10 států s nejdelšími pozemními hranicemi

Od | 17 dubna, 2018

10 států s nejdelšími pozemními hranicemi

(délka pozemní hranice v kilometrech, v závorce počet sousedů – nezávislých států)

1.Čína                         22,117 km       (14)

2.Rusko                      20,097             (14)

3.Brazílie                    16,885               (9)

4.Indie                        14,103              (6)

5.USA                        12,034              (2)

6.Kazachstán              12,012              (5)

7.DR Kongo               10,730              (9)

8.Argentina                  9,861               (5)

9.Kanada                      8,893              (1)

10.Mongolsko              8,220              (2)

11.ČR                            2290             (4)

   Úvodem je třeba říct, že čísla zde uváděná jsou hodně nevěrohodná. A chyba nebude tentokrát na americké straně. CIA totiž uvádí, že přebírá údaje národních států a že každý národní stát má vlastní metodu měření. Údaje se ale podstatně liší. Tak například délka českých hranic (mimochodem na stát naší velikosti docela dlouhá) je podle údajů CIA 2290.2 kilometru, což přesně odpovídá oficiálním českým údajům (například viz Kapesní atlas světa, Kartografie, Praha 2003). Podle těchto našich údajů měří naše hranice s Německem 810.3 kilometru, s Polskem 761.8, s Rakouskem 466.3 a se Slovenskem 251.8. Takže to máme přesně změřené přesně na desetiny kilometru. Jenže všichni čtyři naši sousedé, včetně Slováků, dodali o hodně jiná čísla! Podle údajů sousedních států měří naše hranice s Německem 646 kilometrů (rozdíl 164 kilometrů!), s Polskem 790 kilometrů (rozdíl 28 kilometrů!), s Rakouskem 362 kilometrů (rozdíl 104 km!) a se Slovenskem 215 kilometrů(rozdíl 37 kilometrů!). Takže podle těchto údajů máme nejdelší hranici s Polskem! Zkrátka, čím více se člověk ponoří do statistických údajů, tím více zjišťuje oprávněnost tvrzení, že statistika je relativně přesný souhrn nepřesných (a v tomto případě opravdu hodně nepřesných) čísel.

   Nejdelší hranicí mezi dvěma státy je hranice mezi USA a Kanadou – měří 8893 kilometrů, z toho připadá 2477 kilometrů na hranice mezi Kanadou a Aljaškou. Zajímavé je také pořadí nejkratších jednotlivých hranic:

1.Vatikán/Itálie                       3,2 km

2.Monako/Francie                  4,4 km

3.Turecko/Ázerbájdžán          9 km (hranice mezi Tureckem a ázerbájdžánskou

                                                        enklávou Nachičevan)

   Pokud bychom počítali i závislá území, pak nejkratší pozemní hranicí je hranice Španělsko/Gibraltar – 1.2 kilometru. Ještě kratší je hranice mezi Čínou a Macaem (0.34 kilometru!) – je to vlastně hranice vnitrostátní, protože Macao je zvláštní oblastí Číny, ovšem hranice není v žádném případě formální, protože obě části Číny mají jiné zákony, celní předpisy, jinou vízovou politiku apod.

   Největší počet sousedů mají shodně Rusko a Čína – 14. Rusko sousedí s těmito státy:  Ázerbájdžán, Bělorusko, Čína, Estonsko, Finsko, Gruzie, Kazachstán (6846 kilometrů, nejdelší souvislá hranice mezi dvěma státy na světě, hranice mezi Kanadou a USA je delší, avšak nesouvislá), Severní Korea, Lotyšsko, Litva, Mongolsko, Norsko, Polsko, Ukrajina. Čína má tyto sousedy: Afghánistán, Bhútán, Barma, Indie, Kazachstán, Severní Korea, Kyrgyzstán, Laos, Mongolia, Nepál, Pákistán, Rusko, Tádžikistán, Vietnam. Dále má Čína vnitrostátní hranice mezinárodního charakteru s územími se zvláštním statutem – Hongkongem a Macaem.

   V první světové desítce jsou dva státy s nesouvislým státním územím – USA (kromě tichomořských Havajských ostrovů má další část území i přímo na pevnině – Aljašku) a Rusko (Kaliningradská oblast). Takových států je ovšem daleko více, například Španělsko (část na africké pevníně – Ceuta a Melilla),Turecko, Angola (Cabinda), Ázerbájdžán (Nachičevan) a mnoho dalších. Tím se situace se státními hranicemi ještě více komplikuje.

10 thoughts on “10 států s nejdelšími pozemními hranicemi

 1. Skompasem.cz

  Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

 2. Granica państwowa

  Proč Češi uvádí jinou délku česko-polsé hranice než uvádí Poláci délku polsko-české hranice?

 3. Petr Daubner

  Ahoj, na Tvoji otázku bohužel neumím odpovědět, nevím, proč Češi udávají jinou délku než Poláci. Údaje se navíc občas trochu liší i v jiných pramenech, což je podivné, neboť délka státní hranice musí být podle mě změřená úplně přesně, jelikož to dělají obvykle vojáci a mají na to přesné mapy. Jinak když zjišťuji čísla pro Kompas, nestačím se někdy divit. Tak například neexistuje ani přesný údaj o rozloze České republiky (našel jsem tři, které se liší o pár kilometrů čtverečních, není jasný ani počet obyvatel České republiky. Existují dvě různé metodiky – jednu používá Český statistický úřad a jinou zase ministerstvo vnitra. A ty se mezi sebou liší o desítky tisíc obyvatel! Jiný příklad: v USA se udává, že USA jsou rozlohou třetí největší zemí světa, protože jsou větší než Čína, podle našich údajů je ale Čína větší. Jak na to Američané přišli, nevím. Možná počítají i rozlohu jezer na hranici s Kanadou nebo pobřežní vody? Podobných záhad je celá řada. Údaje o počtu obyvatel v některých státech se lišily a liší často o mnoho milionů obyvatel (Írán, Nigérie)… Takže ačkoliv jsem zeměpisec a snažím se zjišťovat přesná čísla, někdy to prostě není možné, neboť bych musel být jasnovidec, abych dokázal rozhodnout, který údaj se blíží více pravdě.

 4. Granica państwowa

  duvodu je hodne (jdnoduse: bordel, …). Jeden z nicho sou i ty fraktály.

 5. 385

  What’s up, after reading this amazing pwragraph
  i am ass welpl cheerful to sare myy knowlege
  here with friends.

 6. 082

  certainly like your websitfe but you have too
  test the spelling on seeral off youir posts. A number
  off them are rife with spelliing problems aand I inn finding it very troublesome too ell the
  reality then agaiin I’ll definitely come again again.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.