Afrika – Den mínus pátý

Od | 17 dubna, 2018

Afrika – den mínus pátý

   Neboť cesta ve skutečnosti nezačíná v den odletu, nýbrž dávno předtím v hlavě dotyčného cestovatele, v tomto případě mně osobně. Na začátku stojí vždy otázka – kam příště? Z velké řady nápadů jsem se nakonec rozhodl, že vyrazím do Afriky. Protože v „pořádné Africe“ jsem ještě nebyl. Byl jsem tedy v Egyptě. Ale to je Afrika arabská, taková jaksi neafrická (zvláštní jak se časy mění – kdysi byl pro mě Egypt synonymem záhadnosti a exotiky, ale dnes, kdy do země na Nilu jezdí kde kdo na prodloužený víkend na last minute, už to jaksi nemá to pořádné kouzlo). Nemám samozřejmě nic proti Arabům, pyramidám, ani Rudému moři, ale když se řekne Afrika, vybaví se mi spíše černoši, sloni a Kilimandžáro. A v takové Africe jsem tedy ještě nebyl.

   Tak tedy do Afriky! Váhal jsem mezi východní a jižní Afrikou. Jihoafrická republika, Botswana a Namibie by mě moc lákala, ale dle mých informací je pohyb v těchto zemích bez vlastního či vypůjčeného auta dost obtížný. Jelikož jsem toho názoru, že když neumím řídit, nemá asi smysl si půjčovat auto, zvolil jsem raději východní Afriku. Je tu hodně turistů, což sice možná není vždy klad, na druhou stranu tu ale funguje turistická infrastruktura, takže přes nějakou cestovku by neměl být problém se dostat do vytoužených národních parků i bez vlastního vozidla. A vyrazím samozřejmě na celé prázdniny, to se ví!

   Takže do východní Afriky! Ale s kým? Vyrazil bych tedy klidně i sám, ale přece jenom jsem usoudil, že při afrických cenách za safari bude ekonomičtější vyrazit ve více lidech. Nakonec se naše sestava ustálila na pěti členech – pojedu s Honzou, kamarádem, se kterým už jsme společně pár cest absolvovali (Řecko, Slovensko, Slovinsko, Itálie, Francie) a Pepou, Maruškou a Jardou, se kterými jsme se dali dohromady po internetu. A také jsme společně samozřejmě hezky v klidu v hospůdce celý plán jaksepatří prodiskutovali.

   Tedy plán je následující: my s Honzou vylétáme v sobotu 28. června – já z Vídně a Honza z Mnichova. Sraz máme na letišti v Káhiře, odkud poletíme návazným spojem společnosti Egyptair do Nairobi, kde bychom měli přistát v neděli 29. června (čili za 6 dní) a 11.7. by se k nám měl připojit v témže městě zbytek výpravy. Pak projedeme, dá-li Pán Bůh, Keňou, Tanzanií, Malawi a Zambií. Po pobytu na Zanzibaru se zmíněná trojice opět od nás odpojí (mají na rozdíl od nás s Honzou jen měsíc dovolené) a my dva zakončíme naše putování někde na keňském pobřeží. Podrobnostmi plánu Vás tedy zatěžovat nebudu, protože stejně určitě nastanou změny, nečekané zvraty a improvizace, jak už tomu na cestách bývá.

   Momentálně se však nacházím ve stavu druhé cestovní horečky. První cestovní horečka se dostavuje tak půl roku před cestou, kdy si definitivně ujasňuji, kam vůbec pojedu, zamlouvám letenky apod. A druhá cestovní horečka u mě propuká tak 2-4 týdny před odletem. Takže i když pořád ještě chodím do práce a samozřejmě nesmírně svědomitě plním všechny úkoly a povinnosti, duchem už jsem v Africe. Hlavně mám vždycky strach, abych zabalil vše potřebné, na nic nezapomněl a také nezapomněl ráno včas vstát. Jestli něco na cestování nesnáším, tak balení před cestou a vybalování po cestě.

   A něco je samozřejmě potřeba taky před cestou zařídit – víza nám snad milostivě udělí v dotyčných zemích, ale letenku je potřeba koupit co nejdříve dopředu. Letenka se společností Egyptair po trase Vídeň-Káhira-Nairobi mě vyšla na cca 18,500 Kč i s poplatky. Plus jsem si koupil jízdenku na bus do Vídně a zpět. A vyměnil jsem si fůru peněz – asi 1000 EUR (kurs 25 Kč/EUR) a 2500 dolarů (1 USD = 16,30 Kč). No koruna nám pěkně posílila, ale i tak jsem na výměně prodělal, protože kursy uvedených měn po mém nákupu ještě lehce klesly. Taky jsem se nechal oočkovat proti meningitidě. A koupil antimalarika – první Lariam jsem zbaštil právě včera, poněvadž se začíná týden před pobytem v krizové oblasti. A my – doufejme – dorazíme do krizové oblasti s výskytem malárie přesně za týden. To bychom měli být někde u Viktoriina jezera. Ale kdo ví, co bude za týden, že??? Tož se nechte překvapit a sledujte naše nepravidelné reportáže J!

One thought on “Afrika – Den mínus pátý

  1. Skompasem.cz

    Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.