10 zemí s nejvyšší a nejnižší porodností na světě

Od | 15 listopadu, 2018

10 států s nejvyšší porodností na světě

(v roce 2007,  v ‰ – počet živě narozených dětí na 1000 obyvatel)

Pořadí Stát v ‰ – počet živě narozených dětí na 1000 obyvatel
1 Niger 50
2 Mali 50
3 Uganda 48
4 Afgánistán 46
5 Sierra Leone 45
6 BurkinaFaso 45
7 Somálsko 45
8 Angola 45
9 Libérie 44
10 DR Kongo 43

10 států s nejnižší  porodností na světě

(v roce 2007,  v ‰ – počet živě narozených dětí na 1000 obyvatel)

Pořadí Stát v ‰ – počet živě narozených dětí na 1000 obyvatel
1 Japonsko 8
2 Německo 8
3 Andorra 8
4 Itálie 9
5 Rakosko 9
6 Bosna a Hercegovina 9
7 Litva 9
8 ČR 9
9 Taiwan 9
10 Slovinsko 9
 • EU – průměr                           10 ‰
 • Svět – průměr                         20

Statistika je pochopitelně podobná jako v případě počtu dětí připadajících na jednu ženu, vliv zde ale hraje i věková struktura obyvatelstva. Opět se jedná o údaje za nezávislé státy, ovšem ne všechny země dodaly statistické údaje. Ze zemí, které nejsou nezávislými státy, měl absolutně nejmenší porodnost Hongkong – 7 ‰.

Nejchudší země světa mají největší porodnost – v první desítce je 9 zemí z Afriky a Afghánistán. Naopak vyspělé země Evropy a Asie mají porodnost velice nízkou. Již dávno například neplatí, že silně věřící katolíci mají větší počet dětí – mnoho Italů je silně věřícími katolíky, přesto je však v Itálii porodnost extrémně nízká. Podobná situace je i v Rakousku nebo Německu. Nízká porodnost je i v postkomunistických zemích – v první desítce zemí s nejnižší porodností jsou hned čtyři. Kdysi demograficky mimořádně silné země, které patřily k nejlidnatějším na světě, Japonsko a Německo, mají v současnosti nejmenší porodnost na světě a počet obyvatel těchto států dlouhodobě klesá.

4 thoughts on “10 zemí s nejvyšší a nejnižší porodností na světě

 1. Skompasem.cz

  Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

 2. Ivo Patta

  Dovolím si dvě poznámky. Za prvé v článku postrádám tu „správnou míru“ počtu živě narozených dětí na tisíc obyvatel, pro zachování NEUTRÁLNÍ demografické bilance. Jedná se o hodnotu 15,4 ‰. Za druhé bohaté země Evropy a Asie mají porodnost velice nízkou od doby, kdy ji negativně ovlivnili ekonomové. Ekonomy špatně nastavené daně fyzických osob (bez ohledu na reální náklady výchovy dětí v rodině), a ještě hůře ÚČETNĚ nastaveného státního důchodového systému, vykonaly své. Pracující rodiče vychovávající děti v rodině přivedlo nadměrné zdanění do permanentního bankrotu. Důkaz: podle statistických dat v Německu rodiny s dětmi bankrotují dvakrát častěji než rodiny bez dětí. V České republice rodiny se třemi dětmi (podle demografů žádoucí počet dětí v rodině), bankrotují šestkrát častěji než rodiny bezdětné. Účetně vadně nastavený státní důchodový systém byl druhou, důležitější příčinou hromadného vymírání v bohatých zemích se zavedeným vyspělým sociálním státem. V nově vytvořené „generační smlouvě“ byli rodiče přinuceni převzít odpovědnost za důchodové zabezpečení bezdětných vrstevníků prostřednictvím výchovy svých dětí. Bezdětní byli naproti tomu zbaveni odpovědnosti za své budoucí zajištění a mohli „stavět na dětech cizích lidí“ (von Nell-Breuning). Podrobnosti v kapitolách Daně pod mikroskopem I – III a Sociálně ekonomický audit státního důchodového sytému v knize Ekonomům to myslí černobíle. Knihu vydalo nakladatelství Verbum v roce 2021 (knihu si můžete vypůjčit v městské knihovně).

 3. hair regrowth

  Because the admin of this web page is working, no uncertainty very soon it will be
  renowned, due to its feature contents.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.