Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hrobka tureckého derviše Gül Baba v Budapešti - posvátné místo islámu (Marek Timár)

18. 2. 2009

 

Hrobka tureckého derviše Gül Baba v Budapešti - posvátné místo islámu  (Marek Timár)

   Asi jen málokdo by očekával, že nejsevernější posvátné místo islámu je v maďarské metropoli! Pohřbu derviše Gül Baba se v tehdejší Turky ovládané Budě v roce 1541 osobně účastnil i sultán Sulejman, vládce Osmanské  říše. Po vítězné bitvě u Moháče v roce 1526 Turci vpadli do Uher, kde byl zřízen tzv. Budínský pašalík. Až porážkou Turků před Vídní v roce 1683 začal jejich ústup z Evropy, v roce 1686 opustili Budu.

 

   Derviš Gül Baba zemřel 2.9.1541 během svého kázání a jeho hrobka či mausoleum se nachází v dnešní Budě (část Budapešti na pravém břehu Dunaje, levý břeh je Peští) v prestižní rezidenční čtvrti Rózsadomb. V překladu jde o Růžový kopec, neb „gül“ znamená růže a Gül Baba byl údajně považován za jednu z nejhezčích „růží“ Alláha pro své znalosti a oddanost. Jiná verze praví, že Gül Baba pouze nosil květ růže na svém turbanu… Jako derviš byl označován oddaný muslim, žijící v chudobě a pomocí mystiky hledající cestu k Bohu. Dervišové jsou známí svými tanci v kruhu, které lze stále shlédnout v Turecku a mnoha dalších muslimských zemích.

 

   Hrobka je od roku 1914 národní památkou a od jejího restaurování v roce 1918  se stala cílem muslimských poutníků. V roce 1990 Turecká republika iniciovala a následně financovala celkovou rekonstrukci a rozšíření areálu o sloupovou promenádu a dvě fontány. Areál s hrobkou Gül Baba byl znovu otevřen v roce 2000 a návštěvou tohoto místa a interiéru hrobky se tak člověk rázem přenese z Budapešti do světa islámu a naskytnou se mu pohledy, které by jistě neočekával a v Budapešti ani nehledal.

 

   Dalším pozůstatkem tureckých dob jsou budapešťské veřejné léčivé lázně, kdy ty nejkonzervativnější a „nejturečtější“ Rudás Gyógyfürdő a Király Gyógyfürdő stále dodržují režim dnů pro muže a dnů pro ženy, pouze o víkendech či pouze v neděli jsou společné. Teplota vody dosahuje až 41ºC! Díky mnoha horkým léčivým pramenům, které se i v dalších lázních (Szechényi, Gellért, Lukács, Rác - Gyógyfürdő) využívají ke koupelím, je Budapešť též největším lázeňským městem na světě.  

 

Náhledy fotografií ze složky Hrobka Gül Baba, Budapešť (Marek Timár)

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář