Afrika XXI.-Lamu-Oslí ostrov

Od | 17 dubna, 2018

   V Mombase lehce sprchlo a od te doby jeste nekolikrat. Lehce, to znamena, ze se strhla docela prudka prehanka a prselo tak 4 minuty. Jinak soustavny delsi dest jsme v Africe nezazili. Clovek by rekl, ze kratky dest procisti trochu ten bordel a spinu v ulicich. To ovsem neplati ve meste jako je Mombasa, kde prakticky neexistuje kanalizace. Vysledkem lijaku bylo tedy pekne humus-bahynko. V Mombase mi definitivne doslouzily boty. Vymenil jsem je jednomu manikovi za mango – mel z nich velkou radost…

   Z Mombasy jsme pak jeli celkem 7 hodin budem do Lamu. Bus sam o sobe pohodlny, silnice vsak posledni dve az tri hodiny opet pripominala tankodrom. Cestou jsme videli nekolik ziraf a mnoho velkych baobabu.

   Lamu je jednak nazev souostrovi, jednak nazev hlavniho ostrova a jednak nejvetsiho mesta na tomto ostrove. Z pevniny od konecne autobusu jsme se sem vcera preplavili trajektem. Stihli jsme se tak akorat ubytovat a najist. (dal jsme si zase rybu a zase byla skvela, ale obsluha byla zase velmi, velmi pomala).

   Mistni prislovi pravi, ze muz bez osla je osel (latinsky Equus asinus). Nebot osla tu ma skoro kazdy a na nevelkem ostrove Lamu zije pry asi 3000 techto krasavcu. Potkate je vsude a dokonce tu pro ne zridili i osli utulek. Jsou intenzivne vyuzivani jako osobni i nakladni dopravni prostredek. Na Lamu jsme dnes prvni den a musim rict, ze se mi ostrov zatim moc libi. Mesto Lamu je dokonce zapsano na seznamu UNESCO. Je to totiz priklad unikatni svahilske architektury. Hlavni boom zaznamenalo mesto v 18. stoleti a bohatlo predevsim z obchodu s otroky. Po zakazu otroctvi vsak jeho vyznam rychle upadl. Ulicky mesta jsou dost uzke a pripominaji spise stredovek. Uprostred mesta je mala pevnost, spise nez jednotlive budovy je ale spise zajimavy kolorit mesta. Cele kenske pobrezi je hlavne muslimske a o Lamu to plati obzvlast. Muzi nosi fezy a temer vsechny zeny jsou zahalene, nektere maji dokonce zahaleny i cely oblicej krome skviry na oci. Ale nepusobi to tady nejak striktne, spise je tu takova uvolnena atmosfera. Je tu docela dost turistu, nicmene je videt, ze v minulosti jich sem, stejne jako do cele Keni, jezdilo daleko vic – opet nasledek unorovych nepokoju.  Mistni casto zvykaji zdejsi legalni lehkou drogu – miraa. To je takove listi a ma to mit mirne stimulacni ucinky, asi jako silnejsi kafe. Tak jsme to s Honzou taky zkusili, ale reknu Vam, kafe je lepsi. Chut toho listi je odporne horka a vysledek – kde nic tu nic.

Obrazek

   Stinem zdejsiho turistickeho ruchu jsou jednak dohazovaci a prodavaci cehokoli, jednak tzv. rastamani. Takovy rastaman (nebo zkracene rasta) je vetsinou mlady kluk cca 15-20 let, s barevnou cepickou, dredy a trickem s Bobem Marleyem. Je hrozne happy, hrozne free a porad by Vam chtel prodavat travu. Rastaman posloucha zasadne jenom raggae, jinou hudbu nezna (ostatne, krome Modern Talking a Tarzan Boye, coz je pravda hudba trochu mimo tohle stoleti, jsme neslyseli zadnou hudbu evropskeho typu).Spise se ale rastamani poflakuji, jsou dost doterni a jejich hlavni naplni vsedniho dne, krome huleni travy a zvykani miraa, je baleni bilych turistek. Obecne vzato jsou dost doterni.

  Rano jsme se sli projit z mesta Lamu smerem do vesnice Shela. To je od Lamu asi 5 kilometru. Tam jsme sli po pobrezi, zpatky jsme vsak museli jit castecne skrze vnitrozemi, protoze mezitim nastal priliv a zaplavil pobrezni komunikace. Shela ma take lehce stredoveky raz. Za Shelou se rozklada krasna, 12 kilometru dlouha a dost siroka pisecna plaz. Na ni pak navazuji smerem do vnitrozemi ostrova pekne pisecne duny, takze to tu vypada skoro jak na Sahare. Zvlaste kdyz se tu navic prohaneji velbloudi (turisticka atrakce – muzete si vybrat, jestli se chcete svezt na oslu ci na velbloudu). V mori byly docela pekne vlny.

Obrazek

   Smerem dal od mesta pak rostou na pobrezi mangrovove porosty, protoze je tu pomerne siroke pasmo, kde se strida priliv a odliv, takze stromy jsou chvili na sousi a chvili ve vode. Mangrove jsme zatim zahledli jen z trajektu. Zitra se ale chystame na vylet plachetnici, tak snad je prozkoumame poradne.

   Z Lamu se lze dostat jen trajekty – na pevninu, odkud jezdi autobus a na druhy ostrov, Mandu, kde je letiste. Vzhledem k tomu, ze do Nairobi je to asi 16 hodin busem + cekani na prestup, chceme rovnez letet letadlem, ale zatim nejsou volna mista. Toz uvidime!

One thought on “Afrika XXI.-Lamu-Oslí ostrov

  1. Skompasem.cz

    Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.