10 států s největším počtem obchodních lodí

10 zemí s největším počtem obchodních lodí

(počet obchodních plavidel v roce 2007)

 

 1. Panama5764
 2. Libérie1948
 3. Čína  1775
 4. Malta1281
 5. Bahamy1213
 6. Singapur1131
 7. Rusko1130
 8. Antigua a Barbuda     1059
 9. Hongkong             1009
 10. Indonésie          965

( Zdroj:   https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/index.html )

     Panama vévodí již dlouho žebříčku největších námořních velmocí. Jedná se o klasickou zemi „levné vlajky“ – pod panamskou vlajkou plují především lodě USA a dalších vyspělých zemí, které v Panamě platí mnohem nižší daně než by bylo nutno odvádět v USA či Evropě. Z mezinárodně právního hlediska pak spadají lodě pod jurisdikci toho státu, pod jehož vlajkou plují. Další typické země levné vlajky jsou například Libérie, Bahamy, nebo země s největším loďstvem v Evropě, Malta.

     V žebříčku výjimečně udávám i jedno území, které není nezávislým státem – Hongkong. Je to území se zvláštním statutem, patřící Čínské lidové republice. Z hlediska námořního a daňového práva se však jedná o samostatnou zemi s jinou daňovou legislativou než je ve „zbytku“ Číny a nelze jednoduše její lodě přiřadit k Číně. Podobné je to například v případě Kajmanských ostrovů, patřících Velké Británii. Lodě plující pod hongkongskou či kajmanskou vlajkou platí jiné daně, než kdyby byly registrovány přímo V Číně či Velké Británii.

     Poměrně významným námořnictvem se mohlo svého času pochlubit i Československo, které mělo největší námořní loďstvo ze všech vnitrozemských států světa a vlastnilo i malé  přístavy v Hamburku a ve Štětíně. Po „zdařilé“ kuponové privatizaci se však československé loďstvo dostalo do rukou finančnímu dobrodruhovi Viktoru Koženému, který je prodal zahraničním investorům. Česká republika tak v současnosti vlastní jednu jedinou námořní loď.

10 států s největším počtem obchodních lodí
5 (100%) 1 vote

Petr Daubner

Jmenuji se Petr Daubner. V “civilu” jsem normálně učitel zeměpisu a dějepisu, občas se však změním v cestovatele a vyrazím do světa. Neboť cestování je mojí největší vášní.

  Petr Daubner has 866 posts and counting. See all posts by Petr Daubner

  1 komentář: „10 států s největším počtem obchodních lodí

  • Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

   Reagovat

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.