Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tuvalu (Petr Daubner)

15. 12. 2007

 

Tuvalu je s rozlohou 25 km2 čtvrtým nejmenším státem světa. Má asi 11 000 obyvatel a skládá se z 9 ostrovů, což symbolizuje i devět hvězd na Obrazekstátní vlajce. Mořská rozloha státu je ovšem podstatně větší - 1,3 milionu km2!  Největší ostrov, Funafuti, má „celých“ 4,9 km2. Leží na něm hlavní „město“ ostrova Vaiaku (dříve Funafuti), které má asi 4000 obyvatel. Pět ostrovů jsou atoly, s typickou lagunou (proto se v minulosti ostrovy nazývaly Lagunové), čtyři další jsou Obrazekskalnaté. Nadmořská  výška je většinou jen několik metrů a ostrovy pravděpodobně v blízké budoucnosti zmizí ze světa v souvislosti s globálním oteplováním. Nejvyšší bod ostrova leží pouze 5 metrů nad mořem!

 Až donedávna bylo hlavním zdrojem příjmů Tuvalu vydávání poštovních známek. Aby byly zisky co nejvyšší, vydává vláda známky nejen s názvem Tuvalu, ale i pro každý ostrůvek zvlášť.

ObrazekV posledních letech se však nebývale zvýšily příjmy státu díky internetu. Vláda se rozhodla využít šťastné shody okolností, že Tuvalu byla přidělena internetová doména .tv. Tuto doménu si pak za nemalé poplatky pronajímají zahraniční televizní společnosti, jimž zní koncovka .tv lépe než banální .com.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář