Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nejbizarnější stavba v Evropě - bruselské Atomium (Marek Timár)

10. 4. 2014

Nejbizarnější stavba v Evropě - bruselské Atomium.

   Takové označení přiřkla Atomiu televizní stanice CNN. Není to věž, není to rozhledna, není to budova, není to socha. Jsou to velké koule spojené do krychle a na jedné rohové kouli ta krychle stojí. Vypadá jako monument z jiné planety a ze vzdálené budoucnosti. Je přitom z roku 1958.

 

   V centru Bruselu nastoupíte na metro nebo na tramvaj a pojedete na konečnou stanici Heysel. Vystoupíte v areálu bruselského výstaviště, kde se v roce 1958 konala všeobecná světová výstava EXPO s tématem věda a svět pro moderního člověka. Kromě ničím zvláštních budov výstaviště zde narazíte i na velmi zvláštní futuristickou stavbu – Atomium. Působí impozantně a vymyká se jakékoliv klasifikaci.Atomium

 

   AtomiumAtomium se stalo symbolem Expa 1958 a bylo otevřeno 17.4.1958. Původně bylo postaveno pouze pro tuto světovou výstavu jako prezentace Belgie. Plánovaná životnost byla tedy půl roku, ale díky výjimečnosti a získané oblibě stojí dodnes. Autorem Atomia je inženýr a architekt André Waterkeyn, který vypozoroval, že atomy železa se organizují do pravidelné kubické struktury, která by se dala promítnout do budovy. Vytvořil model základní buňky krystalové mřížky železa s 9 atomy a zvětšil jej 165 miliardkrát – to je Atomium.  Je tvořeno 9 koulemi propojenými 20 tubusy a podepřenými 3 pilíři.

 

   Technické údaje:

v  celková výška                         102 m

v  průměr koulí                           18 m

v  průměr tubusů                        3,3 m

v  délka tubusů na hranách          29 m

v  délka tubusů na diagonálách    23 m

v  celková váha v roce 1958      2 400 t

v  celková váha v roce 2006      2 500 t (po renovaci)

 

   AtomiumCelkem je přístupných 6 koulí a jejich interiéry navrhli architekti André a Jean Polak. Čtyři koule jsou součástí návštěvnického okruhu a jsou v nich umístěny stálé či tematické výstavy, v nejvyšší kouli je panoramatická vyhlídka a restaurace ve výšce 95 m. Do nejvyšší koule lze vyjet výtahem, který byl v době svého vzniku, v roce 1958, nejrychlejším výtahem světa s rychlostí 5 m/s, resp. 18 km/h. Od té doby byla jeho rychlost více než 3 násobně překonána rychlovýtahy v Šanghai či na Taiwanu. Dodnes je alespoň nejrychlejším výtahem v Belgii.

   Jedna koule je vyhrazena k pronájmu na konference a společenské akce a jedna Atomiumkoule – tzv. dětská – slouží pro skupiny dětí ze základních škol. Mohou zde přenocovat a zažít vzdělávací program. Tři ze čtyř vrcholových koulí jsou nepřístupné, a to z bezpečnostních důvodů, protože nemají vertikální podporu. Do čtvrté a nejvyšší koule jezdí zmiňovaný výtah. Do Atomia zavítá v průměru 600 000 návštěvníků ročně, rekordní návštěva 4 700 osob za den byla zaznamenána 17.8.2008.

 

   V letech 2004-2006 proběhla renovace Atomia a byl zcela vyměněn povrch koulí. K financování renovace přispěl prodej části původního pláště - ocelových plechů potažených aluminiem ve tvaru trojúhelníku. Bylo očíslováno tisíc kusů a prodáváno po 1.000 eurech za kus.

Atomium

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

lol

anonym,22. 11. 2015 19:24

OMG

Re: lol

anynom2,22. 11. 2015 19:25

jsi lol