10 států s největším počtem obchodních lodí

Od | 17 dubna, 2018

10 zemí s největším počtem obchodních lodí

(počet obchodních plavidel v roce 2007)

 

 1. Panama5764
 2. Libérie1948
 3. Čína  1775
 4. Malta1281
 5. Bahamy1213
 6. Singapur1131
 7. Rusko1130
 8. Antigua a Barbuda     1059
 9. Hongkong             1009
 10. Indonésie          965

( Zdroj:   https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/index.html )

     Panama vévodí již dlouho žebříčku největších námořních velmocí. Jedná se o klasickou zemi „levné vlajky“ – pod panamskou vlajkou plují především lodě USA a dalších vyspělých zemí, které v Panamě platí mnohem nižší daně než by bylo nutno odvádět v USA či Evropě. Z mezinárodně právního hlediska pak spadají lodě pod jurisdikci toho státu, pod jehož vlajkou plují. Další typické země levné vlajky jsou například Libérie, Bahamy, nebo země s největším loďstvem v Evropě, Malta.

     V žebříčku výjimečně udávám i jedno území, které není nezávislým státem – Hongkong. Je to území se zvláštním statutem, patřící Čínské lidové republice. Z hlediska námořního a daňového práva se však jedná o samostatnou zemi s jinou daňovou legislativou než je ve „zbytku“ Číny a nelze jednoduše její lodě přiřadit k Číně. Podobné je to například v případě Kajmanských ostrovů, patřících Velké Británii. Lodě plující pod hongkongskou či kajmanskou vlajkou platí jiné daně, než kdyby byly registrovány přímo V Číně či Velké Británii.

     Poměrně významným námořnictvem se mohlo svého času pochlubit i Československo, které mělo největší námořní loďstvo ze všech vnitrozemských států světa a vlastnilo i malé  přístavy v Hamburku a ve Štětíně. Po „zdařilé“ kuponové privatizaci se však československé loďstvo dostalo do rukou finančnímu dobrodruhovi Viktoru Koženému, který je prodal zahraničním investorům. Česká republika tak v současnosti vlastní jednu jedinou námořní loď.

One thought on “10 států s největším počtem obchodních lodí

 1. Skompasem.cz

  Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.