6 nebo 7 a určitě to je jiné cestování, než když jsem projížděl sám napříč ze západu na východ afghánskými horami, trekoval v zapomenutém zakázaném východním Tibetu atd. (Na druhou stranu člověk zase během pracovní cesty pozná tu zemi z úplně jiného pohledu a ten může být taky zajímavý. Taky se mi všude, kromě Iráku, podařilo “”zmizet”” z kurately oficiálních průvodců a aspoň několik hodin za den zemi poznávat sám.)
  Při součtu jsem se držel jsem Petrových pravidel.
  Hlavně ale jenom počet zemí sám o sobě ještě nic nevypovídá o tom, jaký je člověk cestovatel.
  Velké zkreslení podle mě dělá třeba to, že mám v seznamu Rusko, ale byl jsem jen několikrát v Moskvě. Je to pořád jen 1 bod jako za Čínu nebo Indii, které mám projeté několikrát křížem krážem a vydají za 10 jiných zemí…
  David

 7. Marek

  Fajn Davide, Petrova pravidla jsou rozhodující kritérium. Počet Tebou naštívených zemí je úctyhodný i kdyby se snížil o 6-7, o tom není pochyb, nicméně šlo mi o to, aby se zde nemísila jablka s hruškami (a příp. nemátla veřejnost). Aby se neporovnávalo cestování nadšenců ve svém volném čase a na své náklady a “cestování” člověka v pozici náměstka ministra zahraničních věcí. To je celé.

 8. Skompasem.cz

  Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..