10 největších letišť světa v roce 2006

Od | 17 dubna, 2018

10 největších letišť světa v roce 2006

(Pořadí podle odbavených pasažérů v milionech. U města je vždy i název letiště a jeho oficiální zkratka – ta se udává i například přímo na letenkách či ve výpisu rezervace)

 

 1. Atlanta, Hartsfield-Jackson           (ATL)             84,8 mil. pasažérů
 2. Chicago, O’Hara(ORD)            77,0
 3. London, Heathrow    (LHR)             67,5
 4. Tokyo, Haneda(HND)            65,8
 5. Los Angeles(LAX)             61,0
 6. Dallas, Fort Worth(DFW)            60,2
 7. Paris, Charles de Gaulle(CDG)             56,8
 8. Frankfurt(FRA)             52,8
 9. Beijing, Capital(PEK)              48,7
 10. Denver(DEN)             47,3

(Zdroj:    http://www.aci.aero/ )

 

     Obě americká letiště, Atlanta a Chicago, si podržela první dvě příčky. Jasně největším evropským letištěm je londýnské Heathrow. Do první desítky se v roce 2006 poprvé prodral Peking, který zaznamenal oproti roku 2005 nárůst pasažérů o téměř 19%! Dá se předpokládat, že letos, kdy se v Pekingu budou konat letní olympijské hry, se počet přepravených pasažérů opět podstatně zvýší.

     Celkově jasně dominují USA, které mají v první desítce 5 letišť. 3 letiště jsou evropská a 2 asijská. Londýnské Heathrow je daleko největším světovým letištěm co se týče přepravy mezinárodních pasažérů – celkových 67,5 milionu jich bylo celkem 61,3 milionu, tedy zhruba 90%, ze zahraničí. Naopak americká letiště se v počtu mezinárodních pasažérů vůbec neumístila v první světové desítce! V USA létá totiž drtivá většina přepravených pasažérů na vnitrostátních linkách. V systému vnitrostátní přepravy v USA má pak Atlanta mimořádný význam jako tranzitní uzel, a proto jí patří celkové světové prvenství. Rovněž druhé Chicago, šestý Dallas a desátý  Denver mají v rámci USA tranzitní polohu a mnoho cestujících zde přesedá, zatímco letiště na západním a východním pobřeží jsou většinou cílovou stanicí, nevyužívají se tolik k tranzitu, a proto (s výjimkou Los Angeles) nefigurují tak vysoko.

One thought on “10 největších letišť světa v roce 2006

 1. Skompasem.cz

  Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.