Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kdo byl Jimmy Angel? (Petr Daubner)

8. 8. 2009

   Nejvyšší vodopád světa, Salto Angel, leží na řece Gauja, přítoku řeky ObrazekChurun(přítok řeky Caroni, v povodí Orinoka) ve Venezuele. Měří neuvěřitelných 979 metrů, z toho 807 metrů je výška největšího stupně. Vodopád objevil americký letec Jimmy Angel, který se stal ve Venezuele legendou již za svého života.

    Stolové hory ve Venezuele, tepuís (slovo indiánského původu), se zdvihají téměř kolmo z džungle Guayanské vysočiny. Právě na vrcholky zdejších stolových hor umístil Arthur Conan Doyle děj svého románu Ztracený svět. A úplně se nemýlil! Dinosauři, pterodaktylové a podobná pravěká zvířena se zde sice nezachovala, avšak roste zde obrovské množství endemitů, které nenajdete nikde jinde na světě. Na náhorních plošinách tepuís, oddělených od okolní krajiny stěnami přes jeden kilometr vysokými, roste stovky druhů masožravých rostlin, bromélií či orchidejí. A právě z jedné z nejvyšších stolových hor, Auyántepui, stéká nejvyšší vodopád světa, Salto Angel. Jeho český doslovný překlad, „Andělský vodopád“, není přesný. Je totiž pojmenován po americkém letci Jimmy Angelovi, který ho objevil.  

Obrazek

          Vodopád Salto Angel, Venezuela. Výška 979 metrů.   

    Historie objevení vodopádu je tak dobrodružná, že se jeví jako vymyšlený děj nějakého románu. Nicméně je pravdivá. Jimmy Angel (žil 1899-1956) byl americký letec velmi dobrodružné povahy. V roce 1921 se setkal v Panamě s hledačem zlata McCrackenem, který si ho najal coby skvělého pilota pro svůj podnik. Jejich cílem byly právě stolové hory Guayanské vysočiny, kde se podle McCrackenových tvrzení volně povalovaly kusy zlata. A skutečně, na jedné stolové hoře nalezli spousty zlata! Tolik, že ho bohužel pro ně nešlo všechno ani pobrat. Teprve na místě Jimmy Angel pochopil, proč jeho druh potřeboval opravdu dobrého pilota. Přistát s letadlem na povrchu stolové hory a opět odsud vzlétnout byl mimořádně riskantní krok. Nicméně podařilo se a oba druhové byli pevně odhodláni se sem vrátit a vyzvednout i zbytek pokladu.

   Při své cestě ovšem oba dobrodruzi nepoužívali přesnou mapu a spoléhali se pouze na McCrackenovu paměť. Několik dní po návratu z úspěšné expedice však McCracken zemřel na jakousi chorobu a tajemství o hoře plné zlata si odnesl s sebou do hrobu. A Jimmyho posedla zlatá horečka. Celých dalších 32 let zasvětil hledání zlaté hory, avšak poklad se mu už nikdy nalézt nepodařilo. Při jedné z výprav (v roce 1937) dokonce ztroskotal i se svou ženou a dvěma druhy v pralese a byli poté nuceni jít 11 dní džunglí, než našli cestu zpět do civilizace. Trosky jeho letadla byly objeveny až po 35 letech!

   V roce 1935, při jednom ze svých průzkumných letů nad Guayanskou vysočinou, zahlédl Angel obrovský vodopád. Na základě jeho zpráv byla k vodopádu v roce 1947 zorganizována americká expedice, která přesně změřila jeho výšku. 

   Jimmy Angel nakonec svou zlatou horu nikdy nenašel. Zemřel v roce 1956 a na jeho přání byl po kremaci jeho popel rozprášen u vodopádu, pojmenovaného jeho jménem. Ale to vysněné Jimmyho zlato tam někde možná stále ještě leží…

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

ty vole

Marek,15. 4. 2012 7:56

to jsou krásné vodopády. tam bych chtěl

nádhera

KAČULKA,13. 3. 2010 15:54

pěkné! =)

ty vole

veve,22. 12. 2009 11:07

tam bych nechtel být se svoji panickou závratí :D sáákra to musi bejt výška

Vodopad

Nikisha,20. 10. 2009 13:52

byl to krasny ale já to musism mit na info

Salto Angel

fmicek,26. 8. 2009 11:31

Naprosto skvělý článek, díky! Já jsem si to taky mylně překládal jako andělský vodopád.