Jdi na obsah Jdi na menu
 


Národní park Kakadu (Petr Daubner)

6. 6. 2008

 

Národní park Kakadu

   Národní park Kakadu má rozlohu 19,804 km2 (rozměry zhruba 200x100 kilometrů, delší rozměr je směrem z jihu na sever). Je tedy veliký zhruba jako stát Izrael, což odpovídá asi čtvrtině rozlohy České republiky. Nachází se na poloostrově Arnhemská země v regionu zvaném Alligator Rivers Region. Tečou zde totiž rovnou tři aligátoří řeky - East Alligator River, West Alligator River a South Alligator River. Druhová skladba rostlinstva i živočišstva v NP Kakadu je velice pestrá - najdeme zde například 1700 druhů rostlin, 280 druhů ptáků a 60 druhů savců.

Obrazek  

Obrazek

 

     Australští domorodci (Aboridžinci) osídlili tuto oblast již někdy před 20,000 - 40,000 lety a zanechali zde po sobě mimo jiné na 5,000 skalních kreseb. Národní park Kakadu byl deklarován na základě zákona o národních parcích z roku 1975. Konkrétně byl pak vytýčen ve třech etapách mezi roky 1979-1991. Přibližně polovina území parku je ovšem oficiálním majetkem Aboridžinců. Toto místo je pak Aboridžinci pronajímáno správě národního parku. NP Kakadu byl také zapsán na seznam UNESCO pro svou mimořádnou přírodní i kulturní hodnotu.

   Vzhledem k poloze NP Kakadu mezi 12. a 14. stupněm jižní šířky má toto území, ležící nedaleko od moře, typické monzunové podnebí. Období sucha je v „zimním období“ (s naší zimou to však nemá nic společného, rozhodně tu nezmrznete), tedy přibližně od dubna do září, období dešťů je v „létě“, tedy od října do března. Maximální teploty dosahují v suché sezoně 32oC, v období dešťů pak 37,5oC. V období dešťů je zde vysoká vlhkost vzduchu, takže je tu hodně nepříjemně. Navíc může v deštivé sezoně toto území zasáhnout cyklon. Průměrné roční množství srážek v NP Kakadu se pohybuje kolem 1500 mm.

   Ze živočišných druhů najdeme v NP Kakadu například mnoho druhů klokanů, hadů, motýlů či ptáků. Nicméně dva živočišné druhy jsou pro NP Kakadu nejtypičtější. Prvním z nich jsou papoušci kakadu, po kterých dostal celý národní park své jméno. Kakaduové se zoologicky řadí do řádu papoušků (Psittaciformes), čeledi kakaduovití (Cacatuidae), podčeledi kakaduové (Cacatuinae). Všichni kakaduové jsou typičtí svou chocholkou, která zdobí jejich hlavu. Papoušků kakadu je mnoho druhů. Jeden z nich, kakadu žlutočečelatý (Cacatua galerita) se dožívá věku i přes 100 let (nejvíce ze všech papoušků). Kakadu jsou velice společenští a v přírodě vytvářejí velká hejna. Mezi chovateli exotického ptactva jsou velice oblíbeni.

Obrazek

 

Kakadu ve volné přírodě (snímek je z ostrova Komodo v Indonésii, kde se papoušci kakadu rovněž vyskytují).  Foto: Petr Daubner 2006 

   Druhým typickým druhem zdejší fauny je krokodýl mořský (Crocodylus porosus), nazývaný též slanovodní krokodýl (anglicky Saltwater Crocodile). Žije v Austrálii, Oceánii a jihovýchodní Asii. V NP Kakadu žije i jeho méně nebezpečný kolega sladkovodní krokodýl Crocodylus johnstonii (anglicky Freshwater Crocodile). Ten však dorůstá délky „pouhých“ tří metrů, kdežto krokodýl mořský dorůstá až do šesti metrů délky a je největším současným plazem na Zemi vůbec! Výborně plave, a to i v moři (je schopen uplavat za pomoci mořských proudů až 1000 kilometrů!), navzdory svému názvu se však vyskytuje i ve sladké vodě. Tato krvelačná monstra jsou opravdu hodně nebezpečná a v NP Kakadu mají na svědomí už hezkou řádku nezodpovědných turistů. Tito krokodýli dali jméno i místním řekám, když byli ovšem nesprávně označení za „aligátory“ (ti žijí v Severní Americe, například na Floridě). Krokodýl mořský je schopen plavat rychlostí až 25 km/h, takže ve vodě mu rozhodně neutečete.

 

Obrazek

                                                                    Krokodýl mořský v NP Kakadu.

                                                             Foto: http://en.wikipedia.org/wiki/Kakadu

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

nevská

anna,8. 4. 2011 16:12

jupííí....dekujem ze ste nam pomohli s referatem do školy =D thaks you