Jdi na obsah Jdi na menu
 


Státy USA - Texas (Petr Daubner)

13. 11. 2008

Texas

   Texas byl až do roku 1959, kdy byly do Unie přijaty nové státy Aljaška a Havajské ostrovy, největším státem USA. Je větší než kterýkoli evropský stát kromě Ruska - jeho rozloha je přibližně 696,000 km2 (údaje se poněkud liší ve všech pramenech, na které jsem narazil!). V Texasu najdeme rozsáhlé pobřežní nížiny, prérijní oblasti i poměrně vysoké hory na západě státu. Nejvyšší horou Texasu je Guadalupe Peak (2,667 m.n.m.). Počtem obyvatel (24 milionů v roce 2007) je Texas ze států USA rovněž na druhém místě (lidnatější je pouze California). Ve Sněmovně reprezentantů zasedá 30 texaských zástupců. Texas sousedí na jihozápadě s Mexikem (celou dlouhou hranici mezi Texasem a Mexikem tvoří řeka Rio Grande) a se čtyřmi státy Unie - Novým Mexikem na západě, Oklahomou na severu a s Arkansasem a Louisianou na východě. Jihovýchod Texasu pak omývá Mexický záliv.  

Vlajka Texasu

   Obyvatelstvo Texasu je velmi různorodé. Běloši tvoří přibližně 49 % populace. Asi 36% populace jsou Hispánci, 12% černoši (Afroameričané) a 3 % Asiaté (čísla z roku 2006). V poslední době zejména vzrůstá podíl hispánského obyvatelstva. Hlavním městem Texasu je Austin, který má asi 700,000 obyvatel. Texas je jediným státem USA, který má 3 města větší než 1 milion obyvatel - Houston, Dallas a San Antonio. Další velká města jsou Austin (hlavní město), El Paso a Fort Worth. Největším městem je Houston, který má 2.1 milionu obyvatel (v aglomeraci 5.6 milionu), Dallas má v úředních hranicích 1.2 milionu obyvatel (aglomerace Dalla-Fort Worth má však 6.4 milionu obyvatel, tedy víc než Houston), San Antonio 1.3 milionu (v aglomeraci však „jen“ 1.9 milionu) - čísla jsou z roku 2006. Houston je známý především jako středisko kosmických letů - kdo by neznal věty typu: „Houstone, jak mě slyšíte?“ nebo „Houstone, máme tady problém!“? Houston je také druhým největším přístavem USA (první je přístav South Louisiana). Dallas - Fort Worth je zase čtvrtým největším letištěm USA (po Atlantě, Chicagu a Los Angeles) a sedmým největším na světě (údaj z roku 2007).

 Obrazek
 

   Texas byl v minulosti především dobytkářským státem. V roce 1901 však byla v Texasu objevena ropa a nastala obrovská hospodářská konjunktura. Začínala se rozvíjet petrochemie (mj. zde vznikly firmy Conoco-Phillips a Exxon-Mobil) a na ní navazující odvětví (výroba pneumatik a letadel - vyrábí se zde například stíhačky F-16). Později se začaly rozvíjet i moderní obory (špičkové technologie, počítače - například firmy Texas Instruments a Dell). Přesto je Texas dodnes v rámci USA první v chovu skotu a produkci bavlny. Texas patří mezi nejbohatší státy USA. Má vynikající podmínky pro podnikatele, mimo jiné například jedny z nejnižších daní v rámci Unie.

 

Historie Texasu

   Texas má za sebou velice pohnutou historii. Původně byl Texas součástí španělského a později nezávislého Mexika, což je konec konců dodnes patrné z mnoha zeměpisných názvů. Mexiko vyhlásilo nezávislost v roce 1821, bylo však velmi nestabilním státem a samo zvalo na území Texasu americké osadníky. Ti ale mexické vládě brzy přerostli přes hlavu. V roce 1835 žilo v Texasu už 30,000 Američanů - desetkrát víc než Mexičanů! V roce 1836 pak vyhlásil Texas nezávislost na Mexiku. Mexiko poslalo proti vzbouřeneckému Texasu armádu. USA zatím nezasáhly, na straně Texasu však bojovalo mnoho amerických dobrovolníků. Zpočátku zaznamenali Mexičané vítězství - podařilo se jim dobýt pevnost Alamo (nedaleko San Antonia), kterou bránila 188 Texasanů a amerických dobrovolníků. Mexičané nakonec pevnost dobyli a pobili všechny její obránce (zahynul zde například Jim Bowie, vynálezce slavného Bowieho nože), sami však zaznamenali mnohem větší ztráty - padlo totiž 1544 Mexičanů. V mnoha pozdějších válkách si Američané dodávali odvahy bojovým pokřikem „Vzpomeňte na Alamo!“. Poprvé byl tento pokřik použit hned v následující bitvě, kdy Američané rozprášili mexické jednotky a zajali dokonce mexického diktátora Santa Annu. Ten nakonec uznal nezávislost Texasu. Texaským prezidentem se stal vůdce Texasanů Sam Houston. Texas hned od počátku usiloval o vstup do Unie, USA ale zpočátku kupodivu otálely. Nakonec byl Texas přijat v roce 1845 a stal se 28. státem USA. Hned poté vypukla americko-mexická válka v letech 1846-1848. Vyprovokovali ji Američané a splnila svůj účel - USA zvítězily a Mexiko nakonec přišlo (včetně předtím ztraceného Texasu) o polovinu svého území. Hranice Texasu v rámci Unie se definitivně ustálily až v roce 1850. Texas přišel o velkou část svého území ve prospěch pozdějších států New Mexico, Colorado, Kansas, Oklahoma a Wyoming, federální vláda pak za něj zaplatila jeho dluhy ve výši 10 milionů dolarů. Když v roce 1861 vypukla občanská válka v USA, Texas vystoupil spolu s dalšími 10 státy z Unie a stal se součástí Konfederace. 

Obrazek

                               

   Nejznámější událostí z dějin 20. století, která se udála v Texasu, je bezpochyby atentát na prezidenta USA Johna Fitzgeralda Kennedyho. JFK byl zastřelen za dosud nevyjasněných okolností 22.11.1963 v texaském Dallasu. Za pachatele byl označen Lee Harvey Oswald, který však byl pouhé 2 dny po svém zatčení zastřelen „v přímém přenosu“ před zraky milionů televizních diváků během převozu do věznice.

   Z Texasu pocházelo a pochází několik amerických prezidentů - George Bush starší i mladší a jejich předchůdci Dwight Eisenhower (všichni tři republikáni) a Lyndon Johnson (demokrat). Dalšími známými Texasany byli a jsou například cyklista Lance Armstrong (sedminásobný vítěz Tour de France), Stephin Austin („otec Texasu“ - pocházel z Missouri a byl prvním a nejslavnějším propagátorem osídlení Texasu), Michael Dell (zakladatel počítačové firmy Dell Computers),  boxer George Foreman, herci Woody Harrelson, Tommy Lee Jones, Patrick Swayze a Dennis Quaid, herec a zpěvák Kris Kristoferson, zpěvačka Tina Turner, herečky Eva Longoria a Renee Zellweger či velitel tichomořské flotily za druhé světové války admirál Chester Nimitz.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

SLENDER

Slender Founder,12. 9. 2013 19:00

Prý se v Texasu zjevuje Slenderman. Můj kamarád šel do místního lesíka poblíž Lareda, ale už se nikdy nevrátil. Policie po něm pátrá dodnes. Jestli to nafingoval a chtěl zmizet nevím ale Laredo má co se týče ztracených lidí celkem slušnej seznam.

Texas

BlueManc(cz),7. 10. 2012 11:31

Fakt hezky zpracováno. Zajímavé =)

George Bush

Ondra,22. 5. 2012 9:30

George Bush starší je ale z Massachusetts a George Bush mladší zase pochází z Connecticutu.

Super :)

Argentoo,12. 4. 2011 20:23

Pěkně zpracenováne, dobré počtení a info.

Super :)

Argentoo,12. 4. 2011 20:22

Pěkně zpracenováne, dobré počtení a info.

texas

janinka796,29. 3. 2011 16:34

moc moc diky zachranilo pred petkou ze zemepisu

texas zajímavosti

wojta,31. 1. 2010 19:55

diky moc pomohlo

frdfg

NiNiNka,19. 11. 2009 9:07

good¨.... díky

Texas

Helena,5. 5. 2009 14:47

Diky za info, potesilo me :-)