Jdi na obsah Jdi na menu
 


Niue - Divošský ostrov (Petr Daubner)

27. 3. 2008

    

   Zeměpisné souřadnice ostrova Niue jsou 170o západní délky a 19o jižní šířky. Niue je ostrov korálového původu a od Nového Zélandu je vzdálen asi 2400 kilometrů. Má rozlohu 263 km2 a v roce 2007 na něm žilo 1492 obyvatel (počet obyvatelstva neustále klesá, v roce 1966 měl 5200 obyvatel!). Z toho přibližně polovina žije v hlavním městě Alofi. Celoroční průměrná teplota je 27oC a jsou zde mimořádně vysoké srážky (roční průměr 7700 mm!). Ostrov je plochý, nejvyšší bod ostrova má nadmořskou výšku pouhých 68 m.n.m. Niue je typický atol a jedná se o jeden z největších korálových ostrovů na světě.

Obrazek

 

                                    (foto: http://www.travel-images.com/niue2.jpg ) 

   Niue je zámořské území Nového Zélandu s rozsáhlou vnitřní samosprávou (mj. vlastní parlament a vláda). Veškeré vnitřní záležitosti si Niue spravuje samo, Nový ObrazekZéland je odpovědný pouze za obranu a zahraniční politiku. Niue má i vlastní ústavu (z roku 1974) a vydává vlastní zákony. Mluví se zde niuesky (polynéský jazyk, nejvíce podobný tonžštině a samojštině) a anglicky. Většina obyvatel se hlásí k místní protestantské niueské církvi. Původně bylo Niue administrativně přiřazěno k dalšímu novozélandskému zámořskému území, Cookovým ostrovům, ale od roku 1946 má samostatný status. Nejdůležitějšími odvětvími hospodářství je zemědělství a turistický ruch. Hlavní položky vývozu představují (kromě zemědělských plodin) fotbalové míče a výrobky uměleckých řemesel. Niue vydává i vlastní poštovní známky. Nejdůležitějším obchodním partnerem Niue (kromě Nového Zélandu) je Fidži.  Niue dostává z Nového Zélandu pravidelnou ekonomickou pomoc (v roce 2006 to bylo 2,6 mil. USD).

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Status Niue a Cookových ostrovů

Jan Podaný,29. 1. 2010 10:28

Petře, píšeš, že tato území jsou zámořskými územími Nového Zélandu, ale skutečnost je trochu jiná. Jsou to volně přidružené země. Něco jako Portoriko k SSA.