5 největších producentů surových diamantů v roce 2008

Od | 16 dubna, 2018

5 největších světových producentů surových diamantů v roce 2008

(v milionech karátů.  1 metrický karát = 0,200 gramu)

  1. DR Kongo22 milionů karátů

2.-3.Rusko                              15

2.-3.Austrálie                          15

4.-5.Jižní Afrika                         8

4.-5.Botswana                           8

 

Svět celkem                             72

5 největších producentů surových diamantů v roce 2004

(v milionech karátů.  1 metrický karát = 0,200 gramu)

 

  1. DR Kongo22 mil. karátů
  2. Rusko14
  3. Austrálie11
  4. JAR  9
  5. Botswana8

    Svět                        67

(Zdroj:    http://geologie.vsb.cz/loziska/loziska/loziska_nerud.html  )

     Diamant je kubická modifikace uhlíku (Carboneum – C). Díky své krystalické mřížce je to jeden z nejtvrdších nerostů na světě (stupeň tvrdosti 10). V přírodě se nachází v horninách zvaných kimberlity. Název dostaly podle jednoho z nejslavnějších nalezišť na světě, jihoafrického Kimberley. Při těžbě kimberlitů zde vznikají jedny z nejhlubších umělých jam na světě. Kromě hlubinné těžby se diamanty rovněž získávají rýžováním. Jen asi 20 % diamantů dosahuje drahokamové kvality. Z nich se potom vybrušují brilianty. Zbylých 80 % obsahuje různé příměsi, pro šperkařské účely se nehodí a používají se jako technické diamanty. Používají se například v optice a elektronice (mají vysoký index lomu světla), na řezání a broušení kovů, či na hroty vrtných hlavic.

     Údaje se týkají pouze těžby surových diamantů! Je třeba odlišit je od výroby briliantů. V ní vyniká například Izrael, který surové diamanty dováží a poté zpracovává. Dnes se navíc vyrábějí i diamanty syntetické, a to ve větším množství, než se vytěží pravých diamantů.

     Diamanty se často těží v zemích s diktátorskými režimy či ve státech, kde probíhá občanská válka. Nejznámější příklad z posledních let je Sierra Leone, kde prakticky veškerá těžba diamantů složila k financování vojsk jedné či druhé strany v krvavé občanské válce. Tyto diamanty jsou často nazývány krvavé a název je to velice přiléhavý. Občanská válka v Sierra Leone si vyžádala desetitisíce mrtvých a minimálně 2 miliony uprchlíků. Jedny z největších bojů se vedly právě o diamantové doly. Zarážející je rovněž fakt, že daleko největší světový producent diamantů, DR Kongo, byl v roce 2007 daleko nejchudší zemí světa! Navíc Kongo vyniká i v těžbě dalších surovin. Ale krvavá občanská válka v 90. letech (3 miliony mrtvých) zemi úplně zruinovala. Naopak Botswana, další veliký producent, je jednou z mála vzorných demokracií v Africe a dokázala svého nerostného bohatství využít, takže dnes se jedná o jednu z nejbohatších zemí Afriky!

3 thoughts on “5 největších producentů surových diamantů v roce 2008

  1. Skompasem.cz

    Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.