Mauricius

Od | 6 dubna, 2023

Kdo někdy četl Rychlé šípy, jistě na postavu Maxmiliána Drápa narazil. Respektive pouze na kostru tohoto nešťastníka. Ten byl vášnivým filatelistou a spáchal sebevraždu, neboť se dopustil neomluvitelného přehmatu – spálil omylem obálku s Modrým Mauritiem. Což ho, eufemisticky řečeno, dost psychicky rozhodilo, neboť jak je známo komukoliv, kdo kdy sbíral poštovní známky, Modrý (nominální hodnota 2 pence) a Červený Mauritius (nominální hodnota 1 pence) jsou jedny z nejdražších známek na světě a zachovaly se pouze v několika exemplářích (konkrétně: Modrý Mauricius existuje ve 12 kusech, Červený Mauricius v 15 kusech). Obě známky byly vydány v roce 1847 v nákladu po 500 kusech.

Mauricius – jeden z nejmenších afrických států

Mauricius je ostrovní republika v Indickém oceánu. S rozlohou 2,040 km2 patří k nejmenším africkým státům (menší jsou pouze Seychely a Komory). Rozloha samotného ostrova je 1,865 km2, ke státu Mauricius pak patří několik menších ostrůvků v okolí (některé z nich – například malá souostroví Agalega a Carcados-Carajos a ostrůvek Rodrigues – jsou od hlavního ostrova poměrně hodně vzdáleny).  V roce 2007 měl ovšem Mauricius asi 1.25 milionu obyvatel a hustotou zalidnění přes 600 obyvatel na km2 byl na 10. místě na světě. Nachází se v souostroví Maskarény asi 800 kilometrů východně od Madagaskaru, přibližně na 20. stupni jižní šířky. Maskarény tvoří pouze dva velké ostrovy – nezávislý stát Mauricius (východní ostrov) a ostrov Réunion (západní z obou ostrovů), který je přímou součástí Francie (zámořský departement).

Obrazek

Mauricius – vodopády Chamarel jsou vysoké 83 metrů

Mauricius je ostrov vulkanického původu. Nejvyšší hora ostrova je Mont Piton (celým názvem Piton de la Petite Rivière Noire) a měří 826 m.n.m. Podnebí ostrova je ovlivňováno především severovýchodními pasáty, které přinášejí poměrně hodně srážek (kolem 1,000 mmročně). Občas zemi postihne i tropický cyklon. Povrch ostrova kdysi pokrývaly lesy, dnes jsou však již téměř úplně vykáceny. Pobřeží je lemováno korálovými útesy. Mauricius má díky své izolovanosti poměrně zajímavou faunu s velkým množstvím endemitů. Nejslavnější zástupce zdejšího živočišstva, nelétavý pták s pěkným českým názvem blboun nejapný(latinsky Raphus cucullatus, česky též dodo a ještě správněji dronte mauricijský – ale uznejte, nezní to tak hezky) byl v minulosti úplně vyhuben.

Obrazek

Blboun nejapný

Historie ostrova

Ostrov Mauricius byl objeven již v 10. století arabskými a malajskými mořeplavci. První Evropané, kteří sem připluli, byli Portugalci v roce 1505, brzy po nich však ostrov obsadili Holanďané, kteří ho pojmenovali podle holandského mořeplavce Maurice Nassavského. Po Holanďanech ho obsadili Francouzi, v roce 1810 pak Mauricius definitivně připadl Britům. Ti byli vládci ostrova až do roku 1968, kdy Mauricius získal nezávislost. Od roku 1992 je Mauricius republikou v čele s prezidentem. Hlavním městem Mauriciu je Port Louis, který má asi 150,000 obyvatel. Město bylo pojmenováno podle francouzského krále Ludvíka XV. Úřední řečí je angličtina, kterou však mluví jako domácím jazykem pouze 1% populace (80% mluví kreolštinou, dále hodně lidí mluví jazyky indického původu, slyšet tu ale můžete i francouzštinu a čínštinu). Oficiální měnou je mauricijská rupie, dělící se na 100 centů.

Velmi zajímavé je obyvatelstvo Mauriciu. Asi dvě třetiny obyvatelstva (68 %) tvoří obyvatelé indického původu. Britové sem totiž přivezli mnoho dělníků původem z indického subkontinentu. Dalších 27% tvoří kreolové, zbytek jsou běloši a čínští přistěhovalci. Nejrozšířenějším náboženstvím na ostrově je proto hinduismus (48% obyvatelstva), až pak následuje křesťanství (32% – zejména římští katolíci – dědictví po Francouzích) a islám (17 %).

Mauricius je v neklidné Africe úplný zázrak. Je to stabilní demokratická země, kde se dodržují lidská práva. Díky tomu jezdí na Mauricius spousty turistů, přicházejí i zahraniční investice a země je jedna z nejbohatších v Africe. Cestovní ruch hraje v ekonomice státu roli nejvýznamnější. Pěstuje se zde bavlna, cukrová třtina, čaj, významný je rybolov. Na rozdíl od jiných afrických států má však Mauricius i poměrně rozvinutý průmysl, zejména textilní, vyrábí se tu ale i hodinky, elektronika a syntetické drahokamy. Hodně rozvinutý je i bankovní sektor. Zkrátka Mauricius je dokladem skutečnosti, že i v Africe, pokud je u moci alespoň trochu rozumná vláda, se může ekonomice dobře dařit.

3 thoughts on “Mauricius

  1. Skompasem.cz

    Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

  2. eva

    Tento článek se mi moc líbil a také mi pomohl s domácím úkolem na Zeměpis. Měli jsme napsat o nějakém ne moc známém ostrovu. Nevím jak jsem se sem dostala, ale to je jedno. Díky tomuto jsem dostala za 1.

  3. Petr D.

    Díky, taková reakce moc potěší. Mám pak radost, že ty články nečtu jen já sám 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.