Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kalmykie - jediná buddhistická země v Evropě (Petr Daubner)

27. 12. 2007

 

A není to zase tak malá země. Rozlohou 76,000 km2 je jen nepatrně menší než Česká republika. Celá Kalmykie má ovšem jen asi 300 000 obyvatel a leží na západ od ústí Volhy do Kaspického moře. Hlavním městem této autonomní republiky Ruské federace je Elista.

 ObrazekKalmykové jsou turkotatarský národ, blízce příbuzný Mongolům. Po staletí byli vyhlazováni a utlačováni Rusy. Když v 18. století Rusko tuto oblast obsadilo, zavraždila carská armáda kolem 100 000 Kalmyků. K dalším zvěrstvům pak došlo za druhé světové války, kdy Stalin obvinil Kalmyky z kolaborace s Němci (Kalmykie byla na přelomu let 1942-1943 obsazena wehrmachtem, který sváděl těžké Obrazekboje u Stalingradu) a „za trest“ deportoval celý národ Kalmyků do Střední Asie. Teprve po Stalinově smrti bylo Kalmykům dovoleno vrátit se zpět do Kalmykie. Většina Kalmyků se dodnes hlásí k víře svých předků - buddhismu, téměř 40 % obyvatelstva Kalmycké republiky však dnes tvoří převážně pravoslavní Rusové. Povrch republiky tvoří převážně polopoušť

Obrazek

 nebo suchá step. V posledních letech je však Kalmykie díky svým zásobám ropy a zemního plynu na velkém ekonomickém vzestupu. Více se můžete dozvědět například na oficiálních kalmyckých stránkách:

http://www.kalmykiaembassy.ru/html/eindex.html

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář