10 největších letišť světa v roce 2006
(Pořadí podle odbavených pasažérů v milionech. U města je vždy i název letiště a jeho oficiální zkratka – ta se udává i například přímo na letenkách či ve výpisu rezervace)
- Atlanta, Hartsfield-Jackson (ATL) 84,8 mil. pasažérů
- Chicago, O’Hara(ORD) 77,0
- London, Heathrow (LHR) 67,5
- Tokyo, Haneda(HND) 65,8
- Los Angeles(LAX) 61,0
- Dallas, Fort Worth(DFW) 60,2
- Paris, Charles de Gaulle(CDG) 56,8
- Frankfurt(FRA) 52,8
- Beijing, Capital(PEK) 48,7
- Denver(DEN) 47,3
(Zdroj: http://www.aci.aero/ )
Obě americká letiště, Atlanta a Chicago, si podržela první dvě příčky. Jasně největším evropským letištěm je londýnské Heathrow. Do první desítky se v roce 2006 poprvé prodral Peking, který zaznamenal oproti roku 2005 nárůst pasažérů o téměř 19%! Dá se předpokládat, že letos, kdy se v Pekingu budou konat letní olympijské hry, se počet přepravených pasažérů opět podstatně zvýší.
Celkově jasně dominují USA, které mají v první desítce 5 letišť. 3 letiště jsou evropská a 2 asijská. Londýnské Heathrow je daleko největším světovým letištěm co se týče přepravy mezinárodních pasažérů – celkových 67,5 milionu jich bylo celkem 61,3 milionu, tedy zhruba 90%, ze zahraničí. Naopak americká letiště se v počtu mezinárodních pasažérů vůbec neumístila v první světové desítce! V USA létá totiž drtivá většina přepravených pasažérů na vnitrostátních linkách. V systému vnitrostátní přepravy v USA má pak Atlanta mimořádný význam jako tranzitní uzel, a proto jí patří celkové světové prvenství. Rovněž druhé Chicago, šestý Dallas a desátý Denver mají v rámci USA tranzitní polohu a mnoho cestujících zde přesedá, zatímco letiště na západním a východním pobřeží jsou většinou cílovou stanicí, nevyužívají se tolik k tranzitu, a proto (s výjimkou Los Angeles) nefigurují tak vysoko.
Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.