Jdi na obsah Jdi na menu
 


Maďarská puszta není pustá! (Marek Timár)

27. 5. 2009

 

 

Maďarská puszta není pustá!  (Marek Timár)

   Národní park Hortobágy v pusztě na východě Maďarska tvoří jak travnatá step, louky a pastviny, tak krajina jezer, rybníků a mokřadů. Vše je plné života, otevřené pro návštěvníky a maďarská puszta rozhodně není nudnou a fádní rovinou. 

   Národní park Hortobágy je na seznamu světového dědictví UNESCO v kategorii kulturní krajina, kam patří stepní část s tisíciletou tradicí domestifikace šedého skotu, vodních buvolů, ovcí racka, kudrnatých prasat mangalica a koní nóniusz. Hřebčín Máta (Mátai Ménes) má 300 letou tradici chovu. 

Obrazek

 

   Biosférická rezervace UNESCO byla vyhlášena na ochranu vodního ptactva, jak migrujícího, tak hnízdícího. V NP Hortobágy bylo zaznamenáno 340 druhů ptáků, ze kterých zde 160 druhů trvale hnízdí. Symbolem NP Hortobágy je jeřáb šedý, jehož 70-100 tisícová hejna se zde ročně na podzim zastavují k odpočinku při své migrační pouti na jih. Například letošní „festival jeřábů“ se v NP Hortobágy uskuteční 17. října. Největším hnízdícím ptákem je drop velký, největší evropský pták a jeden z nejtěžších létajících ptáků světa.        

 

   Podél dřívějších obchodních a solných cest křižujících stepní pláně byly vždy po 10-12 km vystavěny zájezdní hostince – csárdy. Některé z nich jsou stále návštěvníkům k dispozici a nabízejí tradiční pokrmy, zejména produkty místního bio chovu šedého skotu a prasat mangalica. Toto vepřové maso se vyznačuje velmi nízkým obsahem cholesterolu a tuku a kudrnaté rezavé, černé a bílé mangalice se kromě Maďarska chovají jen na několika málo místech v Rakousku a ve Švýcarsku. 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Maďarská puszta (Marek Timár)

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář